Czego szukasz?
Zadzwoń: +48 577 003 838

Życie z CHAD – jak sobie poradzić i utrzymać stabilność?

Diagnozowanie CHAD zazwyczaj zaczyna się od depresji. To właśnie z nią pacjenci trafiają do psychoterapeuty, a nawet do lekarza psychiatry w zależności od nasilenia objawów. Jak szybko się okazuje ta diagnoza jest błędna. Po etapie depresji pojawia się stan euforii. Następnie znowu pacjent wpada w silne stany depresyjne.

Czy ten opis wydaje Ci się znajomy? Jeżeli tak, to istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że cierpisz na CHAD, czyli chorobę afektywną dwubiegunową. Często jest ona nazywana również zaburzeniem maniakalno-depresyjnym lub cyklofrenią.

Sama diagnoza może być dla Ciebie bardzo trudna do przyjęcia. Jak sobie z nią radzić? Jak zapanować nad własnymi emocjami? Czy w takim przypadku wystarczająca jest psychoterapia online, czy warto do niej dodać jeszcze leczenie farmakologiczne? Podpowiadamy!

Co to jest Choroba Afektywna Dwubiegunowa?

Choroba afektywna dwubiegunowa to w skrócie ChAD. Jest to zaburzenie psychiczne, w którym występują zmienne nastroje. Etapy depresji przeplatają się z euforycznymi, nazywanymi również manią. Te nastroje nazywa się też dwubiegunowymi.

Życie z tym zaburzeniem psychicznym jest niesamowicie męczące. Osoba, która na nie cierpi widzi świat w białych lub w czarnych barwach. Nie ma niczego pośredniego.

Jakie stany mogą występować przy chorobie afektywnej dwubiegunowej? Możemy wśród nich wyróżnić?

  • hipomanię – wtedy osoba cierpiąca na ChAD jest pełna energii i chęci do życia. Ma mnóstwo pomysłów;
  • manię – charakteryzuje się nienaturalnie wzmożonym nastrojem;
  • depresję – jej głównym wyznacznikiem jest obniżony nastrój.

Jeżeli cierpisz na chorobę afektywną dwubiegunową, to pewnie trochę pocieszy Cię świadomość, że należysz do 3 – 8,3% populacji. W dodatku przywołane tutaj dane mogą być niedoszacowane ze względu na trudności w diagnozowaniu tego zaburzenia.

Jakie są wczesne objawy ChAD?

Co powinno Cię zaniepokoić w zachowaniu Twoim lub kogoś z najbliższego otoczenia? Jakie są najwcześniejsze objawy choroby afektywnej dwubiegunowej?

Najczęściej zaczyna się od epizodu depresyjnego. Jego typowe objawy to między innymi: silne przygnębienie, złość, rozdrażnienie, utrata zainteresowania swoimi wcześniejszymi hobby, brak radości z życia. Do tego należy jeszcze dodać poczucie, że codzienne obowiązki i w ogóle życie jest dla Ciebie przytłaczające. Kompletnie brakuje Ci energii. Masz problemy ze snem. Całkowicie nie możesz w nocy spać lub wręcz przeciwnie. Marzysz o tym, żeby nie wychodzić z łóżka przez cały dzień.

O epizodzie depresyjnym może również świadczyć brak apetytu lub spożywanie nadmiernych ilości jedzenia. Może towarzyszyć Ci ciągły niepokój, poczucie winy i pretensje do samego siebie. Smutek również jest mocnym wyróżnikiem depresji. Do tego wszystkiego należy jeszcze dołączyć problemy z pamięcią i koncentracją.

Powinieneś się zaniepokoić również wtedy, gdy zaobserwujesz u siebie objawy manii. Mogą o niej świadczyć nadmiar energii i ekscytacja bez powodu. Pozostałe symptomy manii to: nadaktywność i zbytnia pewność siebie.

Kolejnym etapem choroby afektywnej dwubiegunowej jest hipomania, czyli łagodniejsza forma manii. Jej charakterystyczne objawy to: większa ilość energii, zmniejszone zapotrzebowanie na sen, większa kreatywność i optymistyczne myślenie.

Pamiętaj jednak o tym, żeby nigdy nie diagnozować się na własną rękę. Postawienie diagnozy bywa skomplikowane nawet dla doświadczonych psychoterapeutów i psychologów. Dlatego, jeżeli zauważasz u siebie wymienione objawy, to zapisz się na konsultację psychiatryczną online, aby otrzymać niezbędne wsparcie.

Współpraca z Zespołem Terapeutycznym i dostosowywanie planu leczenia

Leczenie choroby afektywnej dwubiegunowej może trwać od kilku do nawet kilkunastu lat. Często należy być pod kontrolą psychoterapeuty lub psychiatry już przez całe życie.

Leczenie obejmuje psychoterapię online oraz farmakologię. Niezwykle istotne jest przyjmowanie leków zgodnie z wytycznymi lekarza. Psychoterapia online pomoże Ci nie tylko zrozumieć stany przez jakie przechodzisz, ale również zaakceptować je. Zmniejsza również czas i intensywność ich trwania.

Budowanie sieci wsparcia i zdrowego stylu życia

Samodzielne zmaganie się z tą chorobą może być naprawdę trudne. W utrzymaniu stabilności nastroju niezwykle ważne jest budowanie sieci wsparcia, na przykład w postaci rodziny i przyjaciół. Ważnym elementem leczenia jest również prowadzenie zdrowego stylu życia.

Wsparcie społeczne i rodzinne: komunikacja i budowanie relacji

Rodzina i przyjaciele są bardzo ważni z tego względu, że są w stanie wyłapać Twoje nastroje w momencie, gdy Ty jeszcze nie zdajesz sobie sprawy z ich nasilenia. Mogą wtedy pomóc Ci przez nie przejść lub chronić, gdy staniesz się sam dla siebie zagrożeniem lub zaczniesz podejmować nieodpowiedzialne decyzje.

Znaczenie diety, aktywności fizycznej i technik redukcji stresu

Zdrowy styl życia przy chorobie afektywnej dwubiegunowej jest niezwykle istotny. Dlatego powinieneś dbać o dietę, nie unikać aktywności fizycznej i nauczyć się technik redukcji stresu. Możemy do nich zaliczyć na przykład trening autogenny Schulza, świadome oddychanie, czy medytację.

Radzenie sobie w pracy, nauce i kryzysach

Obciążenie pracą i stresem

Nadmierne obciążenie obowiązkami i stres mogą wywoływać u Ciebie stany depresyjne. Musisz dokładnie obserwować, co w Twoim przypadku jest wyzwalaczem objawów choroby afektywnej dwubiegunowej. To pozwoli Ci mieć nad nią większą kontrolę.

Plany awaryjne, zarządzanie kryzysami i długoterminowe strategie

Pewnie już doskonale zdajesz sobie sprawę, że życie z ChAD to ciągłe radzenie sobie z kryzysami. Dlatego warto opracować na psychoterapii online plany awaryjne i długoterminowe strategie.

Jeżeli zauważasz u siebie wymienione wcześniej objawy, to zachęcamy Cię do skorzystania z psychoterapii online, która nauczy Cię radzić sobie na co dzień z ChAD.

Zespół PsychoPark.pl

nich, a może chcesz spróbować? Zachęcamy do dyskusji!

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Skip to content