Czego szukasz?
Zadzwoń: +48 577 003 838

Terapia par — co powinniśmy wiedzieć, zanim się na nią zdecydujemy?

Terapia par lub terapia małżeńska- często, gdy coś w związku zaczyna szwankować, zastanawiamy się nad rozpoczęciem wspólnej psychoterapii. Czy takie posunięcie jednak zawsze ma sens? Ile to trwa i jak wyglądają takie spotkania? Co to zmieni i czy trzeba się do tego jakoś szczególnie przygotować? Na te i inne pytania odpowiada psycholog i psychoterapeuta par — Edyta Hornowska- Aktepe.

Czym różni się terapia dla par od terapii małżeńskiej?

Terapia par a terapia małżeńska- często nazwy te funkcjonują zamiennie, ale traktują o tym samym, a mianowicie o terapii związków. Terapia małżeńska odnosi się do par, których związki są usankcjonowane prawnie. Należy pamiętać, iż wiele zasad i idei odnosi się tak do osób, które pozostają w związkach małżeńskich sformalizowanych, jak i tych osób, które w równie poważny sposób traktują swoich partnerów, ale w związku formalnym nie są.

Kto może prowadzić psychoterapię par/ psychoterapię małżeńską?

Każdy proces psychoterapii małżeńskiej winien prowadzić specjalista, który ukończył psychologię, pedagogikę lub inny kierunek humanistyczny studiów wyższych, lub też lekarz psychiatra, ponadto osoba taka winna ukończyć szkolenie psychoterapeutyczne w jednym z wybranych nurtów psychoterapeutycznych (np. podejście systemowe) akredytowane między innymi przez Polskie Towarzystwo Psychiatryczne lub Polskie Towarzystwo Psychologiczne, lub inne.

W Psycholodzy Online psychoterapią par online zajmują się:

Edyta Hornowska – Aktepe

Anita Krakowiak

Kiedy warto iść na terapię par/ terapię małżeńską?

Terapia małżeńska jest wskazana, gdy jej celem jest polepszenie jakości relacji między partnerami. Przedstawiają oni swoje oczekiwania na różne sposoby. Przede wszystkim zgłaszają się na leczenie w nadziei na poprawienie relacji między sobą. Wówczas osoby w terapii par postrzegają ją jako sposób na podbudowanie wzajemnych stosunków. Najczęściej chcą rozmawiać o tym “w jaki sposób lepiej siebie zrozumieć”, jak łatwiej osiągać miedzy sobą porozumienie oraz jakie nowe pomysły mogłyby im pomóc w skuteczniejszym rozwiązywaniu problemów.

Każdy z nas ma doświadczenia przeszłości, które mogą wpływać i deformować nasze relacje dlatego, kiedy pojawiają się obawy, że może się zadziać źle w naszej relacji partnerskiej, warto skorzystać ze wsparcia specjalisty w obszarze psychoterapii, ale i psychoedukacji.

Kolejnym powodem dla którego warto wybrać się na terapię dla par jest potrzeba znalezienia sposobu, w jaki można zapobiec pogłębianiu się trudności w związku. Kiedy partnerzy zaczynają przejawiać myśli na temat separacji czy rozwodu, wówczas pojawienie się na terapii może być „ostatnią deską ratunku” dla istniejącej jeszcze relacji. Nierzadko partnerzy poszukują wzajemnego porozumienia podczas terapii. Omawiają też podjęte już decyzje np. jednego z nich o decyzji separacji, lub rozwodu. Na terapię par warto wybrać się także wówczas kiedy para zdecydowała się już na rozstanie a zależy im na pomocy podczas przeprowadzania procesu rozwodowego czy separacyjnego. Ważnym powodem dla którego pary zgłaszają się na terapię jest moment, kiedy ta forma psychoterapii jest włączona do terapii mającej pomóc rodzicom pozbyć się kłopotów wychowawczych z ich dziećmi.

Jak przekonać partnera do psychoterapii?

Dość często bywa, że pragniemy wybrać się na terapię małżeńską, ale nasz partner nie widzi takiej potrzeby i odrzuca ten pomysł. Oczywiście zawsze warto porozmawiać z partnerem o swoich potrzebach. Nazwać to, z czym jest nam trudno, oraz czego byśmy pragnęli, aby miało miejsce w naszej relacji partnerskiej.

Otwartość i próba definiowania może okazać się wspólną potrzebą w reorganizacji naszej relacji, Jeśli jednak parter nie wyrazi chęci uczestniczenia w terapii małżeńskiej, warto pomyśleć o wejściu we własny proces terapeutyczny w psychoterapii indywidualnej. Zmiana w funkcjonowaniu jednego z parterów przekłada się na drugiego, a także na cały system rodzinny.

Jak wygląda/ na czym polega terapia par?

Terapia małżeńska to spotkanie w jednej przestrzeni – w gabinecie lub w bezpiecznej przestrzeni podczas psychoterapii online -partnerów z terapeutą par.

Na sesjach terapeutycznych partnerzy dzielą się swoimi przemyśleniami, emocjami oraz definiują potrzeby dotyczące zmian w funkcjonowaniu ich relacji. To dodefiniowanie przyczyny trudności w relacji stanowi podstawę do diagnozy problemu. Ta zaś stanowi podstawę do stworzenia planu oddziaływań terapeutycznych.

Najczęstszą przyczyna trudności w relacji między partnerami są trudności komunikacyjne. Terapia małżeńska polega na wypracowaniu takich zmian w funkcjonowaniu wzajemnym pary, które będą dla nich satysfakcjonujące. Polega na rozpoznaniu potrzeb każdego z partnerów, kontroli przebiegu spotkań terapeutycznych. Także na zainicjowaniu interakcji między partnerami, poszukiwaniu równowagi władzy, intymności i zaufania.

W dalszej kolejności terapia dla par koncentruje się na próbie rozpoznania opinii partnerów na temat przyczyn zaistniałych problemów.

Ile trwa terapia par?

Każdy proces terapeutyczny jest indywidualny a jego długość zależy od wielu czynników. Najczęściej przyjmuje się, że terapia par trwa od kilku do kilkunastu spotkań. Raz na dwa tygodnie, rozłożonych w czasie od kilku do kilkunastu miesięcy.

Po jakim czasie widać efekty terapii?

Już pierwsze spotkanie może przynieść efekty. Chociażby w postaci wiedzy w zdefiniowaniu naszych potrzeb oraz skanalizowaniu emocji, które nierzadko rodziły się ogrom czasu wcześniej. W procesie terapii par odpowiedzialność ponoszą partnerzy, gdyż to oni wprowadzają zmiany w relacji. Rola terapeuty jest ograniczona do nazywania, konfrontowania, wskazywania możliwych rozwiązań, ale przede wszystkim zwracania uwagi na zasoby parterów.

Kiedy terapia dla par nie ma sensu?

Zazwyczaj nie prowadzi się terapii małżeńskiej wówczas, gdy partnerzy pragną rozmawiać głównie o „indywidualnych problemach każdego z nich”. To sygnał, że osoby winne trafić na terapie indywidualną, gdyż do niej właśnie sygnalizują gotowość.

Terapia małżeńska nie jest wskazana dla par, gdzie jeden z małżonków lub obydwoje chcą zasięgnąć informacji, rady na temat korzyści jakie wynikają z rozwodu lub separacji. Traktujemy to jako nieetyczne.

Sensu nie ma korzystać z terapii małżeńskiej, gdy partnerzy są już pewni decyzji o separacji lub rozwodzie. Zaleca się wówczas terapię rozwodową lub mediacje okołorozwodowe.

Terapia małżeńska nigdy nie będzie stosowana w sytuacji przemocy fizycznej a jej wprowadzenie mogłoby spowodować kolejne nadużycia i potęgować stres.

Pamiętajmy, iż uzależnienie jednego lub obydwojga parterów od środków psychoaktywnych, również odbiera możliwość uczestniczenia w terapii małżeńskiej. Podobnie jak sytuacja w której jeden z partnerów cierpi na ciężkie zaburzenia psychiczne.

Jak przygotować się do pierwszej wizyty u terapeuty par?

Kiedy partnerzy podejmą decyzję o wspólnej terapii, wówczas dobrze jest się do niej przygotować poprzez próbę zdefiniowania problemu, który nas od siebie oddala. Warto również zastanowić się czy już wcześniej znajdowaliśmy się w podobnej sytuacji i w jaki sposób sobie z nią poradziliśmy. Kluczowe jest zastanowić się jak widzimy naszą relację, jak ma ona wyglądać, jak chcemy, aby nasz związek funkcjonował.

Nierzadko sprowadza się to do pytania co ja mogę dać na rzecz naszej relacji małżeńskiej a co mój partner. Dlatego tak istotną kwestią jest przypomnieć sobie w jaki sposób funkcjonowaliśmy jako partnerzy na początku naszej relacji a jak w późniejszych etapach związku.

Czy terapia par online różni się od tej prowadzonej stacjonarnie?

Różni się tylko miejscem odbywania się terapii.

Jeśli partnerzy dobrze czują się w kontakcie z terapeutą online, odbywają terapię w miejscu, w którym oboje czują się bezpiecznie. Nic nie stoi na przeszkodzie aby taka terapia odbywała się w formie online.

Jeśli macie Państwo wątpliwości czy terapia online jest dla Was właściwa, przeczytajcie proszę wpis na naszym Blogu o Terapii Online.

Pozdrawiam

Edyta.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Skip to content