Czego szukasz?
Zadzwoń: +48 577 003 838

7 oznak braku poczucia bezpieczeństwa w związku

Zastanawiasz się czasem, czy twój związek daje ci to, czego potrzebujesz? Co to znaczy poczucie bezpieczeństwa w związku? Czy twoja relacja jest naprawdę bezpieczna? Czy czujesz się w niej bezpiecznie?

Jestem psychoterapeutką i od ponad dwudziestu lat pracuję z parami będącymi na różnych etapach związku. Moja praca pokazuje mi, jak niezwykle skomplikowane i różnorodne mogą być dynamiki związków. Każda para przynosi ze sobą unikalne wyzwania i doświadczenia. Jednak jedno, co jest wspólne dla wielu z nich, to brak poczucia bezpieczeństwa w związku. Ten artykuł powstał na podstawie moich obserwacji i doświadczeń z terapii par.

Co to jest poczucie bezpieczeństwa w związku?

Najkrócej mówiąc, to stan, w którym obie strony czują, że mogą bez obaw wyrażać swoje uczucia, potrzeby i oczekiwania. Bezpieczny związek to taki, w którym obie strony czują, że są szanowane, akceptowane i kochane takie, jakie są.

Poczucie bezpieczeństwa w związku to też pewność, że możemy polegać na partnerze, bez obawy odrzucenia czy zdrady. Jest to również pewność, że partner będzie szanował nasze granice, emocje i potrzeby. Bezpieczeństwo w związku jest fundamentem, na którym buduje się zaufanie, intymność, satysfakcję i stabilność.

Niestety, nie wszystkie pary doświadczają tego poczucia. Często spotykam się z parami, które borykają się z niepokojem, napięciem, skłonnością do kontroli, trudnościami z wybaczaniem, stałymi wątpliwościami czy strachem przed konfrontacją. Wszystkie te sytuacje są oznakami braku poczucia bezpieczeństwa. Dlatego warto je poznać aby zrewidować swój związek i siebie w tym związku i odpowiedzieć sobie na pytanie: czy mój związek zmierza w dobrym kierunku i czy nie potrzebuję pomocy?

Oto siedem sygnałów, które mogą wskazywać na brak poczucia bezpieczeństwa w związku.

1. Napięcie i niepokój

Czy czujesz, że twoje serce bije szybciej, kiedy partner nie odbiera telefonu? Czy masz obawy o stan waszego związku, kiedy nie dostajesz natychmiastowej odpowiedzi na wiadomość?  Czy odczuwasz nieustanny niepokój, nawet gdy wszystko wydaje się być w porządku? Czy masz trudności z odprężeniem się i cieszeniem chwilami spędzanymi z partnerem?

Napięcie w związku jest jak cisza przed burzą. To uczucie, że coś jest nie tak, choć trudno jest to sprecyzować. Może objawiać się jako niezrozumiały lęk, niewyraźne obawy czy niepokojąca niepewność. To jak szelest liści na wietrze przed nadejściem burzy – trudno go zauważyć, ale zawsze jest odczuwalny.

Niepokój w związku, z drugiej strony, jest bardziej bezpośredni. To ten niepokojący głos w głowie, który mówi, że coś jest nie tak, że partner może nas zdradzić, zranić lub opuścić. Niepokój sprawia, że zaczynamy wątpić w siebie, w partnera i w cały związek. To uczucie, które może zmusić nas do podjęcia działań – czasem konstruktywnych, czasem nie.

Napięcie i niepokój mogą być wywołane przez różne czynniki – od problemów z komunikacją, poprzez brak zaufania, po stres zewnętrzny, jak problemy w pracy czy w rodzinie. Mogą one również wynikać z naszych własnych lęków i niepewności, które często są głęboko zakorzenione w naszych doświadczeniach z przeszłości.

Zrozumienie i radzenie sobie z napięciem i niepokojem w związku jest kluczowe dla utrzymania zdrowej relacji. Praca nad tymi emocjami wymaga cierpliwości, zrozumienia i czasu, ale przede wszystkim otwartej i szczerej komunikacji z partnerem. Pamiętaj, że nawet jeśli napięcie i niepokój są częścią związku, to nie definiują go. Związek to przede wszystkim miłość, wsparcie, zaufanie i wzajemne zrozumienie.

Jeśli zastanawiasz się, jak otwarcie i szczerze komunikować się z twoim partnerem, zajrzyj proszę po garść praktycznych porad do mojego niedawnego artykułu o KOMUNIKACJI W RELACJI PARTNERSKIEJ.

2. Skłonność do Kontroli

Czy często sprawdzasz, co partner robi, z kim i o czym rozmawia lub gdzie jest?

Żartobliwie można powiedzieć „kontrola podstawą zaufania!”. I tak i nie.  Jeśli owa kontrola nie jest dobrze wyważona, może przerodzić się w dominację i zniszczyć harmonię relacji. Kontrola nie musi być jednak zawsze destruktywna. Właściwie zrozumiana i zastosowana, może stać się konstruktywnym elementem związku, pozwalającym na tworzenie jasnych granic i wzajemnego szacunku.

Skłonność do kontroli może mieć wiele twarzy. Może objawiać się jako ciągłe sprawdzanie partnera, narzucanie własnych poglądów czy pragnienie stałego wpływu na decyzje drugiej osoby. Te działania często prowadzą do poczucia, że partner jest traktowany jak pionek, a nie jak ktoś równy i niezależny. W konsekwencji może to prowadzić do konfliktów, niezrozumienia i dystansu.

Z drugiej strony, kontrola może również oznaczać utrzymanie granic i norm w związku, które są niezbędne dla jego prawidłowego funkcjonowania. Może to oznaczać dbanie o to, aby zasady były przestrzegane, a zobowiązania były dotrzymane. Taka kontrola, jeśli jest sprawowana w sposób szanujący autonomię i indywidualność partnera, może być konstruktywnym narzędziem, które pomaga utrzymać stabilność i bezpieczeństwo w związku.

Niemniej jednak, kluczem jest zrozumienie, kiedy kontrola przechodzi granice i staje się narzędziem dominacji. Każdy związek powinien być oparty na równości, a nie na dominacji jednej osoby nad drugą. Jeśli czujesz, że twoja skłonność do kontroli przeradza się w dominację, ważne jest, aby skorzystać z pomocy, np. od terapeuty lub psychologa online.

3. Trudności z Wybaczeniem

Wybaczanie to sztuka, której nie zawsze łatwo się nauczyć. To trochę jak połykanie gorzkiej pigułki – wiemy, że to dla nas dobre, ale jest to tak niezwykle trudne do wykonania. Często zamiast tego wybieramy trzymanie się urazy, karmienie gniewu do tego stopnia, aż stanie się wielką, mroczną chmurą nad naszym związkiem.

I nie mam tu na myśli wybaczania wielkich krzywd, mam bardziej na myśli proste, prozaiczne sytuacje. Dla przykładu, jedna z par, z którymi pracuje, opowiedziała mi, że problem z wybaczaniem zaczął się od zapomnianej rocznicy. Mąż zapomniał o rocznicy ślubu. Żona poczuła się zraniona, bo to zawsze była dla niej ważna uroczystość. Po tłumaczeniach męża, na cała sprawę postanowiła machnąć ręką i zdecydowała się mu wybaczyć. Jednak za każdym razem, gdy widziała parę obchodzącą swoją rocznicę na Instagramie czy Facebooku, stawała przed kolejnym testem wybaczenia. Te urazy gromadziły się w niej, prowadząc do braku poczucia bezpieczeństwa i w konsekwencji pogorszenia relacji.

Trudności z wybaczaniem mogą prowadzić do poczucia niepokoju, gniewu i rozczarowania, które niszczą poczucie bezpieczeństwa w związku. Ale nie martw się! Nie wszystko stracone. Wybaczanie to proces i czasami wymaga trochę pracy. Może to oznaczać rozmowę o swoich uczuciach, zrozumienie punktu widzenia partnera, a czasem nawet profesjonalną pomoc. Pamiętaj, gorzka pigułka wybaczenia może być trudna do połknięcia, ale z czasem może przynieść ulgę i odnowić poczucie bezpieczeństwa w związku.

4. Wątpliwości

Czy często zastanawiasz się, czy jesteś dla partnera wystarczająco dobra, czy kocha cię na pewno, czy zasługujesz na jego miłość? Czy porównujesz się do innych osób – poprzednich partnerów, znajomych par?

Wątpliwości są jak chmury na niebie – czasami przechodzą szybko, nie pozostawiając po sobie śladu, a czasami zasłaniają słońce na tyle długo, że zaczynamy zapominać, jak ono wygląda. Stałe wątpliwości mogą prowadzić do utraty poczucia bezpieczeństwa, ale pamiętaj, że nawet najgęstsze chmury w końcu ustępują miejsca słońcu.

Przykładem może być tu “dylemat długodystansowca”. Załóżmy, że masz związek na odległość i zaczynasz wątpić, czy partner jest Ci wierny. Każde opóźnione odbiór telefonu, każdy nieodpowiedni komentarz na mediach społecznościowych staje się źródłem wątpliwości. Mimo że nie ma dowodów na niewierność, ciągłe wątpliwości mogą wpłynąć na twoje poczucie bezpieczeństwa w związku.

Kolejnym przykładem może być “pułapka porównywarki”. W dzisiejszym świecie mediów społecznościowych łatwo jest wpadać w pułapkę porównań. Zastanawiasz się, dlaczego twój partner nie jest romantyczny jak ten na Instagramie, czy dlaczego nie bierze cię na luksusowe wakacje jak ten na Facebooku. Te wątpliwości mogą przysłonić to, co naprawdę wartościowe w twoim związku – autentyczność, miłość i zaangażowanie.

Wszystko to prowadzi do jednego wniosku: stałe wątpliwości mogą zaszkodzić twojemu poczuciu bezpieczeństwa w związku. Kluczem jest nauczenie się, jak radzić sobie z nimi. Może to oznaczać rozmowę o swoich obawach z partnerem, skupienie się na pozytywnych aspektach związku lub nawet skorzystanie z pomocy profesjonalisty. Pamiętaj, chmury mogą przysłonić słońce, ale nigdy go nie zgaszą.

5. Strach przed konfrontacją. Wątpliwości

Jeżeli boisz się wyrażać swoje uczucia lub myśli, obawiając się reakcji partnera, może to być oznaka braku poczucia bezpieczeństwa. W zdrowym związku obie strony mogą swobodnie wyrażać swoje opinie i uczucia, nie obawiając się negatywnych konsekwencji.
Pierwszym przykładem może być “saga o zmywarce”. Przypuśćmy, że twój partner zawsze zapomina opróżnić zmywarkę. To cię irytuje, ale boisz się konfrontacji, więc milczysz. Ale wewnątrz, złość narasta – z każdą nieopróżnioną zmywarką czujesz się coraz bardziej niezadowolona. To jest strach przed konfrontacją w praktyce – unikanie drobnych konfliktów, które mogą doprowadzić do dużych burz.
Kolejnym przykładem może być “dylemat dnia Matki”. Każdego roku twoja teściowa oczekuje, że spędzisz z nią Dzień Matki, pomimo że chciałabyś spędzić ten dzień z własną matką. Ale zamiast poruszyć ten temat, milczysz i zgodnie z jej oczekiwaniami spędzasz ten dzień z nią. Z czasem frustracja rośnie, ale strach przed konfrontacją powstrzymuje Cię przed wyrażeniem swoich uczuć.
Strach przed konfrontacją może niszczyć poczucie bezpieczeństwa w związku, prowadząc do nagromadzenia niewypowiedzianych frustracji. Ale pamiętaj – konfrontacja nie musi być konfliktem. Może to być szansa na wyrażenie swoich uczuć i potrzeb, co może prowadzić do większego zrozumienia i bliskości w związku. Więc następnym razem, kiedy zauważysz, że zbliża się sztorm, pamiętaj – czasem lepiej jest stawić czoła fali, zamiast pozwolić jej narastać pod powierzchnią.

6. Strach przed odrzuceniem

To ciche szepty, które rozbrzmiewają echem w zakamarkach naszych serc i umysłów. Jest to strach, który szepcze, że nie jesteśmy wystarczająco dobre, że nasz partner nas porzuci, że nie jesteśmy godne miłości. Ale te szepty to tylko echa – nie są one prawdą o nas, ani o naszych związkach.

Przykładem z moich sesji terapii online może być “scenariusz sylwestrowy”. Wyobraź sobie, że planujesz zorganizować domówkę na Sylwestra. Masz mnóstwo pomysłów, chcesz zrobić tematyczną imprezę i już widzisz, jak wszyscy się bawią. Ale strach przed odrzuceniem powstrzymuje Cię przed przedstawieniem tego pomysłu swojemu partnerowi. Obawiasz się, że uzna to za dziecinne, albo że nie będzie chciał spędzać Sylwestra w domu.

Drugi przykład to “dylemat diety”. Postanowiłaś zacząć dietę i planujesz wprowadzić zdrowsze posiłki do domowego menu. Ale strach przed odrzuceniem powstrzymuje Cię przed omówieniem tego z partnerem. Obawiasz się, że on nie zgodzi się na zmiany, że zlekceważy Twoje starania lub uważa, że nie potrzebujesz diety.

Strach przed odrzuceniem może skutecznie podkopać poczucie bezpieczeństwa w związku. Najlepszym lekarstwem na strach jest otwarta i szczera komunikacja. Może to być trudne, ale pamiętaj – prawdziwy związek to miejsce, gdzie możemy być sobą, wyrażać swoje potrzeby i pragnienia, nie obawiając się odrzucenia. Więc następnym razem, kiedy usłyszysz te ciche szepty, pamiętaj – są to tylko echa, a echo zawsze zanika.

7. Ciągła potrzeba potwierdzania – uzależnienie od uznania

Ciągła potrzeba potwierdzenia w związku to jak bieganie w pętli – jesteśmy w ciągłym ruchu, ale nigdy naprawdę nie robimy postępów. Szukamy ciągłego potwierdzenia, że jesteśmy kochani, cenieni, że nasze związki są silne. Ale pamiętaj, że prawdziwe poczucie bezpieczeństwa pochodzi z wnętrza, a nie z zewnątrz.

Pierwszym przykładem z sesji terapeutycznych jest “niezakończony konkurs urody”. Załóżmy, że zawsze pytasz swojego partnera, czy wyglądasz dobrze. Każde spotkanie, każda randka, każda kolacja – zawsze szukasz potwierdzenia, że jesteś atrakcyjna. Ale prawdziwe poczucie piękna i wartości pochodzi od Ciebie, nie od opinii innych.

Drugi przykład to “wieczna walka o uznanie”. Każdego dnia stawiasz sobie za punkt honoru zrobić coś ekstra dla swojego partnera – upiec ciasto, posprzątać mieszkanie, zaplanować niespodziankę. Ale robisz to nie dlatego, że chcesz, ale dlatego, że szukasz ciągłego potwierdzenia, że jesteś dobrą partnerką.

Ciągła potrzeba potwierdzenia może zaszkodzić poczuciu bezpieczeństwa w związku. Kluczem jest zrozumienie, że prawdziwe poczucie wartości i bezpieczeństwa pochodzi od nas samych. Może to oznaczać prace nad własnym poczuciem wartości, uczenie się, jak docenić siebie i swoje osiągnięcia, lub nawet skorzystanie z pomocy profesjonalisty. Pamiętaj, prawdziwe poczucie bezpieczeństwa jest jak bieganie na otwartej przestrzeni – nie ma pętli, nie ma końca, tylko swoboda i spełnienie.

Co zrobić by czuć się bezpiecznie?

Jako doświadczona psychoterapeutka, wiem, jak ważne jest poczucie bezpieczeństwa w związku. Ale także zdaję sobie sprawę, że osiągnięcie tego stanu nie zawsze jest łatwe i często wymaga pomocy profesjonalisty. Dlatego chciałbym zachęcić Cię do skorzystania z pomocy dostępnej na stronie psycholodzy-online.com.

Jesteśmy zespołem doświadczonych psychologów i terapeutów, którzy są dostępni online, aby pomóc Ci w każdym aspekcie Twojego życia emocjonalnego i relacyjnego. Jeśli czujesz, że walczysz z poczuciem bezpieczeństwa w związku, terapia online może być kluczem do odblokowania drzwi do większego zrozumienia i akceptacji siebie i swojego partnera.

Sesje indywidualne z psychologiem online lub terapeutą online, mogą pomóc Ci zrozumieć swoje własne uczucia, myśli i zachowania, które mogą wpływać na Twoje poczucie bezpieczeństwa w związku. Może to obejmować pracę nad lękiem, niskim poczuciem własnej wartości, czy problemami z zaufaniem.

Z drugiej strony, terapia par online skupia się na wzajemnej dynamice i interakcjach pomiędzy Tobą a Twoim partnerem. Pomaga odkryć wzorce, które mogą prowadzić do konfliktów i napięć, i uczy umiejętności, które mogą pomóc w budowaniu głębszego poczucia bezpieczeństwa i zaufania.

Pamiętaj, niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na terapię indywidualną, czy dla par, nasz zespół psychologów online jest tutaj, aby Ci pomóc. Przez terapię online możemy pracować razem, niezależnie od tego, gdzie jesteś, pomagając Ci znaleźć drogę do większego poczucia bezpieczeństwa i spełnienia w Twoim związku. Zapraszamy na naszą stronę psycholodzy-online.com, gdzie można znaleźć więcej informacji i zarezerwować spotkanie.

Nasz zespół psychologów i terapeutów par online czeka, aby Wam pomóc.

A tymczasem obserwuj nasz profil Strefa Bezpiecznych Relacji na FB, abym mogła dostarczać Ci więcej wartościowych treści.

Do usłyszenia! Do zobaczenia!

Edyta Hornowska- Aktepe

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Skip to content