Czego szukasz?
Zadzwoń: +48 577 003 838

Jak NIE rozmawiać z osobą w depresji – 5 praktycznych porad

Każdy z nas miewa gorsze dni, ale kiedy “zły dzień” zamienia się w “zły miesiąc” albo nawet “zły rok”, sytuacja może stawać się alarmująca. Spotykając się z depresją bliskich, możemy czuć się bezradni i niewiedzący, jak rozmawiać i wspierać tych, którzy zmagają się z tą trudną dolegliwością. Dobra wiadomość? Wasza obecność i słowa mogą robić ogromną różnicę.

Depresja to nie tylko chwilowy smutek czy zniechęcenie. To choroba, która może dotknąć każdego, niezależnie od wieku czy statusu społecznego. Więcej o depresji jako chorobie przeczytasz w TYM ARTYKULE.

Dla osób zmagających się z nią, najważniejszym wsparciem staje się, po prostu, empatia. To ona pozwala zrozumieć chorym, że nie są sami, że ktoś ich słucha i stara się zrozumieć. Będąc empatycznym, możemy podać pomocną dłoń osobie w depresji i stanąć u jej boku w tej trudnej walce.

Pomoc bliskiej osobie, która zmaga się z depresją, często zaczyna się od rozmowy. Pamiętajmy jednak, że rozmowa to nie tylko mówienie, ale przede wszystkim słuchanie. W rozmowie z osobą w depresji, ważne jest, jakie słowa wybieramy. Starajmy się unikać stwierdzeń, które mogą wydawać się osądzające lub niezrozumiałe.

Depresja to poważna choroba, która wymaga profesjonalnej pomocy. Pomocną reakcją jest zachęcanie do szukania wsparcia u specjalistów, nie zaszkodzi również własna inicjatywa w tym zakresie. Pamiętajmy, że bagatelizowanie problemu, stwierdzenia typu “przecież nie jest tak źle”, “każdy ma gorsze dni” tylko pogłębiają poczucie osamotnienia i niezrozumienia u osoby z depresją.

Jak rozmawiać z osobą chorą na depresję?

Najprościej powiedzieć: empatycznie, szczerze, od serca.

W tym artykule jednak, powiem Ci, czego unikać jak ognia, ponieważ podczas rozmów z osobą zmagającą się z tym stanem, pewne słowa i zachowania mogą bardziej szkodzić niż pomagać.

Zobacz, czego unikać i jakich błędów nie popełniać, gdy ktoś bliski zmaga się z depresją.

A więc…

Jak NIE rozmawiać z osobą w depresji:

Unikaj bagatelizowania

Depresja to choroba! Bywa, niestety, że śmiertelna. To nie jakieś widzimisię, lenistwo czy zachcianka. Zdania typu “Inni mają gorzej”, “To tylko chwilowy dołek” czy “Musisz się po prostu trochę postarać” to absolutne tabu. Takie stwierdzenia mogą wydawać się pomocne, ale w rzeczywistości są postrzegane jako bagatelizowanie doświadczeń osoby z depresją. To nie jest oznaka empatii, ale wręcz jej braku.

Zamiast mówić “Inni mają gorzej”, powiedz “Rozumiem, że teraz masz naprawdę trudno. Jestem tu dla ciebie”. Zamiast mówić “To tylko chwilowy dołek”, powiedz “Twoje uczucia są ważne i zasługują na uwagę. Jestem tu, aby cię wysłuchać”

Porażki nie są nauczycielem

Słyszeliście kiedyś o koncepcie “porażki są najlepszym nauczycielem”? Cóż, jeśli chodzi o rozmowę z osobą w depresji, to jest to koncepcja, której należy unikać. Stwierdzenia typu “To jest dobra lekcja dla ciebie” czy “Co cię nie zabije to cię wzmocni” nie pomagają, a mogą nawet pogłębić uczucie smutku, osamotnienia i bezradności.

Zamiast mówić “Dzięki temu będziesz silniejszy”, powiedz “Widzę, jak ciężko ci jest, i jest mi bardzo przykro. Jestem tu, aby ci pomóc, jak tylko mogę”.

Zamiast mówić “To jest dobra lekcja dla ciebie”, powiedz “Przykro mi, że musisz przechodzić przez to trudne doświadczenie”.

Nie proponuj szybkich rozwiązań

Depresja nie jest problemem, który można rozwiązać za pomocą jednego triku czy prostej porady. Proponowanie szybkich rozwiązań typu “Może powinieneś więcej ćwiczyć” czy “Powinieneś zmienić dietę” może być frustrujące dla osoby z depresją. Leczenie depresji to proces, który często wymaga wdrożenia farmakoterapii i pomocy psychologów i psychoterapeutów i nie ma jednego, uniwersalnego rozwiązania.

Zamiast proponować szybkie rozwiązania, jak “Może powinieneś więcej ćwiczyć”, powiedz “Pamiętaj, że jestem tu dla ciebie, niezależnie od tego, jak się czujesz i co zdecydujesz zrobić”.

Zamiast mówić “Powinieneś zmienić dietę”, powiedz “Znam wielu specjalistów, którzy mogą ci pomóc, jeżeli zdecydujesz, że to jest coś, co chciałbyś zrobić. Na razie jednak skupmy się na tym, co czujesz”.

Nie zmuszaj do szczęścia

Często, kiedy widzimy, że ktoś jest smutny, naszą naturalną reakcją jest próba poprawienia mu nastroju. Ale w przypadku depresji, wymuszanie szczęścia nie jest dobrym pomysłem. Uszczęśliwianie kogoś na siłę czy udowadnianie, że szklanka zawsze jest do połowy pełna, może wywołać, u osoby z depresją, poczucie winy. Może czuć, że nie jest w stanie spełnić naszych oczekiwań.

Zamiast mówić “Skup się na pozytywach”, powiedz “Rozumiem, że może być ci teraz trudno widzieć pozytywne strony. Pamiętaj, że jestem tu, aby cię wspierać, niezależnie od tego, co czujesz”.

Zamiast mówić “Musisz być szczęśliwy”, powiedz “Nie musisz niczego udawać. Jestem tu, aby cię wspierać, niezależnie od tego, jak się czujesz”

Porównania są jak piasek w kanapce

Unikaj porównań do innych osób. Stwierdzenia typu “Popatrz na Marka/ Jarka/ Darka, on również ma problemy, ale radzi sobie z nimi lepiej” mogą sprawić, że osoba z depresją poczuje się jeszcze gorzej. Porównanie jej doświadczeń z doświadczeniami innych osób może tylko pogłębić poczucie izolacji i niezrozumienia. Każdy z nas jest inny, a droga przez depresję jest indywidualną podróżą, której nie można porównywać z drogą innej osoby.

Zamiast mówić “Marek też miał problemy, ale radzi sobie z nimi lepiej”, powiedz “Każdy ma swoją indywidualną drogę i swoje tempo. To, co teraz przeżywasz, jest ważne i zasługuje na uwagę”.

Zamiast mówić “Twoje problemy nie są takie złe, inni mają gorzej”, powiedz “Twoje problemy są ważne, bo są twoje. Jestem tu, aby cię słuchać, nie oceniać”.

Jak jeszcze możesz pomóc bliskiemu w depresji?

Wsparcie dla osoby z depresją nie kończy się na słowach. Jest kilka praktycznych sposobów, jak można pomóc swoim bliskim zmagającym się z depresją, które nie wymagają złożonych dyskusji. Oto kilka pomysłów.

Bądź! Tu i teraz. Bycie obecnym i dostępnym, dla osoby z depresją, jest nieocenione. Często nie chodzi o to, co mówisz, ale o to, że jesteś. Możesz towarzyszyć im w cichych chwilach, oglądać razem film, czy po prostu być obok, gdy potrzebują towarzystwa.

Pomóż w codziennych obowiązkach. Depresja może sprawić, że nawet najprostsze rutyny dnia codziennego stają się nieosiągalne. Proste czynności jak gotowanie, sprzątanie, czy zakupy mogą być dla chorych ekstremalnie trudne. Zaoferowanie pomocy, np. ugotowanie zdrowego posiłku, zrobienie zakupów lub pomoc w sprzątaniu może zdjąć z nich ciężar i pokazać, że nie są sami.

Zachęcaj do aktywności. Nawet mała ilość ruchu może pomóc poprawić nastrój. Proponowanie wspólnych spacerów, krótkich treningów czy nawet prostych ćwiczeń oddechowych może być pomocne. Pamiętaj jednak, aby to było proponowane delikatnie i bez presji.Pomóż w zorganizowaniu profesjonalnej pomocy. Osoba z depresją może czuć się przytłoczona perspektywą szukania pomocy. Możesz pomóc jej znaleźć odpowiedniego specjalistę, zorganizować transport na wizytę, czy nawet towarzyszyć jej podczas spotkań – oczywiście, jeśli chory na to pozwoli. W Psycholodzy Online oferujemy PAKIET „Leczę depresję”. Obejmuje on wizytę u psychiatry online i cztery sesje pomocy psychoterapeuty online. To dobry pakiet na start walki z chorobą i nabranie wiatru w żagle.

I UWAGA! WAŻNE!

Dbaj o siebie!

Pomaganie osobie z depresją może być emocjonalnie wyczerpujące. Dbaj o siebie, odpoczywaj, i nie zapominaj o własnych potrzebach. Jest to ważne, bo tylko wtedy, gdy dbasz o siebie, będziesz w stanie efektywnie pomagać innym.

I pamiętaj, że niezależnie od tego, jak bardzo chcesz pomóc, decyzja o przyjęciu pomocy zawsze należy do osoby z depresją. Twoim zadaniem jest być obok, oferować wsparcie i okazać zrozumienie – to jest najcenniejszy dar, jaki możesz dać.

Jako psychoterapeutka, z wieloletnim doświadczeniem w pracy z osobami dotkniętymi depresją, doskonale rozumiem, że ta choroba nie wybiera ani miejsca, ani czasu. W świecie, gdzie prędkość informacji jest jednym z najważniejszych aspektów życia, zdaję sobie sprawę, jak ważne jest dostarczenie wsparcia tam, gdzie jest to najbardziej potrzebne – w zasięgu twojego kliknięcia.

Poradnia Psycholodzy Online oferuje pomoc profesjonalistów, którzy są gotowi wysłuchać, zrozumieć i pomóc pokonać depresję. Zaufajcie doświadczeniu naszych specjalistów, którzy swoją pracę traktują jak misję, a nie jak obowiązek. Nasza oferta to dostępność i komfort, które wiążą się z możliwością skorzystania z usług psychologa online. To wsparcie, które jest zawsze dostępne, bez względu na to, gdzie jesteś.

Internet, ta potężna sieć, która łączy nas wszystkich, może być nie tylko źródłem informacji, ale również źródłem wsparcia. Dlatego właśnie wybierając usługi psychologa online, wybierasz drogę do zdrowia i spokoju, zrozumienia i akceptacji. Psycholodzy Online to miejsce, gdzie możemy rozmawiać, słuchać i wspólnie pracować nad przezwyciężeniem depresji.

A tymczasem obserwuj nasz profil Strefa Bezpiecznych Relacji na FB, abym mogła dostarczać Ci więcej wartościowych treści. I jeśli podobał Ci się ten artykuł, kliknij łapkę w górę lub udostępnij, aby więcej osób mogło go przeczytać. Dziękuję!

Edyta Hornowska – Aktepe

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Skip to content