Czego szukasz?
Zadzwoń: +48 577 003 838

Stres u dzieci i młodzieży – jak może pomóc terapia online?

Ile razy w życiu powiedziałeś lub pomyślałeś, że dosłownie zjada Cię stres? U siebie samego pewnie doskonale umiesz go rozpoznać. Ile osób, tyle sygnałów, że Twój organizm krzyczy: STOP!

Może czujesz ścisk w gardle i w brzuchu? Może pocą Ci się ręce lub serce bije jak oszalałe? Masz wrażenie, że za chwilę sufit spadnie Ci na głowę? Prawda, że doskonale wiesz, jak to jest, gdy stres Cię przytłacza?

Jeśli interesuje Cię zagadnienie stresu u osób dorosłych, zachęcamy Cię do zobaczenia nagrania webinaru o stresie prowadzonego przez Monikę Góźdź- Chromczak.

A co z Twoim dzieckiem? Czy zawsze wiesz, że ma trudności w radzeniu sobie z trudnymi emocjami? Czy masz świadomość, jakie ono ma problemy, czy może unika rozmawiania o nich lub zamyka się w sobie i chodzi smutne?

Z tego artykułu dowiesz się, w jakim stopniu nadmierny stres dotyka dzieci i młodzież  w Polsce w 2023 roku. Podpowiemy Ci również, jak rozpoznać, że z Twoim dzieckiem dzieje się coś niepokojącego i kiedy warto je zapisać na konsultację psychologiczną online.

Podpowiemy Ci również, jakie korzyści mogą dać Twojemu dziecku regularne rozmowy z psychologiem dziecięcym online.

Stres u dzieci i młodzieży w liczbach

Statystyki są naprawdę zatrważające. Wynika z nich, że co trzecie dziecko w Polsce nie ma chęci do życia.

Fundacja Unaweza w ramach projektu „Młode Głowy” przeprowadziła badania, z których wynika że aż 28 procent dzieci myśli o sobie, że nie chce żyć. Co dziesiąty uczeń ma za sobą próbę samobójczą, a 40 procent dzieci i młodzieży zastanawia się nad odebraniem sobie życia.

Co drugi nastolatek ma fatalne zdanie o własnej sprawczości i mocno zaniżoną samoocenę. Jeszcze smutniejsze jest to, aż zgodnie z tymi badaniami aż 80 procent dzieci i nastolatków ma poczucie, że nie radzi sobie z wyzwaniami dnia codziennego. Czują się zagubieni i nie potrafią samodzielnie rozwiązywać własnych problemów.

Omawiane badanie dotyczyło m.in. stanu psychicznego dzieci i młodzieży w wieku 10-19 lat. Nigdy wcześniej nie było w Polsce badania, które objęłoby ponad 180 tys. uczniów. Szczegółowy raport z przytoczonych badań Fundacji Unaweza znajdziesz tutaj: https://mlodeglowy.pl/.

Raport z tego badania nie skłania do optymistycznych myśli. Jeżeli jesteś rodzicem, to wnioski, które z niego wypływają, mogą Cię w dużym stopniu zaniepokoić.

Gdy masz podejrzenia, że Twoje dziecko zwyczajnie czuje się nieszczęśliwe, to znak, że powinieneś zacząć działać już teraz. Zacznij od podstaw. Obserwuj je i zobacz, czy wszystko jest w porządku. Gdy zauważysz u niego objawy nadmiernego stresu- dowiedz się, w jaki sposób możesz mu udzielić wsparcia.

Jak rozpoznać, że Twoje dziecko zmaga się z nadmiernym stresem?

Wcale nie jest to takie oczywiste, jak mogłoby się w pierwszej chwili wydawać. Reakcje dziecka na stres w dużym stopniu zależą od jego wieku. Jeżeli zdarzają się rzadko i nie są nasilone, to nie masz powodów do obaw.

Niepokojące symptomy stresu u dziecka w wieku do 3 lat to między innymi:

 • Nadmierna nieporadność i ciągłe trzymanie się w pobliżu rodziców.
 • Powrót do zachowań z wcześniejszych etapów rozwoju.
 • Zaburzenia snu i odżywiania.
 • Zwiększona drażliwość i nadpobudliwość.
 • Odczuwanie silnego lęku i częsty płacz.

Alarmujące symptomy stresu u dziecka w wieku od 4 do 6 lat (oprócz wyżej wymienionych) to między innymi:

 • osłabiona koncentracja;
 • bierność lub nadpobudliwość;
 • przerywanie zabawy;
 • przyjmowanie ról dorosłych;
 • niechęć do rozmowy
 • nadmierny niepokój lub ciągłe martwienie się.

Symptomy stresu u dziecka w wieku od 7 do 12 lat (oprócz wyżej wymienionych) to między innymi:

 • wycofanie się;
 • ciągłe martwienie się o inne osoby;
 • agresja;
 • lęk (często nadmierny lub nieuzasadniony);
 • częste rozmowy o stresującym wydarzeniu lub powtarzające się zabawy;
 • poczucie winy lub obwinianie się o wszystko.

Niepokojące symptomy stresu u dziecka nastolatka to między innymi:

 • obniżony nastrój;
 • wykazywanie nadmiernej troski o innych;
 • poczucie winy i wstydu;
 • coraz częstsze przeciwstawianie się autorytetom;
 • podejmowanie zwiększonego ryzyka.

Jak stres może wpływać na rozwój dzieci i młodzieży?

Przewlekły stres, w tym szkolny, może prowadzić między innymi do zaburzeń odżywiania, które mogą obejmować na przykład zajadanie trudnych emocji lub na stosowanie restrykcyjnych diet, aby osiągnąć perfekcyjną sylwetkę.

Kolejnym skutkiem stresu u dziecka może być obniżone poczucie własnej wartości. Dziecko, które nie radzi sobie z niepokojem, może wycofywać się z kontaktów z rówieśnikami. Stres może również prowadzić do agresywnych zachowań, pogorszenia wyników w nauce i do zaburzeń snu.

Na szczęście tym wszystkim negatywnym skutkom stresu u dziecka można zapobiegać dzięki spotkaniom z terapeutą online. Nadmierny stres dotyka zarówno młodzież, jak i osoby dorosłe. Dobry psycholog dziecięcy online nauczy dziecko, jak sobie z nim świetnie radzić.

Kiedy warto zapisać dziecko na konsultację psychologiczną?

Spotkania z psychologiem dziecięcym online to tak naprawdę bardzo dobre rozwiązanie dla każdego dziecka, niezależnie od wieku. Można na niej nauczyć się radzić z niechcianymi emocjami i dowiedzieć trochę więcej o sobie samym.

Jednak są pewne oznaki, które powinny Cię skłonić do zapisania dziecka na konsultację psychologiczną online. Poza wszystkimi wymienionymi już wcześniej symptomami stresu u dzieci i młodzieży, Ty sam powinieneś ocenić, czy Twoje dziecko zachowuje się, tak, jak zwykle. Jeżeli coś w jego słowach lub działaniach, budzi Twoje obawy, to nie czekaj dłużej i umów je na pierwszą z psychologiem dziecięcym. 

Ważne! W PsychoPark.pl na pierwszą konsultację przychodzą tylko dorośli opiekunowie dziecka – bez dziecka!  To czas dla Was, kiedy spokojnie możecie porozmawiać ze specjalistą, bez obarczania dziecka swoimi spostrzeżeniami, opiniami i dodatkowymi pytaniami psychologa.

Jak terapia online może pomóc dziecku lub nastolatkowi w radzeniu sobie ze stresem?

Psycholog dziecięcy online może pomóc dziecku w:

 • zmniejszeniu objawów stresu (na przykład lęku, napięcia, czy przytłoczenia emocjonalnego);
 • zwiększenie wiedzy o własnych emocjach i lepsze ich rozumienie;
 • skuteczniejsze zarządzanie stresem, przez wykorzystanie nowych strategii i technik przyswajanych podczas spotkań online;
 • poprawa relacji z otoczeniem.

Psycholog dziecięcy online może również udzielać wsparcia i psychoedukacji rodzicom i innym dorosłym, którzy na codzień funkcjonują z nim w najbliższym otoczeniu.

Jak widzisz korzyści z terapii jest bardzo wiele. Jeżeli czujesz, że może być pomocna Twojemu dziecku, to skontaktuj się z naszą poradnią klikając w zakładkę KONTAKT.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Skip to content