Czego szukasz?
Zadzwoń: +48 577 003 838

Przemyślenia o minionym roku: jak pozbyć się bagażu emocjonalnego?

Zaraz Sylwester i Nowy Rok. Jakie emocje to w Tobie wywołuje? Jesteś pełen optymizmu i wiary we własne możliwości? Masz poczucie, że czekają Cię piękne miesiące?

A może wprost przeciwnie? Na myśl o nowych wyzwaniach dosłownie dostajesz gęsiej skórki? Czujesz przerażenie, a wszystkie negatywne myśli na własny temat wracają do Ciebie jak bumerang?

Jeżeli kiwasz głową potakująco po przeczytaniu tej drugiej opcji, to znak, że pora na porządki. W Twojej głowie i w sercu. Prawdopodobnie już od lat dźwigasz ze sobą bagaż emocjonalny. Jest ciężki. Z każdym rokiem coraz bardziej. Może już tak się do niego przyzwyczaiłeś, że nie zwracasz na niego uwagi. Przestałeś już nawet o tym myśleć. Może pora to wreszcie zmienić?

Taki bagaż emocjonalny to naprawdę coś strasznego. Negatywnie wpływa na całe Twoje życie. Na zdrowie, finanse, stan emocjonalny i relacje z otoczeniem. Co musisz zrobić, aby wreszcie odrzucić ten ciężki plecak, pełen nieprzepracowanych emocji, i pobiec dalej?

Czym jest bagaż emocjonalny?

To te wszystkie trudne emocje i doświadczenia, które wpływają na Twoje zachowania. Czujesz, że Cię ograniczają, że sobie z nimi kompletnie nie radzisz. Bagażem emocjonalnym mogą być również różnego rodzaju przekonania. O sobie lub o innych osobach. Możesz uważać na przykład, że nie zasługujesz na nic lepszego lub że jesteś egoistą. To najczęściej nieprawda.

Jak bagaż emocjonalny wpływa na Twoje życie?

Jeżeli wydaje Ci się, że jedynie Ty go dźwigasz, to jesteś w błędzie. Każdy go ma. Tego zazwyczaj nie dostrzega się na pierwszy rzut oka. Bagaż emocjonalny to między innymi negatywne doświadczenia z dzieciństwa, ze szkoły i z późniejszych lat życia. Na nie składają się również wszystkie zawody miłosne, czy niepowodzenia w pracy, zawiedzione nadzieje. Wszystko to, co Twoim zdaniem, w życiu poszło nie tak.

Smutne jest to, że bagaż emocjonalny to coś więcej. To też to, jak byłeś traktowany w dzieciństwie, co wpoili Ci Twoi rodzice, jakie mieli poglądy na temat związków, zdrowia, czy pieniędzy. Często nawet w dorosłym życiu wydaje się nam, że są to jedyne słuszne przekonania.

Problem z bagażem emocjonalnym jest jeszcze jeden. Przekazujesz to wszystko dalej. Jeżeli Twoja mama nauczyła Cię, że odpoczywanie to lenistwo, sam będziesz mówić tak dzieciom. Będziesz też przekonany, że nie zasługujesz na chwilę dla siebie. To samo odnosi się do pieniędzy. Jeżeli wydawanie ich na siebie było w Twoim domu źle postrzegane, to spontanicznie nie kupisz sobie nic nowego, ot tak, dla przyjemności. Nawet gdy bardzo ciężko pracujesz i to naprawdę Ci się należy.

Bagaż emocjonalny często wiąże się też z tym, jak traktowali nas partnerzy. Jeżeli na każdym kroku udowadniali nam, że jesteśmy gorsi, to po rozstaniu też będziemy szukać sobie kogoś „lepszego”. Smutne, ale prawdziwe. Tak to działa.

Czy bagażu emocjonalnego można się pozbyć i jak to zrobić?

Dlaczego uwolnienie się od bagażu emocjonalnego jest tak ważne? Może zacznijmy od tego, że hasło rozwój osobisty obija nam się o uszy non stop. Pewnie Tobie również wydaje się, że kilka internetowych kursów magicznie zwiększy pewność siebie i rozwiąże wszystkie problemy.

Gdyby to działało w ten sposób, to wszyscy psychoterapeuci online już dawno nie mieliby pracy. Jeżeli myślisz, że zmienisz swoje życie w ciągu miesiąca i będziesz szczęśliwy, to niestety jesteś w wielkim błędzie.

W pozbyciu się bagażu emocjonalnego bardzo pomocna jest psychoterapia online. Zanim się na nią zapiszesz, dobrym pomysłem jest skorzystanie z konsultacji psychologicznej online. Dzięki temu będziesz mógł wstępnie określić, nad czym będziesz pracował wspólnie z psychoterapeutą.

Tak, jak już wcześniej wspomnieliśmy, bagaż emocjonalny może rzutować na całe Twoje życie. Przez niego może Ci nie iść w pracy, możesz mieć problemy w związku lub cierpieć w samotności albo cały czas odczuwać lęk, na przykład o zdrowie, czy brak pieniędzy.

Wcale nie musi to tak wyglądać! Dobra wiadomość jest taka, że naprawdę możesz wreszcie wziąć odpowiedzialność za własne życie i je zmienić. Zła jest natomiast taka, że jeżeli walczysz z tym już od tylu lat, to trochę czasu zajmie Ci dojście do tej zmiany.

Poniżej znajdziesz kilka sprawdzonych sposobów na zmniejszenie bagażu emocjonalnego. Niektórych z nich możesz spróbować na własną rękę, a przy innych powinien Ci pomóc psychoterapeuta online.

Obserwuj siebie

Z pewnością nie uda Ci się wprowadzić konkretnych zmian w życiu, jeżeli dobrze nie poznasz siebie. Gdy zaczniesz siebie uważnie obserwować, to szybko dojdziesz do wniosku, że na przykład boisz się nowych rzeczy, nie wydajesz na siebie pieniędzy, ciągle oszczędzasz, chociaż nie masz powodu lub tkwisz w związku, który Ci nie odpowiada.

Obserwacja może, a nawet powinna odnosić się również do Twoich uczuć. Zastanów się, co w danym momencie odczuwasz. Co chcesz z tym zrobić? Myślisz o tym, żeby z kimś porozmawiać? A może wolisz to wypocić? Może zaczynasz sięgać po słodycze w ogromnych ilościach, aby nie myśleć o tym, co trudne? Płaczesz, wściekasz się? Co robisz?

Samoobserwacja pozwoli Ci spojrzeć na siebie z dystansu. Dzięki niej będziesz mógł się na spokojnie zastanowić, jak działasz pod wpływem różnego rodzaju emocji. Co chcesz zmienić? Często osoby, które zaczynają siebie obserwować, zauważają schematy działania. To też jest dobre, bo wiesz, co powinieneś u siebie poprawić.

Skorzystaj z psychoterapii emocji

Praca z własnymi emocjami wcale nie jest prosta. Szczególnie gdy od lat przed nimi uciekasz. Problemem jest też to, że nie jesteś wobec samego siebie obiektywny. Jeżeli naprawdę chcesz pozbyć się swojego bagażu emocjonalnego, ale nie wiesz, jak to zrobić, to dużym wsparciem może być dla Ciebie psychoterapia online.

Regularne spotkania z psychoterapeutą online pozwolą Ci spojrzeć na Twoje życie z dystansu. To nieprawda, że do psychoterapeuty chodzą tylko osoby, które mają ogromne problemy.

Zapraszamy Cię na wstępne konsultacje z naszym psychologiem Jakubem Pęskim – wizytę zarezerwujesz klikając w ten LINK.

Terapię online, pomocną w zrzuceniu bagażu emocjonalnego, najlepiej poprowadzą dla Ciebie:

Anita Krakowiak – aby zarezerwować wizytę, kliknij w ten LINK

Agata Karpińska – aby zarezerwować wizytę, kliknij w ten LINK

Wszystkiego dobrego!

Życzy Zespół PsychoPark.pl

One Reply to “Przemyślenia o minionym roku: jak pozbyć się bagażu emocjonalnego?”

  1. Najtrudniej moim zdaniem jest zorientować się, że dźwigamy w ogóle jakiś bagaż emocjonalny. Najczęściej po prostu robimy to co zwykle, ale z jakiegoś powodu nie widzimy takich rezultatów swojego działania jakbyśmy oczekiwali. Dopiero wtedy zaczynamy rozumieć, że coś jest nie tak.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Skip to content