Czego szukasz?
Zadzwoń: +48 577 003 838

7 oznak, wskazujących na to, że powinieneś porozmawiać z terapeutą

7 oznak, wskazujących na to, że powinieneś porozmawiać z terapeutą

Trudno jest stwierdzić, czy myśli, uczucia i zachowania, których doświadczasz, są normalne. Trudno też przyznać, że powinieneś skorzystać z profesjonalnej pomocy.

Nie zawsze jest jasne, czy powinieneś porozmawiać z terapeutą. Kiedy rozmowa ze specjalistą może się okazać trafnym wyborem? Oto 7 oznak, wskazujących na to że warto porozmawiać z terapeutą:

1. Problemy w pracy.

Trudności z koncentracją, zarządzanie emocjami w pracy lub gwałtowny spadek wydajności mogą być oznakami problemów ze zdrowiem psychicznym.

Niezależnie od tego, czy jesteś bardziej zestresowany niż zwykle, czy po prostu czujesz się trochę wypalony, obniżona wydajność w biurze może być oznaką emocjonalnego niepokoju.

2. Obniżenie nastroju.

To normalne, że czasami czujesz spadek energii. Jeśli jednak trwa on dłużej niż 2 tygodnie, powinieneś zwrócić na to większą uwagę

Jest to szczególnie ważne, gdy zmiany nastroju pojawiają się bez powodu.

3. Twoje nawyki dotyczące snu uległy zmianie.

Od bezsennych nocy, które sprawiają, że czujesz się wyczerpany, po spanie dłużej niż powinieneś (twoje wzorce snu mówią wiele o twoim zdrowiu psychicznym).

To działa w dwie strony. Twoje samopoczucie może mieć wpływ na zdolność do snu (i budzenia się z uczuciem wypoczęcia). Z drugiej strony harmonogram snu wpłynie również na to, czy będziesz zdrowy psychicznie.

Rozmowa z kimś może leczyć podstawowe problemy ze zdrowiem psychicznym, które przyczyniają się do problemów ze snem lub może pomóc w zażegnaniu bezsenności. Badania pokazują, że terapia poznawczo-behawioralna jest szczególnie skuteczna w przezwyciężaniu bezsenności.

4. Twoje zdrowie psychiczne wpływa na twoje zdrowie fizyczne.

Wiele fizycznych dolegliwości i bólów, takich jak bóle głowy i brzucha, może wynikać z problemów ze zdrowiem psychicznym.

Oczywiście ważne jest, aby skontaktować się z lekarzem, jeśli masz problemy ze zdrowiem fizycznym, aby najpierw wykluczyć jakiekolwiek problemy medyczne. Jeśli twój lekarz stwierdzi, że nie ma znanych przyczyn medycznych, możesz zostać skierowany do terapeuty.

Lęk, depresja i stres emocjonalny mogą powodować wiele objawów fizycznych. Leczenie może pomóc Ci poczuć się lepiej, zarówno fizycznie, jak i emocjonalnie.

5. Wahania wagi.

Stres i niepokój emocjonalny powodują u niektórych osób przejadanie się. Inni zupełnie tracą apetyt. .

Może to być oznaką problemu ze zdrowiem psychicznym, takiego jak depresja. Leczenie może pomóc Ci poczuć się lepiej.

6. Szukasz niezdrowych metod radzenia sobie ze stresem.

Negatywne myśli, niewygodne emocje i zachowania autodestrukcyjne mogą powodować zaangażowanie w niezdrowe czynności, takie jak przejadanie się lub picie.

Pamiętaj, że prawie każda metoda może stać się niezdrowa. Spanie, aby uciec od problemów lub czytanie przez niekończące się godziny, aby nie musieć stawić czoła emocjom, może również wprowadzić nowe problemy do twojego życia (lub pogorszyć istniejące problemy).

7. Twój stan emocjonalny wpływa na twoje relacje.

Twoje osobiste lub zawodowe relacje mogą ucierpieć, gdy nie czujesz się najlepiej. Możesz czuć się rozdrażniony ze swoim partnerem, izolować się od przyjaciół lub w kółko powtarzać te same problemy swojej rodzinie.

Trudno utrzymać zdrowe relacje, gdy nie czujesz się dobrze w środku. Jeśli czujesz się odłączony od ludzi lub inne osoby zauważają że jest z Tobą coś nie tak, możesz porozmawiać z terapeutą.

Być może obniżenie nastroju jest tylko tymczasowe, i nie musisz od razu konsultować tego z terapeutą. Jeżeli jednak twój stan nie poprawi się w ciągu dwóch tygodni, skontaktuj się ze specjalistą.

Pamiętaj, że rozmowa ze specjalistą zdrowia psychicznego nie jest oznaką słabości. Przyznanie się, że nie znasz wszystkich odpowiedzi, wymaga znacznie więcej siły psychicznej, niż udawanie, że jest ok.

Pamiętaj, że nie musisz widywać się z nikim osobiście. Możesz połączyć się z terapeutą online, jeśli wolisz rozmawiać z kimś za pośrednictwem wiadomości, telefonu lub czatu wideo.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Skip to content