Czego szukasz?
Zadzwoń: +48 577 003 838

5 zajęć, które poprawią Twoje zdrowie psychiczne.

Ćwiczenia

5 zajęć, które poprawią Twoje zdrowie psychiczne

Chociaż zmartwienia i niepokój nie są niczym nowym, wyjątkowe zmiany w technologii i sposobach, w jakie wchodzimy w interakcję z otaczającym nas światem i odnosimy się do niego, mają wpływ na nasze zdrowie psychiczne.

Według ostatnich jesteśmy dziś bardziej zestresowani niż kiedykolwiek wcześniej. 

Chociaż zmartwienia i niepokój nie są niczym nowym, wyjątkowe zmiany w technologii i sposobach, w jakie wchodzimy w interakcję z otaczającym nas światem i odnosimy się do niego, mają wpływ na naszą psychikę. Być może sprawia Ci trudność nawiązywanie i podtrzymywanie relacji z ludźmi w Twoim życiu. Być może ciężko Ci jest pogodzić wszystkie Twoje obowiązki. Jeżeli dodasz te obawy do ogólnego poczucia niepokoju związanego z życiem w tych niepewnych czasach, łatwo Ci będzie poczuć się przytłoczonym.

Ustanowienie rutyny, która wspiera Twoje samopoczucie psychiczne, może zmienić Twoje życie. Odkryj kilka prostych sposobów, aby postawić siebie na pierwszym miejscu i poprawić swoje zdrowie psychiczne.

Te czynności można łatwo włączyć do normalnej rutyny. Wypróbuj tych 5 zajęć aby znaleźć dla siebie idealny środek na stres.

1. Głębokie oddychanie

Stres przyczynia się do powszechnych problemów ze zdrowiem psychicznym, takich jak lęk i depresja. Ale może mieć również wiele negatywnych skutków fizycznych – w tym osłabienie układu odpornościowego, co może powodować częstsze zachorowania.

Chociaż nie zawsze można uniknąć stresu, pomaga on w ustaleniu zdrowych sposobów reagowania na niego. Jedną z najprostszych rzeczy, które możesz zrobić dosłownie z dowolnego miejsca, jest ćwiczenie głębokiego oddychania. Wdychając powietrze przez nos, w pełni wypełniając płuca, możesz spowolnić tętno i obniżyć lub ustabilizować ciśnienie krwi.

W szczególnie stresujących momentach postaraj się znaleźć cichą przestrzeń, w której możesz ćwiczyć ten rodzaj głębokiego oddychania i zobacz, jak twoje ciało reaguje nowym poczuciem spokoju.

2. Ćwiczenia

Ćwiczenia aerobowe to jedna z tych czynności, które mogą wymagać od Ciebie mobilizacji, aby zacząć – ale kiedy już skończysz trening, będziesz szczęśliwy, że to zrobiłeś. To dlatego, że udowodniono, że ćwiczenia poprawiają nastrój.

Dowody sugerują, że ćwiczenia fizyczne są skuteczną interwencją w opiece nad zdrowiem psychicznym. Stwierdzono, że ćwiczenia aerobowe, takie jak bieganie, pływanie, jazda na rowerze, spacery i taniec, zmniejszają lęk i depresję. Ponadto mogą przynieść następujące korzyści:

  • Lepszy sen
  • Odprężenie
  • Poprawiony nastrój
  • Zwiększona energia i wytrzymałość
  • Zwiększona czujność umysłowa
  • Obniżony poziom cholesterolu i poprawa zdrowia układu krążenia
3. Ogrodnictwo

Pielęgnacja ogrodu to hobby, z którego wielu ludzi korzysta nie tylko po to, aby upiększyć otaczający ich krajobraz, ale także uspokoić umysły. Oprócz ekspozycji na świeże powietrze, witaminę D i lekkich ćwiczeń aerobowych, wyjście na zewnątrz w celu wykonania prac w ogrodzie i/lub na podwórku może pozytywnie wpłynąć na zdrowie psychiczne na kilka różnych sposobów.

Udowodniono, że ogrodnictwo jest skuteczną metodą walki ze stresem.  Jedno z badań szpitalnych wykazało również, że 79 procent pacjentów poczuło się bardziej zrelaksowanych i spokojnych po spędzeniu czasu w ogrodzie.

4. Czytanie

Być może ciężko Ci w to uwierzyć, ale stwierdzono, że czytanie zmniejsza objawy depresyjne. Działanie tak proste, jak zanurzenie się w dobrej książce, może uspokoić umysł i rozluźnić ciało, pomagając obniżyć ciśnienie krwi, spowolnić tętno i nie tylko.

Co ciekawe, wiele badań wykazało, że czytanie utworów beletrystycznych może być szczególnie korzystne. Inwestowanie w narrację postaci fikcyjnej może pomóc zwiększyć poczucie empatii czytelnika, wzmocnić jego umiejętności społeczne i poprawić poziom zrozumienia interpersonalnego.

5. Interakcja społeczna

Być może nie masz ochoty z nikim rozmawiać gdy czujesz się zestresowany, ale czasami interakcja społeczna jest kluczem do pozostania na właściwej drodze. Kilka badań wykazało, że ludzie, którzy mają satysfakcjonujące relacje z rodziną, przyjaciółmi i społecznością, są szczęśliwsi, mają mniej problemów zdrowotnych, a nawet żyją dłużej – wyniki są prawdziwe niezależnie od wieku, płci, praktyk zdrowotnych czy stanu zdrowia osób badanych.

Z drugiej strony osoby, którym poważnie brakuje pozytywnych relacji społecznych, częściej doświadczają podwyższonego poziomu stresu i stanów zapalnych. Ci, którzy czują się związani z innymi, nie tylko są w stanie powstrzymać niepokój i depresję, ale mają również tendencję do doświadczania wyższej samooceny, mają większe poczucie empatii dla innych oraz są bardziej ufni i chętni do współpracy.

Niezależnie od tego, czy Twój styl życia pozwala na spotkania twarzą w twarz z bliskimi, czy też inwestujesz w pozytywne społeczności wirtualne, utrzymywanie zdrowych relacji z innymi może zapewnić, że Twoje dobre samopoczucie będzie zawsze na wysokim poziomie.

5 zajęć

Teraz wiesz, że nawet jeśli poziom stresu zaczyna rosnąć, możesz wykonać tych 5 zajęć, aby zadbać o spokój umysłu.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Skip to content