Czego szukasz?
Zadzwoń: +48 577 003 838

Depresja jest chorobą, a nie słabością

Depresja

Depresja jest chorobą, a nie słabością

Dorastając, chłopcy uczą się, co to znaczy „być mężczyzną”. Niestety, niektóre z tych „męskich” nauk mogą być wręcz szkodliwe, na przykład „duzi chłopcy nie płaczą”, „daj spokój”, „jesteś słaby” i wiele innych.
Dorastając, chłopcy uczą się, co to znaczy „być mężczyzną”. Niestety, niektóre z tych „męskich” nauk mogą być wręcz szkodliwe, na przykład „duzi chłopcy nie płaczą”, „daj spokój”, „jesteś słaby” i wiele innych. Większość chłopców uczy się ignorowania swoich uczuć — odrzucania wrażliwości i proszenia o pomoc innych. Chłopcy wyrastają następnie na mężczyzn, nigdy nie ucząc się swoich emocji ani nie wiedząc, jak zidentyfikować lub opisać to, co ich niepokoi.

Z tych powodów wielu mężczyzn uważa depresję za trudny temat do dyskusji. Wstydzą się tego, że potrzebują pomocy i wstydzą się o nią poprosić. „Przez długi czas odpychałem pewne rzeczy, ukrywałem emocje i udawałem, że wszystko jest w porządku, ale dochodziło do punktu, w którym wszystko zaczęło mnie przerastać i bałem się, że nie wrócę do normalnego stanu”, mówi Daniel

Rozpoczęcie rozmowy to pierwszy krok do wyzdrowienia. Dla wielu mężczyzn, którzy przezwyciężyli depresję, punktem zwrotnym było zwrócenie się o wsparcie do przyjaciela lub członka rodziny. Zwykle lepiej to zrobić jak najwcześniej. Oto konkretne rzeczy, które każdy mężczyzna może zrobić, aby rozpocząć rozmowę o zdrowiu psychicznym:

Rozmowa z przyjacielem lub członkiem rodziny

Jeśli zwykle nie rozmawiasz o swoim zdrowiu psychicznym lub uczuciach, może być trudno jest wiedzieć, z którą osobą najlepiej będzie porozmawiać. Możesz obawiać się reakcji innych. Pamiętaj, że ta rozmowa nie musi być idealna i powinieneś dzielić się tylko tym, z czym czujesz się komfortowo. Spróbuj powiedzieć tak:

„Ostatnio się stresuję”.
„Przechodzę teraz ciężki okres i myślę, że coś może być nie tak”.
„Nie czuje się najlepiej, czy zauważyłeś, że ostatnio coś jest ze mną nie tak?”
Przygotuj się na różne odpowiedzi — w szczególności nie zniechęcaj się, jeśli nie znajdziesz od razu wsparcia, na które liczyłeś. Ale jeśli wszystko pójdzie dobrze, kontynuować rozmowę i prosić o bardziej konkretne wsparcie, takie jak wspólne ćwiczenia lub pomoc w wykonywaniu obowiązków. Większość ludzi cieszy się, że ma szansę pomóc w potrzebie. Kiedy radzisz sobie lepiej, możesz się odwdzięczyć.

Rozmowa z profesjonalistą

Depresja to poważna choroba. Może sprawić, że będziesz długotrwale nieszczęśliwy, jeśli nic z nią nie zrobisz. Kiedy złamiesz rękę, idziesz do lekarza. Jeśli nadal odczuwasz silny ból, udajesz się do lekarza. Podobnie jest z depresją. Jeśli uważasz, że możesz mieć depresję, udaj się do lekarza. Kiedy rozmawiasz z lekarzem, rozmawiasz z kimś, kto zna się na depresji i którego zadaniem jest pomóc ci. Dlatego ważne jest, aby sięgnąć po tę pomoc.

Jeśli wahasz się, czy udać się do lekarza, ponieważ myślisz, że po prostu rzuci w Ciebie leki, wiedz, że leki nie są jedynym sposobem leczenia depresji. Twój lekarz może udzielić Ci porady na temat pewnych zmian stylu życia i różnych opcji leczenia, które mogą obejmować leki lub nie.

Gdy jesteś na swojej wizycie, rozpoczęcie może być trochę niezręczne. Bądź tak szczery i jak najdokładniejszy, jak tylko potrafisz. Opowiedz o tym, jaki to ma wpływ na Twoje życie. Oto kilka przykładów:

„W ogóle nie mogę spać”.
„Jestem zbyt zmęczony, żeby iść do pracy, ale ciągle wychodzę na drinka”.
„Nie chcę już widzieć moich przyjaciół; Mam dość wszystkich.
„Ostatnio przybieram (lub tracę) na wadze”.

Depresja jest jednym z głównych czynników ryzyka samobójstwa.

To bardzo poważny stan, który dotyka miliony każdego roku. Rozmowa o depresji nigdy nie jest łatwa, ale mężczyźni na całym świecie muszą zacząć mówić o swoim zdrowiu psychicznym. Istnieją skuteczne metody leczenia i nie ma wstydu w szukaniu wsparcia. W rzeczywistości wyciągnięcie ręki może być najmądrzejszą i najodważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić. To może uratować ci życie.

Depresja

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Skip to content