Czego szukasz?
Zadzwoń: +48 577 003 838

Terapia par – kiedy warto się na nią zgłosić?

Udany związek opiera się na wzajemnym wsparciu, szacunku i zaufaniu. Zachowanie tych podstaw jest ciągłą pracą obydwu stron relacji. To naturalne, że trudno uniknąć konfliktów, natomiast różnie jest z umiejętnością ich rozwiązywania. Tak samo jest w przypadku nawracających problemowych sytuacji, kryzysów, z którymi wciąż i na nowo wcale niełatwo się uporać. Powyższe sygnały wskazują na to, że warto byłoby zgłosić się na terapię par online, tak, aby bliska relacja miała duże szanse wrócić na właściwe tory. Wiele związków ma potencjał do tego, żeby dzięki zasobom, jakie można wypracować przy wsparciu psychologicznym, trwać w harmonii, zamiast zakończyć się rozstaniem lub rozwodem.

Nieprawdą jest, że związek musi popaść w naprawdę poważny impas, taki jak wielokrotne zdrady czy inne wyjątkowo traumatyczne przeżycia, aby partnerzy zdecydowali się na terapię małżeńską. Również w znacznie mniej dramatycznych momentach warto skoncentrować się na swoich partnerskich zasobach i zapobieganiu ewentualnym większym kryzysom.

Terapia par online – konsultacje i poradnictwo przez Internet

Psychoterapeuci ukierunkowani na terapię małżeńską (a także terapię par w związkach nieformalnych, niezależnie od orientacji seksualnej partnerów) prowadzą sesje za pośrednictwem komunikatora internetowego. Klienci mają do wyboru terapię przez Skype, Zoom oraz inne platformy. Rozmowa i konfrontacja online mają przewagę nad spotkaniami stacjonarnymi, gdyż para odzyskuje czas przeznaczony na dotarcie do gabinetu. Do tego partnerzy oszczędzają dosyć znaczące kwoty dzięki korzystnym stawkom za spotkania z terapeutą par online.

Zaangażowanie obydwu stron – gwarancja skutecznej psychoterapii par online

Obydwoje małżonkowie czy partnerzy, którzy decydują się na terapię, są gotowi na zmiany nie tylko na płaszczyźnie związku, ale przede wszystkim w sobie samych. Profesjonalna pomoc specjalisty takiego jak psycholog online jest jednym z filarów powodzenia terapii. To element tak samo ważny, jak aktywny współudział każdego z partnerów. Symetryczny wkład w relację jest nie tylko szansą powodzenia procesu psychoterapii par, ale i podstawą każdego udanego związku.

Czy wobec tego są sytuacje, gdy terapia małżeńska może się nie powieść? Z pewnością przeciwskazaniem do psychoterapii par online może być np. aktywne uzależnienie jednej z osób. Wówczas najpilniejszą kwestią do rozwiązania jest skuteczna terapia nałogu, a psychoterapia par będzie dopiero kolejnym krokiem.

Jak wygląda terapia małżeńska?

Zarówno stacjonarnie, jak i w przypadku oddziaływań takich jak terapia online, ważne jest wypracowanie metody dobrej, skutecznej komunikacji w związku. Psychoterapeuta online stwarza bezpieczne warunki, żeby poznać i wspólnie przeanalizować potrzeby i odczucia małżonków, czy też partnerów. Sporo czasu pary poświęcają na omówienie swoich ról w związku, ze szczególnym uwzględnieniem perspektywy drugiej osoby. Często praca nad konkretnym problemem do rozwiązania, który przywiódł małżonków do terapeuty, zbliża partnerów także na dłuższą metę.

Psychoterapia par online – czego możemy się spodziewać?

Na samym wstępie, przy pierwszym spotkaniu, pracujący w naszym zespole doświadczeni Psycholodzy Online razem ze swoimi klientami ustalają cele, nad którymi para będzie wraz z nimi pracować. Ważne jest wzajemne wysłuchanie obu stron oraz komfortowa przestrzeń do konfrontacji partnerów. Jeśli chodzi o czas pojedynczego spotkania ze specjalistą takim jak terapeuta par online, trwa ono 90 minut. Liczba takich półtoragodzinnych sesji oraz czas trwania terapii są sprawą dosyć indywidualną. Długość pracy nad poprawą jakości komunikacji w związku zależy od konkretnego przypadku. Nasi specjaliści oferują psychoterapię par online w różnych nurtach, takich jak psychoterapia TSR (skoncentrowana na rozwiązaniach), a także terapia systemowa lub systemowo-psychodynamiczna. Choć wyżej wymienione podejścia różnią się nieco od siebie, ich wspólnym mianownikiem jest wypracowanie porozumienia między partnerami i wyposażenie obydwu osób w narzędzia do skutecznego rozwiązywania konfliktów.

Jeśli zarówno Ty, jak i Twój partner/partnerka chcecie podjąć się terapii online, zapraszamy do odwiedzenia zakładki „nasz zespół”. Poznajcie współpracujących z nami specjalistów i umówcie się na wstępną konsultację, która najprawdopodobniej okaże się pierwszym etapem podróży do celu, jakim jest szczęśliwy, dobrze komunikujący się związek.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Skip to content