Czego szukasz?
Zadzwoń: +48 577 003 838

Ratunku! Mieszkam z kibicem!

Jak przetrwać Mundial – poradnik dla partnerów

Piłka nożna jest jednym z najpopularniejszych dyscyplin sportowych w Polsce. Na co dzień zainteresowanie futbolem deklaruje 49% Polaków a 70% z nich regularnie śledzi zmagania na murawie ulubionych drużyn (CBOS). Jednak kiedy mają miejsce wydarzenia takie jak Mundial, losy rozgrywek śledzi prawie każdy, nawet osoby nie mające wiele wspólnego z regularnym kibicowaniem ulubionym drużynom.

Co zrobić kiedy znajdujesz się w tej części społeczeństwa, która nie wie co to spalony i guzik ją to obchodzi, wyniki w tabelach rozgrywek nie powodują szybszego bicia serca i tak naprawdę nie rozumie o co tyle krzyku?

Jak przetrwać te kilka tygodni pod jednym dachem z KIBICEM nie podzielając jego ekscytacji?

Zrób sobie kawę, weź głęboki oddech i przeczytaj ten krótki poradnik dla partnerów!

 1. Po pierwsze – zrozum fenomen
  • Dla wielu kibiców czas poświęcany „swojej” drużynie to czas święty i wielu kibiców patrzy na swój ulubiony klub sportowy czy piłkarzy z perspektywy sacrum. Kluby są spoiwem, widać elementy solidaryzmu między kibicami tej samej drużyny oraz niechęci do kibiców drużyny przeciwnej. Same zaś rozgrywki są źródłem wielkich emocji i uczuć, gdzie ekscytacja i radość mieszają się niejednokrotnie ze złością i rozczarowaniem. Mundial czy Mistrzostwa Europy są wydarzeniami kiedy kibice różnych klubów łączą się we wspólnym dopingowaniu, zapominając o wzajemnej niechęci. Oglądanie sportu i możliwość porozmawiania o tym łączy, buduje więzi, daje jakże ważne poczucie przynależności. Człowiek to zwierzę stadne, które potrzebuje do życia innych wokół siebie.
 2. Zaakceptuj i uszanuj
  • W zdrowej, bezpiecznej relacji każdy z partnerów powinien mieć własny czas i przestrzeń aby oddawać się temu co lubi. Traktujmy więc kibicowanie jak hobby i nawet jeśli sami tego nie rozumiemy to brak akceptacji, krytykowanie czy wyciąganie konsekwencji np. w postaci cichych dni w domu jest tożsame ze stawianiem partnerowi ultimatum między relacją a zadbaniem o siebie i swoje potrzeby. Nie miej więc za złe jeśli w dni „meczowe” partner nie pójdzie po zakupy, do cioci na serniczek czy nie przygotuje romantycznej kolacji.
  • Pamiętaj jednak, że w bezpiecznej relacji uszanowanie prawa naszego partnera do poświęcania czasu na własne pasje powinno działać w obie strony. Jeśli jednego dnia on okupuje telewizor na oglądanie meczu to drugiego dnia Ty anektujesz odbiornik TV na swój ulubiony serial.
 3. Bądź obok, przyłącz się
  • Nawet jeśli nieszczególnie Ci to leży może warto trochę się poświęcić i przyłączyć się do oglądania meczu? Jest to dobry sposób na spędzenie czasu razem, okazanie zainteresowania partnerem i jego hobby. Warto okazać entuzjazm, wypytać o zasady gry, czym jest spalony, za co żółta a za co czerwona kartka albo czemu sędzia zlecił rzut karny. Partner z pewnością poczuje się doceniony, ucieszy się z możliwości błyśnięcia wiedzą i podzielenia się swoją pasją. Kibicując tej samej stronie macie okazję do przeżywania tych samych emocji – jesteście razem! jesteście drużyną! Dzielenie zainteresowań sprzyja wzmacnianiu poczucia intymności i zaufania, tworzy spójność i zacieśnia więzi. Kto wie, być może przypadnie Ci do gustu wspólne kibicowanie?
 4. Znajdź złoty środek
  • W razie gdybyś nie była gotowa na punkt 3 to pomyśl o tym co w tym czasie możesz zrobić dla siebie. Wyjdź na długi spacer, zakupy, siłownię czy do przyjaciółki na ploteczki.
  • Jeśli Twój partner woli oglądać mecz w gronie znajomych zaproponuj zorganizowanie domowej strefy kibica, w zamian za to, że kolejny mecz obejrzą w domu innego kolegi. Zorganizuj gadżety kibica, przekąski i napoje, urządź pokój w duchu biało – czerwonych. Spędź miło wieczór mając na uwadze to, że w czasie kolejnego meczu będziesz mieć cały dom dla siebie i spędzisz czas w błogiej ciszy. No chyba że domowa strefa kibica akurat będzie odbywać się u sąsiadów za ścianą…

Jeśli jednak uważasz, że to całe kibicowanie negatywnie wpływa na waszą relację, nie jesteś w stanie pójść na kompromis, hobby partnera stanowi zarzewie konfliktów, pojawia się zazdrość i masz poczucie, że to was oddala, może warto pomyśleć o przedyskutowaniu tej sytuacji ze specjalistą?  Czasem sprzeczki na tle rozbieżnych zainteresowań mogą mieć głębsze podłoże więc zapraszamy Cię serdecznie do skorzystania z konsultacji z psychologiem stacjonarnie lub online.

Śmiało skorzystaj z kodu rabatowego „ 1wizyta”  dającego Ci -10% zniżki na pierwszą wizytę lub odwiedź nas na FB i Instagramie w Strefa Bezpiecznych Relacji aby skorzystać z oferty przygotowanej na Black Friday!

Miłego i owocnego kibicowania!

Edyta

Bibliografia.

CBOS (2016). Piłka nożna i jej kibice. Komunikat z Badań, nr 97/2016, Warszawa, 2016

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Skip to content