Czego szukasz?
Zadzwoń: +48 577 003 838

Terapia online czy stacjonarna- czyli jak wybrać terapie i co to jest terapia online?


Wiele osób boryka się ze znalezieniem odpowiedzi na pytanie: czy lepiej jest wybrać terapię tradycyjną, stacjonarną czy też lepszym rozwiązaniem byłaby terapia online? Czy taka terapia jest w ogóle skuteczna? Czym się różni, w czym jest lepsza? Dla kogo spotkanie z terapeutą online jest lepszym wyborem? Czy jest droższa a może tańsza?

Wybór rodzaju terapii, tak samo, jak terapeuty, jest bardzo ważną decyzją, dlatego w tym artykule postaram się odpowiedzieć na wszystkie nurtujące Cię pytania na temat wirtualnych gabinetów psychologicznych i psychoterapeutycznych.

Czy terapia online jest skuteczna?

Badacze z całego świata, ponad wszelką wątpliwość udowodnili, że terapia online jest równie skuteczna co tradycyjna terapia twarzą w twarz.

Pandemia udowodniła nam, że spora część naszego życia z powodzeniem może toczyć się w sieci. Wiele osób na co dzień kontaktuje się ze swoimi bliskimi, przyjaciółmi, kolegami z pracy przez telefon lub komunikatory. Praca zdalna staje się normą. Nie wyobrażamy sobie życia bez skrzynek mailowych, mediów społecznościowych czy portali informacyjnych. Kiedy szukamy jakiejś informacji, nie biegniemy do biblioteki, tylko otwieramy „wujka” Google. Znaczna część edukacji odbywa się online. Kursy, szkolenia, webinaria, ba! nawet część kierunków studiów przeniosła się do sieci. Nawet kiedy potrzebujemy porady lekarskiej, rozważamy czy mamy potrzebę fizycznego kontaktu z lekarzem, czy nie lepiej skorzystać z teleporady. Dlaczego więc nie skorzystać z terapii w sieci?

Wśród tradycjonalistów zdarzają się głosy, że w przypadku terapii online nie da się zbudować takiej relacji pacjent — terapeuta, jak na żywo, więc terapia taka może być mniej skuteczna. Jest jednak znaczna grupa osób, dla której nie ma znaczenia czy siedzą w prawdziwym gabinecie, czy w ulubionym, wygodnym fotelu. A dla kogo terapia online jest idealnym rozwiązaniem, przeczytasz w dalszej części artykułu.

Od czego zależy skuteczność terapii online?

Tak naprawdę skuteczność każdej terapii zależy przede wszystkim od osób, które w tym procesie biorą udział.

Ze strony pacjenta pierwszym elementem sukcesu terapii jest gotowość — motywacja, chęć do zmiany i zrozumienie, że sam nie poradzi sobie z problemem. Otwartość i szczerość to kolejne czynniki sukcesu- mówienie o sobie, o swoich przeżyciach, lękach, błędach czy wstydliwych działaniach nie jest rzeczą łatwą, jednak należy pamiętać, że podczas terapii musimy być szczerzy, przede wszystkim, sami ze sobą. Terapia to nie egzamin a terapeuta to nie nauczyciel, przed którym masz dobrze wypaść. Oceną terapii nie będzie nota wystawiona przez terapeutę a Twoje samopoczucie, zmiany w Tobie i Twoim życiu. To nie terapeuta rozwiązuje Twoje problemy, tylko Ty, sam dla siebie. Dobry terapeuta jest przewodnikiem, wsparciem i kibicem, słucha uważnie i interpretuje to, co się z Tobą dzieje.

Zaangażowanie i dyscyplina to kolejne słowa klucze do powodzenia terapii. Nie można być trochę w terapii. Albo się w niej jest całym sobą, regularnie, bez odpuszczania albo drogocenny czas na spotkania ze specjalistą będzie czasem straconym.

Z drugiej strony mamy wiedzę, doświadczenie terapeuty i nurt, w jakim pracuje — od tego zależy przebieg spotkań i zakres poruszanych problemów. Jeśli prowadzi Cię psychiatra, warto skonsultować z nim wybór nurtu terapii. Jeśli nie jesteś pod opieką lekarza, zapoznaj się z charakterystyką nurtów terapii, do których masz dostęp.

W relacji pacjent — terapeuta ważne są poczucie bezpieczeństwa, zaufanie, prawdziwość i autentyczność. To czynniki, które prowadzą obie strony do nawiązania porozumienia nazywanego sojuszem terapeutycznym. W kontakcie z terapeutą nie możesz myśleć o relacji jako takiej, masz się skupić na sobie. Jeżeli tak nie jest, znaczy to, że Twoja energia i zasoby kierują się nie tam gdzie powinny i warto z nim o tym porozmawiać albo poszukać innego specjalisty. Poszukiwanie terapeuty czasem bywa kilkuetapowym procesem. Ważne jest, aby pamiętać, że to Twoja terapia, Twoja osoba, Twoje decyzje i to Ty musisz w tym procesie o siebie zadbać.

Dla kogo jest terapia online?

Chciałoby się napisać, że dla każdego, kto potrzebuje terapii, ale żeby nie iść na skróty, w tej części artykułu postaram się przedstawić Ci zalety terapii online.’

Oszczędność czasu

Zazwyczaj, dojeżdżając do tradycyjnego gabinetu, masz do wyboru albo przebijanie się w korkach przez zatłoczone miasto, albo dojazd z małej miejscowości do większego miasta. W obu przypadkach tracisz czas, pieniądze i energię, które można by wykorzystać na coś znacznie bardziej produktywnego. Do gabinetu terapeuty online nie musisz dojeżdżać. Sesje online możesz odbyć z dowolnego miejsca na ziemi. Możesz rozmawiać z domu, biura, siedząc w kawiarni, na plaży albo w pociągu- wszędzie tam, gdzie czujesz się bezpiecznie i komfortowo. Nie musisz rezygnować z ciągłości sesji tylko dlatego, że masz wyjazd służbowy albo wybierasz się na zagraniczny urlop. Wystarczy, że masz ze sobą laptop albo telefon komórkowy i kilka kliknięć przenoszą Cię do gabinetu psychologa lub psychoterapeuty online.

W Psycholodzy Online, dla Twojej wygody i możliwości technicznych, oferujemy Ci terapię online przez Skype, Messenger, WhatsApp, Zoom, Google Meet, Microsoft Teams, Viber i Telegram. Tylko od Ciebie zależy, którą aplikację wybierzesz.

Oszczędność pieniędzy

Zdalna forma terapii to też oszczędność pieniędzy, nie tylko tych wydanych na dojazdy. Ceny sesji, zarówno tradycyjnych, jak i online, uzależnione są od rodzaju terapii, ale i kwalifikacji, jakie dany specjalista posiada. Często w gabinetach stacjonarnych ceny są wyższe, ponieważ terapeuta, oprócz własnego wynagrodzenia, musi opłacić także lokal czy personel, który pomaga mu w prowadzeniu gabinetu. Nierzadko gabinety stacjonarne zawyżają ceny wiedząc, że w najbliższej okolicy nie ma innych terapeutów, więc nie czują na karku oddechu konkurencji a pacjent niejako nie ma innego wyboru. W sieci znajdziesz wiele serwisów oferujących pomoc psychologiczną online. Dlatego w Psycholodzy Online dokładamy wszelkich starań, aby cena za terapię szła w parze z jej jakością. Inna będzie cena za indywidualną konsultację u psychologa online, inna za sesję u psychoterapeuty online a jeszcze inna za terapię małżeńską online, jednak zawsze będzie to cena uczciwa. W Psycholodzy Online oferujemy Ci też zniżkę na pierwszą konsultację. Z kodem „1wizyta” rezerwujesz sesję online z rabatem. Oferujemy Ci też pakiety na 3, 5 lub 10 sesji, aby obniżyć koszty pomocy online pacjentów, którzy zostają z nami na dłużej. Zapisując się do Newslettera również dajesz sobie szansę na otrzymanie dodatkowych kodów zniżkowych.

Wygoda

Psychoterapia online z domu to komfort i wygoda. Jesteś w swoim, dobrze znanym Ci otoczeniu. W miejscu, w którym czujesz się dobrze i bezpiecznie. W przypadku takich problemów jak lęki, nerwice, depresja czy trauma, pacjenci często bronią się przed wyjściem z domu a wyprawa do stacjonarnego gabinetu to dla nich droga przez mękę.

Jest też całkiem spora grupa pacjentów, którzy wolą rozmowę za pomocą środków elektronicznego przekazu od kontaktu fizycznego z innym, obcym człowiekiem. Na przykład introwertycy czy osoby o osobowości schizoidalnej w bezpośrednim kontakcie, bywają początkowo wycofane i zamknięte w sobie, dopóki nie poznają i nie przyzwyczają się do nowej osoby w swoim otoczeniu. A to nie sprzyja budowaniu sojuszu terapeutycznego i powodzeniu terapii.

Kolejną grupą osób, dla których terapia online jest idealnym rozwiązanie, a niekiedy wręcz koniecznością, są osoby mające problemy z poruszaniem się lub wyjściem z domu. To osoby chorujące, niepełnosprawne, przykute do łóżka. Także seniorzy, którzy nie mają w pobliżu nikogo bliskiego do pomocy i trudno jest im zorganizować transport do miejsca terapii. Gabinety stacjonarne często oddalone są o kilka kilometrów od domu, położone na wysokich piętrach, bez ułatwień dla osób poruszających się o kulach lub na wózkach inwalidzkich. Wtedy terapia online jest jak lekarska wizyta domowa. To terapeuta pojawia się w domu pacjenta, a nie na odwrót.

Osoby opiekujące się chorymi czy niepełnosprawnymi członkami rodziny też potrzebują pomocy psychologicznej, jednak rezygnują z wyjścia z domu w obawie o bezpieczeństwo chorego. Nie mają nikogo na zastępstwo lub obawiają się tego, co może się stać podczas ich nieobecności w domu. Jeśli muszą opuścić chorego to tylko w najpilniejszych przypadkach a własną terapię, własne dobro, zrzucają na dalszy plan.

Z terapii online chętnie korzystają też rodzice małych dzieci. Często potrzebują wsparcia w rodzicielstwie, szukają pomocy pedagoga lub psychologa online, jednak wyprawa do gabinetu to dla nich poważna operacja logistyczna i potrzeba zorganizowania na ten czas opieki nad dzieckiem.

Wybór

Jak już wcześniej wspominałam, właściwy wybór terapii i specjalisty to bardzo ważny aspekt powodzenia terapii. Nierzadko jest tak, że pacjent udaje się do jedynego terapeuty, który jest w jego zasięgu. Częstym czynnikiem wyboru stacjonarnego gabinetu jest właśnie lokalizacja. Czasem nie ma innych specjalistów w promieniu kilkudziesięciu kilometrów i, mówiąc kolokwialnie, pacjenci „biorą co jest a nie to, co by chcieli mieć” albo rezygnują.

Serwisy, takie jak Psycholodzy Online, oferują szeroki wybór specjalizacji, nurtów i rodzajów terapii. Zajrzyj do zakładki NASZ ZESPÓŁ i sam się przekonaj.

W Psycholodzy Online oferujemy Ci spotkania z pedagogiem online, psychologiem online, psychoterapeutą online, psychoanalitykiem online, terapeutą rodzin online, mediatorem online, seksuologiem online, trenerem żywienia/ psychodietetykiem online, hipnoterapeutą online i doradcą zawodowym online. Oferujemy terapie indywidualne, dla par i dla całych rodzin w najbardziej popularnych i najczęściej wykorzystywanych nurtach i technikach. Jeśli potrzebujesz pomocy psychiatrycznej online, również oferujemy Ci taką możliwość.

Dodatkowym atutem serwisów online jest czas dostępu do terapeutów. Gabinety stacjonarne często mają sztywno określone godziny otwarcia, tymczasem w serwisie online jesteśmy bardziej elastyczni i gotowi do dostosowania się do pacjenta.

Anonimowość

Wiele osób nadal wstydzi się przyznać, że korzysta z pomocy psychiatrycznej, usług psychologa lub psychoterapeuty. Boją się, że ktoś z rodziny lub wścibska sąsiadka zauważy ich pod drzwiami gabinetu terapeuty i zaczną się plotki. Z tego powodu często rezygnują z walki o własne zdrowie psychiczne.

I tu przychodzą z pomocą takie serwisy jak Psycholodzy Online. Terapię odbywasz w dogodnym dla siebie czasie i miejscu, przy użyciu dowolnego komunikatora. Jeśli nie chcesz pokazywać swojej twarzy terapeucie, oferujemy Ci możliwość odbycia sesji przez telefon.

Zapewniamy też, że wszystkie Twoje dane są u nas bezpieczne i szyfrowane a dostęp do nich masz tylko Ty, Twój terapeuta i pracownik działu rezerwacji, który jest zobowiązany do przestrzegania tajemnicy klauzulą o poufności.

Mam nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci rozwiać Twoje wątpliwości i odpowiedział na najważniejsze pytania.

Jeśli masz potrzebę dalszego rozwinięcia tematu, skontaktuj się proszę z nami, na wszystkie pytania postaramy się odpowiedzieć jak najszybciej.

Pozdrawiam!

Edyta Hornowska — Aktepe

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Skip to content