Czego szukasz?
Zadzwoń: +48 577 003 838

O stresie, wypaleniu i sztuce przetrwania w środowisku pracy

Dzwoni budzik, otwierasz oczy, uświadamiasz sobie, że dziś musisz iść do pracy i jedyne co czujesz, to ciężar i przytłoczenie? Zamiast dziarsko wstać i działać  masz ochotę schować się do mysiej dziury? Ten nieuchwytny, nieprzyjemny nastrój, który z tobą zostaje, gdy wstajesz i zaczynasz kolejny dzień pracy, nazywa się stresem zawodowym. A gdy nie jest kontrolowany, może prowadzić do poważnej i niebezpiecznej sytuacji, znanej jako wypalenie zawodowe.

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego pomimo weekendu pełnego relaksu i odpoczynku, już w niedzielę wieczorem czujesz narastające napięcie? Czy zauważyłeś, jak Twoja motywacja i radość z życia stopniowo zanikają, pozostawiając Cię z uczuciem pustki i zmęczenia? To wszystko są symptomy, które nie mogą pozostać bez odpowiedzi. Stres i wypalenie zawodowe są cichymi zabójcami Twojego entuzjazmu, kreatywności i, co najważniejsze, zdrowia psychicznego i fizycznego.

W tym artykule zabierzemy Cię w podróż przez meandry stresu i wypalenia zawodowego, pokazując przyczyny, skutki i  metody i strategie radzenia sobie z tymi trudnymi emocjami. Spróbujemy również odpowiedzieć na pytanie, czy w erze cyfryzacji, terapia online z psychologiem może być Twoim kluczem do zdrowego i zrównoważonego życia zawodowego.

Przyczyny stresu zawodowego

Stres w miejscu pracy jest wielowymiarowym zjawiskiem, którego przyczyny można analizować pod różnymi kątami.

Niewłaściwe relacje interpersonalne – trudne relacje z przełożonymi lub współpracownikami są jedną z głównych przyczyn stresu zawodowego. Konflikty, brak wzajemnego szacunku i wsparcia, czy mobbing, to czynniki wywołujące długotrwałe napięcie i niepokój.

Niewłaściwa organizacja pracy, brak jasno określonych obowiązków, przeciążenie pracą, czy też nadmierne wymagania ze strony przełożonych powodują, że pracownik nie może efektywnie planować swojego czasu, co prowadzi do odczuwania stresu. Warunki fizyczne miejsca pracy także mają niebagatelne znaczenie.  Hałas, nieodpowiednie oświetlenie, czy ergonomiczność stanowiska pracy, także wpływają na samopoczucie pracownika.

Również uczucie stagnacji oraz brak możliwości awansu czy rozwoju zawodowego mogą być przyczyną frustracji. Z drugiej strony, w czasach dynamicznych zmian rynkowych i niepewności gospodarczej, niepewność zatrudnienia i strach przed utratą pracy są znaczącym źródłem stresu zawodowego.

Modne hasło „work – life balance” to nie tylko puste słowa. Współczesny świat pracy wymaga od pracowników wielozadaniowości i elastyczności, co często prowadzi do blurringu, czyli zacierania się granic między życiem zawodowym a prywatnym. Brak równowagi między tymi sferami życia jest poważnym źródłem stresu.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o przyczynach tego co może stresować Ciebie lub Twoich pracowników w pracy, a także jakie to zjawisko niesie za sobą skutki dla Ciebie lub Twojej firmy, zapraszamy Cię na nagranie webinaru „Wypalenie zawodowe”, do którego dostęp możesz wykupić w Sklepie na stronie Psychopark.pl

Skutki stresu zawodowego

Chroniczny stres zawodowy nie tylko utrudnia codzienną pracę, ale również może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych i życiowych. Poniżej przedstawiamy kilka głównych skutków stresu w miejscu pracy.

Skutki stresu w pracy:

Chroniczny stres zawodowy nie tylko utrudnia codzienną pracę, ale również może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych i życiowych. Najczęstszy i najbardziej oczywisty skutek to zaburzenia psychologiczne. Pracownicy doświadczający stresu w pracy często cierpią na zaburzenia lękowe, depresję oraz inne dolegliwości psychologiczne. Stres przyczynia się do rozwoju syndromu wypalenia zawodowego- problemu nad którym pochylimy się szerzej za chwilę.

Długotrwały stres daje także objawy somatyczne– wpływa negatywnie na układ odpornościowy, co prowadzi do częstszego zapadania na różne choroby. Skutkuje również problemami ze snem, bólami głowy, zaburzeniami trawiennymi, czy chorobami serca. A to bezpośrednio przekłada się na częste absencje w pracy. Chorzy i z estresowani pracownicy częściej korzystają z zwolnień lekarskich, co generuje koszty dla pracodawcy i wpływa na organizację pracy w firmie.

Pracownik w długotrwałym stresie traci motywację  do wykonywania swoich obowiązków, co przekłada się na niższą efektywność i produktywność w miejscu pracy.

Zestresowani pracownicy częściej generują i popadają w konflikty w zespole. Osoby pod wpływem stresu są bardziej drażliwe i skłonne do konfliktów z kolegami z pracy. Pogorszenie relacji w zespole wpływa na negatywną atmosferę w miejscu pracy.

Stres zawodowy rzutuje także na życie prywatne pracowników, prowadząc do problemów w relacjach z bliskimi, utraty zainteresowania hobby i rezygnacji z aktywności dających relaks i radość.

Jeżeli dostrzegasz u siebie którykolwiek z powyższych symptomów, warto zwrócić się o pomoc do specjalisty. Psycholog online może stanowić doskonałe wsparcie w procesie radzenia sobie ze stresem zawodowym. Dzięki terapii online masz możliwość przeprowadzenia konsultacji w komfortowych warunkach, bez konieczności wychodzenia z domu. Specjalista pomoże Ci zrozumieć źródła Twojego stresu i wskaże skuteczne metody radzenia sobie z tym problemem. Na psychopark.pl oferujemy także wsparcie psychologiczne dla całych firm. Zapoznaj się z zakładką DLA FIRM.

Wypalenie zawodowe

Wypalenie zawodowe stanowi poważne zagrożenie w dzisiejszym, dynamicznym świecie pracy, a jednym z głównych czynników prowadzących do tego stanu jest właśnie chroniczny stres. Wypalenie zawodowe manifestuje się przewlekłym uczuciem zmęczenia, braku satysfakcji oraz zniechęcenia do wykonywanych obowiązków zawodowych. To stan, w którym pracownik traci motywację, czuje się bezsilny i nie radzi sobie z codziennym stresem.

Pracownicy w stanie wypalenia zawodowego często odczuwają również rozczarowanie brakiem wsparcia ze strony przełożonych lub kolegów z zespołu, a także frustrację wynikającą z braku możliwości realizacji własnych ambicji i celów zawodowych. Czują się przytłoczeni ilością obowiązków i presją czasu, co z kolei prowadzi do poczucia utraty kontroli nad własnym życiem zawodowym.

Stres jest głównym czynnikiem prowadzącym do wypalenia zawodowego, jednak przez świadome zarządzanie nim i dbanie o własne zdrowie psychiczne, można unikać tego niebezpiecznego stanu. Pamiętaj, że pomoc specjalisty, takiego jak psycholog online, może być nieocenionym wsparciem w tym procesie, pomagając znaleźć równowagę i przywrócić radość z wykonywanej pracy. Wczesne rozpoznanie symptomów i aktywne działanie w celu zarządzania stresem to klucz do uniknięcia wypalenia zawodowego.

Zachęcamy również do obejrzenia nagrania webinaru „Wypalenie zawodowe”,  który oferuje Ci dogłębną wiedzę i praktyczne narzędzia, które pomogą Ci pokonać ten stan. Przygotowany przez doświadczoną w tym temacie psycholog Monikę Góźdź – Chromczak  webinar dostarczy Ci najnowszych informacji i badań na temat wypalenia zawodowego, jego przyczyn, objawów i sposobów leczenia.

Jak przetrwać w chronicznym stresie?

Radzenie sobie ze stresem w pracy jest niezbędne dla zachowania dobrego zdrowia psychicznego i fizycznego. Poniżej przedstawiamy kilka sprawdzonych strategii, które mogą pomóc w zarządzaniu stresem zawodowym.

Przede wszystkim poszukaj wsparcia. Rozmowa z kimś, kto może zrozumieć Twoją sytuację, jest często pierwszym krokiem w radzeniu sobie ze stresem. Może to być partner życiowy, przyjaciel, lub profesjonalny psycholog online. Terapia online oferuje dyskretne i profesjonalne wsparcie, które może pomóc w rozładowaniu napięcia.

Rozwijaj umiejętności radzenia sobie ze stresem: techniki relaksacyjne, takie jak głębokie oddychanie, medytacja, czy joga mogą pomóc w redukcji stresu. Warto również wypróbować techniki zarządzania czasem i priorytetyzacji zadań, które pomogą w uniknięciu przeciążenia.

Regularna aktywność fizyczna jest jednym z najskuteczniejszych sposobów radzenia sobie ze stresem. Ćwiczenia pomagają zredukować poziom kortyzolu – hormonu stresu, a także zwiększają poziom endorfin – hormonów szczęścia. Zdrowa dieta bogata w składniki odżywcze pomaga w utrzymaniu dobrej kondycji psychicznej i fizycznej, co jest kluczem do radzenia sobie ze stresem. Ogranicz spożycie kawy i herbaty. Choć mogą pomóc w krótkotrwałym zwiększeniu energii, nadmierne spożycie kofeiny może prowadzić do zwiększenia poziomu stresu i problemów ze snem.

Określenie i przestrzeganie granic między życiem zawodowym a prywatnym jest kluczem do unikania przewlekłego stresu. Podczas gdy elastyczność godzin pracy może przynieść pewne korzyści, taka swoboda może również zatrzeć linie dzielące życie zawodowe od prywatnego. W świecie, w którym technologia umożliwia ciągłą dostępność, ustalanie granic jest absolutnie niezbędne. Naucz się określać, komunikować i przestrzegać własnych granic. Pomoże Ci w tym nasz webinar „Wypalenie zawodowe” . Ustalanie i przestrzeganie granic pomiędzy sferą zawodową a prywatną to fundament zdrowego stylu życia i efektywnego zarządzania stresem. Dzięki jasno określonym zasadom i konsekwencji w ich przestrzeganiu, możesz cieszyć się zrównoważonym życiem, w którym stres nie będzie miał miejsca. Jeżeli potrzebujesz wsparcia w tym zakresie, pamiętaj, że zawsze możesz skorzystać z pomocy psychologa online.

Życzymy sukcesów!

Zespół PsychoPark!

Obraz użyty w artykule: Obraz autorstwa kues1 na Freepik

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Skip to content