Czego szukasz?
Zadzwoń: +48 577 003 838

Sprawdź jakim typem Wyborcy jesteś!

Wybory za pasem! Podniesione ciśnienie, nocne debaty z telewizorem, dyskusje przy obiedzie, który konsekwentnie zaczyna się od zupy a kończy krzykiem – oto nasz narodowy sport co kilka lat. Czy jednak zastanawiałeś się kiedyś, co się dzieje w twojej psychice podczas tego politycznego maratonu? Weźmy pod lupę wybory parlamentarne okiem żartobliwego psychologa – obserwatora!

I. Bipolarny Wyborca

Poznajmy pierwszą postać naszej wyborczej sagi – Bipolarnego Wyborcę. Z jednej strony jest zdeterminowany, aby swój głos oddać na kandydata A, a z drugiej… B wydaje się też niczego sobie. Dylemat! Bipolarny Wyborca zmienia zdanie częściej niż kierowcy zmieniają pasy na autostradzie, tworząc wokół siebie aurę konsternacji i dezorientacji.

II. Lider Przegranych

Kolejny charakter na naszej scenie to Lider Przegranych. Jego partia nigdy nie wygrywa, ale on z niezmienionym entuzjazmem co wybory nakleja plakaty, roznosi ulotki i na każdym kroku deklaruje swoją nieugiętą lojalność. Psychicznie? Cóż, można by rzec, że wytrwałość i optymizm to jego drugie imię. Ale czy przypadkiem za tym nie kryje się głęboka potrzeba bycia buntownikiem?

III. Wieczny Wyborca

Kolejna postać, to Wieczny Wyborca. Głosuje od dekad i zawsze na tę samą partię, bez względu na jej program, przewodniczącego czy obietnice. Lojalność level hard! Czy to świadczy o konsekwencji, czy może o strachu przed zmianami i niechęci do wyjścia ze strefy komfortu? Otóż to, konserwatywna psychika Wiecznego Wyborcy jest jak twierdza. Niełatwo zmienić zdanie osobie, która trwa w swoich przekonaniach z takim uporem!

IV. Neurotyczny Analityk

Powitajmy na scenie Neurotycznego Analityka, którego psychika przeżywa prawdziwe wyzwanie analizując każdy punkt programu wszystkich partii. Śpi ze statystykami i budzi się z exit pollami. Choć informacje są jego domeną, stanowi to też pewien paraliżujący ciężar. Zbyt wiele opcji i danych generuje w nim lęk przed podjęciem „złego” wyboru i obawę przed przyszłością. Można rzec – analiza paraliżuje!

V. Wszystko-Wiedzący Komentator

A teraz fanfary na cześć Wszystko-Wiedzącego Komentatora! Czy on głosuje? Cóż, to nieistotne, ważne, że ma co komentować. Jego komentarze to istny balsam dla duszy dla każdego, kto chce poznać wszystkie teorie spiskowe i złośliwe opinie o kandydatach. W głębi duszy kryje się pragnienie bycia ekspertem, ale czy jego uwagi przynoszą coś konstruktywnego? Hmm…

VI. Wiecznie Zawiedziony Pesymista

W tym miejscu przedstawiamy Wiecznie Zawiedzionego Pesymistę! Czy kiedykolwiek słyszeliście go mówiącego coś pozytywnego o wyborach, czy politykach? Raczej nie. Jego podstawowy stan psychiczny to rozczarowanie. W głębi serca kryje się strach przed nadziejami, które mogą nie zostać spełnione. Zatem, czy pesymizm jest tutaj mechanizmem obronnym przed kolejnym zawodem?

VII. Cyfrowy Bojownik

Nie możemy zapomnieć o Cyfrowym Bojowniku, który chociażby raz nie dał o sobie znać w komentarzach na portalach społecznościowych? Jego polityczna bitwa toczy się w świecie wirtualnym, gdzie walczy (czasem aż za bardzo) o swoje idee. Czy ten online’owy krzyk w przestrzeń Internetu jest formą wyrażenia własnego “ja”? Czy może po prostu zastępuje prawdziwe działanie w rzeczywistości?

VIII. Złotousty Idealista

Ostatni, ale nie mniej ważny – Złotousty Idealista. Ah, jego oczy błyszczą, gdy mówi o utopijnej przyszłości, którą obiecują kandydaci! Jego serce bije szybciej na myśl o każdej obietnicy, a słowa „zmiana” i „postęp” są muzyką dla jego uszu. Ochrona tego idealizmu to wyzwanie, ale jednocześnie jest on przypomnieniem, że wiara w lepsze jutro jest kluczowym elementem demokracji.

Wybory to nie tylko czas poważnych decyzji i analiz, ale również czas, kiedy możemy zaobserwować bogactwo ludzkich postaw, poglądów i emocji. Różnorodność to istotny element demokracji, a rożne osobowości i perspektywy sprawiają, że wybory są naprawdę fascynującym zjawiskiem z punktu widzenia psychologii.

Dajmy sobie przestrzeń na uśmiech, zrozumienie i akceptację różnic między nami, nawet jeśli towarzyszy temu lekka ironia. Bo przecież, niezależnie od naszego indywidualnego stylu politycznego, wszyscy jesteśmy na tym samym statku, zwanym “Państwo”. Czy nie lepiej jest płynąć tym statkiem, śmiejąc się razem zamiast płakać osobno?

W zawirowaniach wyborczych, śmiechu i ironii, ważne jest, abyśmy nie zapomnieli o jednym kluczowym aspekcie- naszym zdrowiu psychicznym.

Niezależnie od tego, czy jesteś Bipolarnym Wyborcą, czy Wiecznie Zawiedzionym Pesymistą, Twoje emocje, myśli i zachowania mają głęboki wpływ na Twoje życie codzienne. Warto więc zadbać o nich z taką samą uwagą, z jaką śledzisz wydarzenia polityczne. W dzisiejszych niestabilnych czasach, wsparcie psychologiczne jest bardziej dostępne niż kiedykolwiek – nawet w zaciszu Twojego domu, dzięki usługom online! Zastanawiasz się, jak podejście psychologa mogłoby pomóc Ci nawigować przez emocjonalne burze wyborczego sezonu? Nie zwlekaj – skorzystaj z profesjonalnej pomocy psychologa online. To wygodne, dyskretne i dostosowane do Twoich potrzeb. Dbaj o swoją psychikę tak, jak dbasz o swoje prawa obywatelskie. Twoja równowaga psychiczna jest równie ważna co Twój głos w demokracji!

Do usłyszenia! Do zobaczenia!

Zespół Psychopark.pl

W artykule wykorzystano obraz Obraz autorstwa stockking na Freepik

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Skip to content