Czego szukasz?
Zadzwoń: +48 577 003 838

Jak wybrać terapeutę online dla swojego dziecka?

Gdy w szkole lub przedszkolu nauczyciele zauważą, że w Twoim dzieckiem dzieje się coś niepokojącego,  mogą zasugerować Ci skontaktowanie się z psychologiem dziecięcym. Psycholog dziecięcy online może nie tylko rozwiązać bieżące problemy, ale również wspomóc dalszy rozwój malucha.

Kiedy warto zastanowić się nad psychologiem online dla dziecka?

Komunikacja z dzieckiem często jest o wiele trudniejsza niż z osobą dorosłą. Wynika to stąd, że dzieci zazwyczaj nie są w stanie nazwać tego, co w danej chwili czują.

Na dotykające ich problemy często reagują niepokojącymi dla rodziców zachowaniem. Możemy wśród nich wymienić między innymi:

  • agresję;
  • wycofanie się;
  • problemy z apetytem;
  • silne lęki;
  • tiki nerwowe;
  • samookaleczenia;
  • objawy psychosomatyczne (bóle głowy, brzucha, biegunki, zaparcia, kołatanie serca, czy pocenie się).

Dziecko wtedy (czasami nawet nieświadomie) próbuje dać znać, że w jego życiu dzieje się coś, z czym sobie kompletnie nie radzi. Tobie, jako rodzicowi, może być trudno zrozumieć, skąd biorą się takie, a nie inne zachowania dziecka. To zadanie spoczywa na psychologu dziecięcym online. Przeanalizuje nie tylko to, co dzieje się z dzieckiem, ale również, jakie są relacje w rodzinie i jak mogą one na nie wpływać.

Wszystko zaczyna się od przeprowadzenia wywiadu. Następnie stawiana jest diagnoza i rozpoczyna się terapia online.

Na co powinieneś zwrócić uwagę przy wyborze psychologa online dla dziecka?

  • Czy psycholog dla dziecka online ma odpowiednie wykształcenie?

Zacznijmy od tego, że wybrany przez Ciebie psycholog powinien być magistrem psychologii i mieć doświadczenie w pracy z dziećmi i młodzieżą.

Dlatego przed umówieniem się na wizytę, koniecznie zweryfikuj jego kwalifikacje, zakres ukończonych szkoleń i obszar pracy.

  • Czy psycholog dla dziecka online ma odpowiednie doświadczenie?

Nie ma psychologa, który specjalizowałby się we wszystkich możliwych obszarach. Dowiedz się, czy wybrany przez Ciebie specjalista zajmuje się na przykład dziećmi z autyzmem, problemami w szkole, z rówieśnikami, czy nastolatkami. Wszystko zależy od tego, jakie dokładnie trudności ma Twoje dziecko.

Jeżeli podejrzewasz, że Twoje dziecko może mieć konkretne zaburzenie, na przykład zespół Aspergera, to dowiedz się, czy psycholog dziecięcy zajmuje się ich diagnozowaniem. To tak, jak z każdym innym lekarzem. Neurolog nie orientuje się w leczeniu chorób oczu i nie będzie w stanie pomóc komuś, kto cierpi na jaskrę, czy odwarstwienie siatkówki.

Na co powinieneś zwrócić uwagę przy wyborze psychoterapeuty online dla dziecka?

Oprócz odpowiedniego wykształcenia i doświadczenia sprawdź

  • Jaki rodzaj terapii/ nurtu terapeutycznego stosuje?

Weź pod uwagę to, że podejście terapeutyczne – powinno być ono zgodne z wyznawanymi przez Ciebie, jako rodzica, wartościami. W innym przypadku możesz nie chcieć stosować rad, czy metod wychowawczych sugerowanych na terapii online Twojego dziecka.

Przykładowo terapia behawioralno – poznawcza (CBT) w pewnym stopniu opiera się na nagrodach i karach. Jeżeli nie jest to zgodne, z tym, jak chcesz wychowywać swoje dziecko, to udział w tym nurcie terapii online, może być dla Ciebie bardzo męczący i obciążający psychicznie. Jest ona natomiast szczególnie polecana w przypadku zaburzeń ze spektrum autyzmu lub przy depresji.

Gdzie znaleźć odpowiedniego psychologa lub psychoterapeutę online dla dziecka?

Możesz zasięgnąć języka w szkole lub w przedszkolu. Może nauczycielki mają namiary na sprawdzonego specjalistę i chętnie się nim podzielą. Jeżeli nie, to możesz poprosić o pomoc innych rodziców, którzy zmagają się z podobnymi problemami.

Świetnym rozwiązaniem jest wybór psychologa dziecięcego online. Wybór terapii online ma kilka kluczowych zalet w porównaniu do szukania terapeuty stacjonarnie, zwłaszcza dla dzieci. Po pierwsze, terapia online oferuje większą dostępność i elastyczność, umożliwiając rodzicom i dzieciom dopasowanie sesji do ich harmonogramu bez konieczności podróżowania. Po drugie, terapia online może być mniej stresująca dla dziecka, które może czuć się bardziej komfortowo w znanym otoczeniu domowym. Wreszcie, terapia online zapewnia dostęp do szerszego zakresu specjalistów, co pozwala rodzicom znaleźć terapeutę najlepiej dopasowanego do konkretnych potrzeb i wyzwań ich dziecka.

Nasi psycholodzy pracujący z dziećmi i młodzieżą online:

Luiza Łukaszewicz

Agata Karpińska

Jak przygotować się do pierwszej wizyty online u psychologa dziecięcego online?

W PsychoPark.pl zawsze na pierwszą wizytę przychodzą sami dorośli opiekunowie dziecka. Jest to czas aby spokojnie-  bez zawstydzania dziecka, oskarżania i obarczania swoimi spostrzeżeniami i uwagami – porozmawiać ze specjalistą i ustalić plan działania.

Przygotuj sobie informacje dotyczące historii rozwojowej dziecka, sytuacji szkolnej czy ewentualnych trudności.       

Zorientuj się, czy możesz być obecny/a podczas sesji z dzieckiem. Dowiedz się, czy psycholog stosuje metody dostosowane do wieku dziecka, takie jak terapia zabawą czy sztuką. Zapytaj o plan sesji i jakie metody będą stosowane, aby dostosować się do potrzeb dziecka. Dowiedz się, czy psycholog planuje angażować rodziców w terapię dziecka.

Zapytaj o to, czego można oczekiwać po kilku sesjach i jakie są cele terapii dla dziecka.

Przed wizytą porozmawiaj z dzieckiem o tym, czego może się spodziewać u psychologa.
Odpowiedz na pytania i rozwiej obawy, aby dziecko poczuło się pewnie.

Przypomnij dziecku, że psycholog jest tam, aby pomóc, i że to jest miejsce, gdzie można bezpiecznie dzielić się uczuciami.

Kiedy warto przemyśleć zmianę terapeuty online dla dziecka?

Jednym z najważniejszych sygnałów jest to, że pod dłuższym czasie (co najmniej kilka miesięcy), nie widzisz żadnych pozytywnych rezultatów. Terapia to proces, postępujący małymi kroczkami, więc nie oczekuj szybkich efektów, jednak jeśli zachowanie dziecka się nie zmienia, a niepokojące objawy wręcz nasilają, nie czekaj na przełom w terapii, tylko jak najszybciej poszukaj nowego psychologa dziecięcego lub psychoterapeuty, który pomoże Twojemu dziecku, poradzić sobie z problemami. Taką decyzję warto też przedyskutować z terapeutą – być może on zauważa poprawę a to nam się wydaje, ze nic się nie zmienia. W PsychoPark.pl przywiązujemy ogromną wagę do etyki zawodowej, dlatego zapewniamy, ze na siłę ani podstępem nie zatrzymujemy Pacjentów na terapii.

Terapia online dla dziecka, gdy mierzy się na przykład z problemami w szkole, czy z rówieśnikami, jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Jednak warto poświęcić trochę czasu, aby znaleźć psychologa dziecięcego, który będzie miał odpowiednie doświadczenie, wykształcenie i podejście terapeutyczne.

Dopiero gdy te wszystkie wymienione tutaj kryteria zostaną spełnione, to warto umówić dziecko na pierwszą konsultację psychologiczną online w Poradni PsychoPark.

Do usłyszenia! Do zobaczenia!

Zespół PsychoPark.pl

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Skip to content