Czego szukasz?
Zadzwoń: +48 577 003 838

Zarządzanie stresem świątecznym: jak zachować spokój w okresie świąt?

Święta Bożego Narodzenia to piękny, rodzinny, spokojny czas. Jednak zanim nadejdą, to przychodzi nam zmierzyć się z tak zwaną przedświąteczną gorączką. Czas zaczyna się kurczyć, a lista spraw do załatwienia się nie zmniejsza. Odczuwamy coraz większą presję. Boimy się, że nie zdążymy ze wszystkim. A w reklamach mówią, że święta to magiczny czas 😉

Ale spokojnie! PsychoPark przychodzi z odsieczą! W tym artykule znajdziesz kilka sprawdzonych sposobów, które pozwolą Ci spokojnie przeżyć nie tylko same święta, ale również czas przed nimi.

Przedświąteczny stres – skąd najczęściej się bierze?

Stres przed świętami może trwać nawet kilka tygodni, co jest bardzo obciążające- nie tylko dla układu nerwowego, ale również dla całego organizmu.

Zobacz, jakie mogą być powody odczuwania przedświątecznej gorączki:

 • uczucie przemęczenia:
 • świadomość, że masz zbyt wiele obowiązków, z którymi nie będziesz sobie w stanie poradzić;
 • bardzo wysokie oczekiwania otoczenia pod względem prezentów, dań na stole;
 • brak pieniędzy na zorganizowanie świąt Bożego Narodzenia;
 • konflikty w rodzinie i złe relacje z bliskimi;
 • konieczność przygotowania wszystkich świątecznych potraw, sprzątania i wykonania innych obowiązków samodzielnie;
 • zima (brak lub mniejsza ilość światła słonecznego w grudniu może powodować obniżony nastrój);
 • chęć przygotowania świąt idealnych (nawet nie próbuj, bo to jest zwyczajnie niemożliwe…).

Jak możesz zmniejszyć odczuwanie stresu związanego ze świętami Bożego Narodzenia?

 1. Rozplanuj wydatki.
 2. Naucz się zarządzać czasem i nie miej zbyt wysokich oczekiwań.
 3. Nie przesadzaj z tymi przygotowaniami do świąt.

Łatwo powiedzieć ale jak to zrobić?

Jak rozplanować świąteczne wydatki?

Musisz mieć świadomość tego, że praktycznie wszyscy się stresują przed świętami. Wiadomo, że jedni mniej, a drudzy bardziej. Jednym z powodów tego stresu są właśnie pieniądze.

Aby zrozumieć, że przedświąteczny stres to dla wielu Polaków poważny problem, wystarczy spojrzeć na badania Klarny, przeprowadzone we współpracy z agencją badawczą Dynata, na reprezentatywnej grupie polskich konsumentów w wieku od 18 do 75 lat.

Raport Klarny mówi o tym, że: „Dla 36 proc. Polaków kupowanie prezentów jest stresujące. Niepokój związany z obdarowywaniem innych może być związany z przekonaniem, że idealny upominek to taki, który będzie miał szczególne znaczenie dla drugiej osoby (71 proc.). Potwierdzają to też dane dotyczące czasu, który poświęcamy na znalezienie odpowiedniego prezentu – ponad połowa Polaków (51 proc.) z dużym wyprzedzeniem stara się zaplanować świąteczne zakupy, by wybrać odpowiednie przedmioty dla bliskich”. Więcej o tym badaniu znajdziesz pod tym LINKIEM.

Na ten problem warto spojrzeć z różnych perspektyw. Po pierwsze, stres może wynikać stąd, że nie masz odpowiedniej ilości pieniędzy, żeby zorganizować rodzinne święta.

Po drugie, możesz się denerwować, że kupisz komuś prezent, który nie spełni jego oczekiwań. Chciał otrzymać coś droższego lub określonej marki, a Ciebie zwyczajnie nie stać na tak duże wydatki.

Co możesz zrobić, aby się niepotrzebnie nie stresować?

 • Ustal budżet – na samym początku dokładnie sprawdź, ile pieniędzy będziesz potrzebować, na co miesięczne wydatki. Następnie zastanów się, ale chcesz wydać na prezenty świąteczne w tym roku. Pomyśl na spokojnie również nad tym, czy w grudniu chcesz przeznaczyć na to wszystkie środki, jakie Ci zostaną po opłaceniu comiesięcznych rachunków.
 • Nie wydawaj pieniędzy bez sensu – w okresie przedświątecznym radzimy Ci omijać szerokim łukiem wszystkie galerie i centra handlowe. Szczególnie gdy nie masz jeszcze sporządzonej listy prezentów dla bliskich i znajomych. W przeciwnym razie możesz mieć ochotę, aby kupić sobie coś na prezent. Coś, czego zupełnie wcześniej nie było na liście zakupów…
 • Nie daj się ogarnąć przedświątecznej gorączce – wiadomo, że święta Bożego Narodzenia są tylko raz w ciągu roku i każdy ma wtedy ochotę trochę zaszaleć. Jednak, gdy lista prezentów jest długa i znacznie przekracza zaplanowany przez Ciebie budżet, to warto wtedy na spokojnie porozmawiać z bliskimi i znaleźć wspólne rozwiązanie. Może kupić mniejszą ilość prezentów lub wybrać tańsze opcje? W końcu przecież prezenty to tylko warstwa materialna, a w świętach Bożego narodzenia najważniejsze jest, żeby się nimi cieszyć i spędzić ten czas z bliskimi w przyjemnej atmosferze. Prezenty powinny być to tego wyłącznie miłym dodatkiem.

Sprawnie zarządzaj czasem i nie miej wygórowanych oczekiwań

 • Nie wstydź się prosić bliskich o pomoc – to naprawdę nie jest żaden dyshonor, gdy mąż zrobi zakupy przedświąteczne, syn wybierze się do paczkomatu, a córka pomoże Ci przy świątecznych wypiekach. Samodzielne przygotowywanie świąt jest naprawdę bardzo męczące. Przy okazji spędzicie też trochę czasu ze sobą i nauczycie się lepiej współpracować.
 • Show must go on – to właśnie powinno być hasło każdego, kto pragnie zorganizować idealne wydarzenie. To jest niemożliwe. ZAWSZE coś może pójść nie tak. Musisz się na to przygotować psychicznie. Nie możesz znaleźć świeżego karpia? Ciasto się zbyt mocno przypiekło?. Któryś z gości zachoruje? Czy masz na to wszystko wpływ? Nie do końca. Dlatego niezależnie od tego, co będzie się działo, podejdź do świąt ze stoickim spokojem i ciesz się ich atmosferą. W końcu święta Bożego Narodzenia są tylko raz w roku!
 • Znajdź czas dla siebie – to, że zbliżają się święta Bożego Narodzenia, nie oznacza, że masz całkowicie rezygnować z siebie. Niech Twoja codzienna rzeczywistość wygląda tak, jak wcześniej. Nie odwołuj kosmetyczki, znajdź czas na kąpiel, medytację, czy dłuższy spacer. Sprawiaj sobie drobne przyjemności, aby święta nie kojarzyły Ci się wyłącznie z przemęczeniem i stresem.

Jeżeli czujesz, że stres Cię przytłacza i to nie tylko w okresie przedświątecznym, to warto zrobić sobie mniej typowy prezent w postaci terapii online. Psychoterapeuta pomoże Ci znaleźć skuteczne sposoby na zniwelowanie stresu, aby codzienność była przyjemniejsza i bardziej radosna.

Skorzystaj z naszej przedświątecznej oferty na pakiety.

Możesz taki pakiet podarować sobie lub komuś bliskiemu, kto korzysta z terapii.

A może Święta to czas na poprawę relacji i wspólnie, w ten magiczny czasu,  podarujecie sobie prezent w postaci terapii dla par online?

Linki do świątecznych pakietów znajdziesz tu:

pakiet INDYWIDUALNY

pakiet DLA PAR

Wesołych i spokojnych Świąt!

Życzy Zespół PsychoPark.pl

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Skip to content