Czego szukasz?
Zadzwoń: +48 577 003 838

Samotność w święta: jak znaleźć wsparcie i poczucie wspólnoty?

Święta Bożego Narodzenia to czas pełen miłości i radości. Przynajmniej w teorii. Wszystko jest pięknie, gdy masz je z kim spędzić. Wtedy cieszysz się na te kilka dni z bliskimi. A co, gdy Wigilię, z różnych przyczyn, będziesz musiał spędzić sam? Nie masz rodziny, przyjaciół lub Twoje relacje z rodziną są w tak opłakanym stanie, że wspólne spędzanie czasu jest niemożliwe?

Jak radzić sobie z samotnością w święta? Jak umilić sobie ten czas? Co zrobić, aby znaleźć wsparcie i poczucie wspólnoty? Praktyczne porady od psychologa znajdziesz w tym artykule.

Dlaczego samotność w święta Bożego Narodzenia jest tak trudna i bolesna?

Przede wszystkim dlatego, że jest to typowo rodzinny czas. Wtedy mamy okazję, aby zobaczyć się z dawno niewidzianymi bliskimi. To chwila na to, aby zasiąść przy wigilijnym stole i po prostu cieszyć się tą magiczną atmosferą.

Samotność w święta jest tak bolesna również z tego względu, że siłą rzeczy myśli się wtedy o tych, których już z nami nie ma. Jeżeli jesteś osobą starszą i wszyscy Twoi bliscy już odeszli, to ta samotność doskwiera jeszcze bardziej. Zostają Ci tylko wspomnienia. Możesz wtedy też martwić się o przyszłość, o to, co będzie z Tobą za rok czy dwa.

Trzecim powodem jest to, że Boże Narodzenie bardzo silnie pokazuje, jakie są Twoje relacje z rodziną. Jeżeli nie możesz ich spędzić z najbliższymi z powodu konfliktów, to świąteczna atmosfera może działać na Ciebie przygnębiająco.

A może pracujesz i mieszkasz za granicą, z daleka od rodzinnego domu i Twój pracodawca nie pozwolił Ci na urlop?

Albo pobyt w szpitalu. Gdy musisz w nim zostać, bo Twój stan zdrowia nie pozwala na jego opuszczenie, to może być Ci smutno. Telefony od bliskich nie zastąpią spędzenia z nimi wspólnie Wigilii i kolejnych dni świąt.

Jak możesz sobie poradzić z samotnością w święta?

Może Ci się wydawać, że jesteś z tym wszystkim sam i żadne przygotowania do świąt nie mają żadnego sensu. Lepiej w ogóle zapomnieć o ich istnieniu i zakopać się pod kocem. Nawet telewizora nie włączysz, bo tam będzie na pewno koncert bożonarodzeniowy z kolędami lub przepisy na piernik.

Tylko, że nawet jeżeli faktycznie jesteś sam w te święta, to nie musisz od razu rozpaczać. Masz kogoś, kto może Cię wesprzeć. Siebie! Przypomnij sobie teraz, ile razy wcześniej czułeś się osamotniony, smutny i pozbawiony wiary. Mimo to, w końcu się pozbierałeś i zacząłeś żyć dalej.

Nawet jeżeli teraz samotna Wigilia wydaje Ci się końcem świata, to nieprawda. Zobacz pozytywy w tej sytuacji. Jakie? Poniżej znajdziesz kilka przykładów:

  • Święta Bożego Narodzenia możesz spędzić, tak, jak naprawdę chcesz.
  • Nie musisz nigdzie się wybierać. Dlatego nawet, jak ulice zasypie śnieg, to nie będziesz się tym przejmować. Nie narazisz się też na poślizgnięcie, złamanie nogi, ani wypadek samochodowy.
  • Czeka Cię kilka dni wolnego od pracy. To mnóstwo czasu na czytanie książek (niekoniecznie tych świątecznych!), słuchanie ulubionej muzyki (nie tylko kolęd), czy rozpoczęcie regularnych ćwiczeń, co odkładasz od paru miesięcy.
  • Możesz przygotować takie potrawy wigilijne, jakie naprawdę lubisz lub postawić na sprawdzony catering.
  • To samo dotyczy ubierania choinki, dekorowania mieszkania, czy wreszcie prezentów. Masz nad tym pełną władzę i nie musisz robić nic „na pokaz”.

Teraz już widzisz, że samotne święta Bożego Narodzenia mogą być czasem, który poświęcisz wyłącznie sobie?

Samotne święta – doskonały czas na wyjazd (bliższy lub dalszy)

Kiedy jednak siedzenie w pustym mieszkaniu, nawet na własnych zasadach nie sprawi Ci radości- mamy dla Ciebie opcję numer dwa.

Czy kiedykolwiek myślałeś o tym, aby ten cały, bożonarodzeniowy szał zostawić i wyjechać na koniec świata? Teraz możesz to zrobić! Nie potrzebujesz do tego niczyjego pozwolenia.

Jeżeli już od lat marzyłeś o tym, aby zobaczyć jakiś kraj, a nigdy się nie składało, to najlepszy czas na działanie jest teraz. Szczególnie wycieczka do egzotycznych rejonów świata będzie teraz o wiele tańsza niż sezonie wakacyjnym.

Wyobraź sobie, że święta Bożego Narodzenie spędzasz na Hawajach lub Seszelach. Słońce, plaża, relaks. A w Polsce, co? Zimno, ciemno i ponuro. W ostatnich latach nie można nawet liczyć na to, że spadnie śnieg.

Jeżeli nie masz wystarczającej ilości pieniędzy na lot samolotem, to zawsze możesz zostać w Polsce. Zwiedzanie zimą miasta, którego jeszcze nigdy nie odwiedzałeś. może być sporą atrakcją. Szczególnie duże miasta, takie jak Warszawa, Łódź, czy Wrocław są pięknie udekorowane. Aż chciałoby się w nich zostać na dłużej!

Dobrym pomysłem jest również sprawdzenie, w których miastach są organizowane w tym roku jarmarki bożonarodzeniowe. To naprawdę doskonała okazja, aby poczuć magię świąt i kupić sobie prezenty. W 2023 roku takie wydarzenia będą się odbywały we Wrocławiu, Gdańsku, Łodzi, Katowicach, Poznaniu, czy Opolu. Więcej o nim przeczytasz POD TYM LINKIEM.

Święta Bożego Narodzenia to czas pomagania

Gdy na zewnątrz śnieg, na ulicach choinki i dekoracje, to wszyscy czujemy, że chcemy stać się lepsi i być dobrzy dla innych ludzi. Jeżeli czujesz, że samotne święta budzą w Tobie właśnie tego rodzaju uczucia- warto to wykorzystać.

Wiesz, ile osób jest w takiej samej sytuacji jak Twoja? A czasami nawet i gorszej? W okresie okołoświątecznym bardzo wiele fundacji i stowarzyszeń poszukuje wolontariuszy do różnego rodzaju akcji.

Możesz stać się jednym z nich! W Polsce funkcjonuje wiele organizacji, które przygotowują kolacje wigilijne dla osób starszych i samotnych. One naprawdę potrzebują rąk do pracy. A Ty wtedy będziesz czuł się ważny, potrzebny i całkowicie zapomnisz o samotności. Jednocześnie pomożesz innym ludziom.

Sprawdź koniecznie, co dzieje się w Twojej okolicy i które organizacje poszukują wolontariuszy. Może to będzie dla Ciebie jednorazowa akcja, a może stanie się to dla Ciebie tradycją. Nawet wtedy, gdy nie będziesz już musiał spędzać samotnie świąt.

Na sam koniec chcemy podkreślić jeszcze jedną bardzo ważną rzecz: Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy, niepowtarzalny czas. Bez względu na to, czy spędzasz je samotnie, czy w rodzinnym gronie. Dlatego ciesz się nimi tak mocno, jak potrafisz. Następne dopiero za rok!

A jeśli nic Cie cieszy, odczuwasz lęk, depresję czy miewasz inne niepokojące stany mające źródło w Twoim poczuciu osamotnienia – zrób sobie świąteczny prezent i zacznij pracować nad swoim zdrowiem psychicznym.

Pamiętaj, że zdrowie psychiczne jest tak samo ważne jak zdrowie fizyczne! Wiele Twoich dolegliwości fizycznych może mieć podłoże w psychice.

Na te święta przygotowaliśmy specjalne pakiety, które będą najlepszym prezentem podarowanym sobie samemu.

Linki do świątecznych pakietów znajdziesz tu:

pakiet INDYWIDUALNY

pakiet DLA PAR

Spokojnych Świąt!

Życzy Zespół PsychoPark.pl

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Skip to content