Czego szukasz?
Zadzwoń: +48 577 003 838

Nowy Rok – Nowe Ja: jak skutecznie realizować noworoczne postanowienia?

psycholog online nowy rok nowe ja

Mamy Nowy Rok! Jak świętowanie Nowego Roku, to również…postanowienia noworoczne. Jakie masz do nich podejście? Zawsze z planem w dłoni wszystko realizujesz i z uśmiechem oczekujesz na kolejne wyzwania?

A może wprost przeciwnie? Wiesz, że Twój gigantyczny entuzjazm zmniejszy się po kilku dniach (w najlepszym przypadku) i znowu z sukcesów nici?

Jeżeli należysz do tej pierwszej grupy, to naprawdę gratulujemy i…nie mamy Ci, w czym pomagać. Natomiast, gdy jesteś w teamie nr 2 , to nie załamuj się. W nadchodzącym roku będzie inaczej. Dlaczego?

Bo pomożemy Ci w dotrzymaniu postanowień noworocznych i podpowiemy Ci, jak to zrobić krok po kroku! Ci, którym się udaje odhaczyć wszystkie punkty na liście, wcale nie mają żadnych supermocy. Mają jedynie dobry plan! Jednak to nie od niego zaczniemy!

Jaki jest pierwszy krok w realizowaniu postanowień noworocznych?

Koniecznie na samym początku odpowiedz sobie na proste pytanie: Po co? Po co starasz się zrealizować wybrane przez Ciebie postanowienie. Co sprawia, że tak mocno pragniesz zrzucić kilka kilogramów, wyjechać na egzotyczne wakacje, czy znaleźć nową pracę? Dlaczego Ci na tym aż tak zależy?

Pewnie teraz nam powiesz, że to przecież oczywiste. Robisz to, bo…i tutaj ciągiem wymienisz kilka najpopularniejszych ludzkich motywacji. Jednak, czy to naprawdę są Twoje powody? Takie, które wypływają prosto z serca?

Zastanów się nad tym na spokojnie. Czy to jest na pewno Twoje? Czy robisz to, bo tak wypada albo robią i mówią tak wszyscy dookoła? Co to zmieni w Twoim życiu? Znajdź odpowiedź na pytanie, dlaczego chcesz zrealizować swoje postanowienie noworoczne. Przypominaj sobie ją za każdym razem, gdy będziesz chciał się poddać, czy miał gorszy dzień. Niestety, ale możemy Ci zagwarantować, że one się pojawią. Nawet gdy teraz aż kipi w Tobie entuzjazm. Pobierz nasz BEZPŁATNY e-book “Jak skutecznie realizować noworoczne postanowienia”.

Ustal realistyczne i osiągalne cele

Dużym wsparciem w tym procesie może być dla Ciebie znana na całym świecie metoda SMART.

Nazwa SMART pochodzi od pierwszych liter tego słowa. Wygląda to następująco:

  • S –specific;
  • M- measurable,
  • A- attractive (lub w niektórych rozwinięciach: achievable),
  • R- realistic (lub: relevant),
  • T- time-bound.

W tłumaczeniu na język polski Twój cel musi być sprecyzowany, czyli jasno określony. Wymyśl sobie, co dokładnie chcesz osiągnąć i w jakim terminie. Wtedy trudniej Ci będzie tworzyć wymówki. Ludzki umysł jest w tym niezrównany! Zawsze powie nam, że pójście na jogging przy słonecznej pogodzie to zdecydowanie zły pomysł! Lepiej sięgnąć po kolejną czekoladę…

Druga ważna cecha postanowienia noworocznego to mierzalność. Oznacza to, że nie powinieneś mieć żadnego problemu z określeniem, czy udało Ci się osiągnąć zamierzony cel.

Cel powinien być też atrakcyjny dla Ciebie. To oczywiste, ale wiele osób snując swoje noworoczne plany o tym zapomina. To prowadzi tylko do tego, że szybko z niego rezygnują. Dlatego nie ma sensu zakładać sobie takiego celu, który nie jest dla Ciebie ważny.

Wyznaczony cel powinien być też realistyczny, czyli możliwy do osiągnięcia. Co z tego, że będziesz chciał codziennie biegać 10 kilometrów, jak masz czas i siłę jedynie na 15-minutowy trening na macie? Mierz siły na zamiary! Po prostu dopasuj swoje postanowienie noworoczne to trybu życia, jaki prowadzisz. Nie miej złudzeń, że po Nowym Roku, czasu nagle zrobi się więcej, a obowiązków mniej. Zazwyczaj bywa odwrotnie.

Ostatnia, ale nie najmniej ważna cecha postanowienia noworocznego to terminowość. Wyznacz sobie termin, do którego musisz zrealizować cel. Inaczej będziesz to przekładać w nieskończoność.

Skoro już dobrze wiesz, na czym polega metoda SMART, to teraz przyszedł czas planowania i organizacji. To znaczy czas tego, czego większość ludzi nie cierpi.

Zaplanuj i zorganizuj sobie następny rok!

Nie ma co ukrywać, że posiadanie marzeń jest bardzo ważne. Skoro je już masz, to teraz najwyższy czas, aby zamienić je na plany. Wtedy uda Ci się osiągnąć to, czego naprawdę pragniesz!

Zacznij od stworzenia harmonogramu działań. Zastanów się, jak krok po kroku zrealizować swój cel. Jeżeli chcesz regularnie ćwiczyć lub wykonać zaległe badania lekarskie- wpisz je sobie w kalendarz. Przy badaniach, nawet jeżeli nie znasz konkretnych dat, zawsze możesz wpisać termin, do którego na przykład musisz umówić się na wizytę.

Przy aktywności fizycznej zrób sobie szczegółowy plan, kiedy ćwiczysz, co i jak długo. Plan może obejmować najbliższy tydzień, miesiąc, a nawet cały rok. W sieci nie brakuje planerów aktywności, które nie tylko motywują do ćwiczeń, ale również tworzą własne plany treningowe. Dobrym pomysłem jej też dołączanie do różnego rodzaju darmowych wyzwań, na przykład na grupach w mediach społecznościowych.

Co zrobić, gdy nie wszystko idzie po Twojej myśli?

Życie nie jest przewidywalne. Tak, doskonale wiemy, że często trudno się z tym pogodzić. Coś sobie zaplanujesz, a tu umywalka zaczyna przeciekać, dzieci nie chcą się same bawić i jeszcze pies zachorował. Życie…

Najgorsze, co możesz zrobić, gdy odpuścisz realizację postanowienia noworocznego na dzień, dwa, a nawet na tydzień, to całkowita rezygnacja. Przeszedłeś już kawał drogi. Będziesz musiał znowu zaczynać od początku.

Lepiej po prostu pogodzić się z tym, że plany, harmonogramy, muszą być elastyczne. Nie udało Ci się poćwiczyć wieczorem, bo wpadła przyjaciółka? Trudno! Zrobisz to rano lub kolejnego dnia. To dotyczy naprawdę każdego postanowienia noworocznego.

Nie stresuj się tym i nie rób sobie żadnych wyrzutów. Nie na wszystko masz przecież wpływ. Działaj dalej! I pobierz nasz BEZPŁATNY e-book “Jak skutecznie realizować noworoczne postanowienia”.

Sprawdzaj, czy robisz postępy!

Może na samym początku wydaje Ci się to zupełnie niepotrzebne. Jednak tylko w ten sposób utrzymasz motywację i łatwiej będzie Ci się podnieść po jakiejś wpadce. Najprostszą metodą na zweryfikowanie, czy idziesz do przodu, jest zaznaczanie dni, w których dotrzymałeś słowa w kalendarzu. Może być to kalendarz elektroniczny lub tradycyjny. Ważne, żeby prowadzić go regularnie.

To najważniejsze punkty, jakich musisz się trzymać przy realizowaniu postanowień noworocznych.

Pozostaje nam już tylko życzyć Ci samych sukcesów w Nowym Roku!

A jeśli masz problemy z motywacją i/lub trzymaniem się planów, zapraszamy Cię na konsultacje z naszymi psychologami online:

Jakubem Pęskim

Luizą Łukaszewicz

Pomogą zrozumieć, dlaczego tak się dzieje i pomogą wypracować narzędzia, aby tak się nie działo 😊

Serdeczności! I samych sukcesów w Nowym Roku!

Życzy Zespół PsychoPark.pl

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Skip to content