Czego szukasz?
Zadzwoń: +48 577 003 838

Czy psychiatra online może wystawiać recepty i wypisywać zwolnienia?

psychiatra online, zwolnienie, recepta

To pytanie jest bardzo często zadawane przez pacjentów. Psychiatra jest lekarzem. W praktyce oznacza to, że nawet, gdy prowadzi konsultacje online, to może wystawiać e-receptę i e-zwolnienie (inaczej L4 online). Te nowoczesne rozwiązania ułatwiają lekarzowi psychiatrze leczenie na przykład depresji, czy innego rodzaju zaburzeń psychicznych.

Podczas wizyty online pacjent smsem otrzymuje kod na e-receptę. E-recepta jest też dostępna na Internetowym Koncie Pacjenta pod adresem https://pacjent.gov.pl . Zaraz po zakończeniu wizyty może wykupić leki w dowolnej aptece (online lub stacjonarnie). Jeżeli stan zdrowia pacjenta tego wymaga, lekarz psychiatra może wystawić pacjentowi zwolnienie (L4).

Czy można dostać zwolnienie lekarskie od psychiatry?

Musisz wiedzieć jedno-  zwolnienie lekarskie od psychiatry ma taką samą wartość jak to wystawione przez lekarza innej specjalności. Nawet gdy otrzymasz je podczas teleporady, czy wizyty online

Zwolnienie lekarskie od psychiatry online, w wyjątkowych i uzasadnionych sytuacjach, może być wystawione na więcej niż trzy dni wstecz. Decyduje o tym lekarz psychiatra. Następnie przesyła takie zwolnienie bezpośrednio do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ty jako pacjent masz prawo do otrzymania jego odpisu drogą elektroniczną, na przykład e-mailem.

Czy za zwolnienie online od psychiatry musisz dodatkowo dopłacić? 

Jeżeli zapłaciłeś już wcześniej za wizytę online, to nie ma takiej potrzeby. Zwolnienie L4 od psychiatry wynika z konsultacji psychiatrycznej, na którą się zapisałeś. Nie masz możliwości otrzymania zwolnienia L4 bez wcześniejszej konsultacji. Zresztą tak samo jest w przypadku chorób fizycznych.

Celem konsultacji psychiatrycznej online jest ocena Twojego zdrowia psychicznego, postawienie diagnozy i rozpoczęcie dalszego leczenia.

W jakich sytuacjach możesz otrzymać zwolnienie od lekarza psychiatry?

Lekarz psychiatra może wystawić zwolnienie lekarskie tylko wtedy, gdy Twój stan zdrowia uniemożliwia pójście do pracy, czy uczenie się. Zwolnienie możesz otrzymać, gdy psychiatra uzna, że są ku temu wskazania medyczne.

W uzasadnionych przypadkach lekarz psychiatra ma prawo do wystawienia L4 na kilka dni wstecz – inaczej niż pozostali specjaliści z branży medycznej. Jeżeli odczuwasz takie objawy jak: długotrwały smutek, pesymizm, płaczliwość, brak apetytu, bezsenność, niepokój, to koniecznie poinformuj o tym swojego lekarza.

Jeżeli wymienione powyżej dolegliwości psychiczne są na tyle nasilone, że utrudniają lub uniemożliwiają Ci normalne funkcjonowanie, wtedy lekarz ma prawo do wystawienia zwolnienia.

Czy pracodawca będzie wiedział, że zwolnienie pochodzi od psychiatry?

Nie. Twój pracodawca widzi imię i nazwisko oraz numer lekarza, bez jego specjalizacji. Nie masz obowiązku informować pracodawcy, skąd pochodzi L4, ani jaki jest powód wystawienia zwolnienia lekarskiego. Pracodawca nie powinien się o to dopytywać. To Twoja prywatna sprawa. A przede wszystkim pamiętaj, że takie zwolnienie nie jest dla Ciebie powodem do wstydu – o swoje zdrowie psychiczne trzeba dbać tak samo jak o zdrowie fizyczne.

Mamy nadzieję, że udało nam się rozwiać wszystkie wątpliwości dotyczące zasad wystawiania zwolnienia lekarskiego przez psychiatrę online.

Jeśli potrzebujesz konsultacji online z lekarzem psychiatrą zapraszamy Cię do rezerwacji wizyty:

Dr Grzegorz Jabłoński

Dr Andrzej Łopuszański

Zespół PsychoPark.pl

A może zainteresuję Cię również:

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Skip to content