Czego szukasz?
Zadzwoń: +48 577 003 838

Budowanie zdrowej relacji partnerskiej: co to jest i jakie są jej filary?

Relacja partnerska, czy to małżeńska, czy nieformalna, jest jednym z najważniejszych aspektów naszego życia. To powiązanie z inną osobą, które może przynieść ogromną radość, poczucie bezpieczeństwa i wsparcia, ale również stawić przed nami wyzwania. Czym jest zdrowa relacja partnerska i jakie są jej główne filary? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym artykule.

Czym jest zdrowa relacja partnerska?

Zdrowa relacja partnerska to taka, która promuje wzajemny szacunek, zaufanie, szczerość, a przede wszystkim – umożliwia obu partnerom rozwój osobisty. W takiej relacji osoby czują się kochane, szanowane i bezpieczne. Zrozumienie, jak budować zdrowe relacje partnerskie, jest kluczowe dla naszego dobrostanu emocjonalnego i ogólnego szczęścia.

Filary zdrowej relacji partnerskiej

Istnieje wiele aspektów, które przyczyniają się do zdrowia i siły relacji partnerskiej. Oto niektóre z nich:

1. Komunikacja

Jasna i otwarta komunikacja to podstawa każdej zdrowej relacji. Uczucia, oczekiwania i problemy powinny być wyrażane jasno, a nie tłumione lub zakłamywane. Skuteczna komunikacja oznacza również słuchanie partnera – nie tylko słuchanie słów, ale także zrozumienie emocji i uczuć, które za nimi stoją.

2. Szacunek

Każda osoba w relacji zasługuje na szacunek. To oznacza, że należy doceniać swojego partnera jako osobę i szanować jego/jej prawa, uczucia, myśli i wybory. Szacunek oznacza również, że nie dopuszczamy do przemocy, zarówno fizycznej, jak i psychicznej.

3. Zaufanie

Zaufanie to kluczowy składnik zdrowej relacji. Bez niego, relacja może stać się pełna podejrzeń i niepewności. Zaufanie buduje się na uczciwości, konsekwencji i lojalności.

4. Niezależność

Każda osoba w relacji powinna mieć przestrzeń dla siebie i możliwość utrzymania swojej indywidualności. To oznacza szanowanie prywatności partnera, zachowanie własnych zainteresowań, przyjaźni i pasji.

5. Wsparcie

Partnerzy powinni się nawzajem wspierać, zarówno w dobrych, jak i złych czasach. Wsparcie oznacza bycie dla partnera, gdy tego potrzebuje, ale także celebrowanie jego/jej sukcesów.

6. Równość

W zdrowej relacji żaden partner nie ma więcej władzy niż drugi. Decyzje są podejmowane wspólnie, ale i obowiązki są dzielone po równo.

Czym jest zdrowa relacja partnerska?

Wydaje się, że istnieje powszechne przekonanie, że idealna relacja partnerska to taka, która jest pozbawiona konfliktów. To jest jednak dalekie od prawdy. Konflikty są naturalne i nieuniknione w każdym związku. Kluczowe jest to, jak radzimy sobie z tymi konfliktami, jak komunikujemy się podczas nich i jak staramy się rozwiązać problemy, które napotykamy.

Zdrowa relacja nie jest taka, która jest pozbawiona konfliktów, ale taka, która pozwala na konstruktywne rozwiązywanie problemów, bez uszczypliwości, krytyki czy ignorowania problemów. To relacja, w której obie strony czują się bezpieczne, aby wyrażać swoje myśli, uczucia i potrzeby bez obaw o odrzucenie czy osądzanie.

Dodatkowe filary zdrowej relacji partnerskiej

Wzajemne zrozumienie

Rozumienie swojego partnera na głębszym poziomie – jego/jej pragnień, strachów, potrzeb – jest istotne dla zdrowej relacji. To pozwala na empatię, która jest kluczowa dla poczucia związku i bliskości.

Równowaga

Dawanie i branie musi być zbalansowane. Jeśli jedna osoba ciągle daje, a druga tylko bierze, relacja stanie się nierówna i może to prowadzić do napięć.

Wzajemne cele

Chociaż niezależność jest ważna, zdrowa relacja wymaga także pewnego stopnia wspólnych celów i wartości. To mogą być cele życiowe, takie jak miejsce do życia, plany dotyczące dzieci, a nawet małe cele, takie jak planowanie wakacji czy wspólne hobby.

Elastyczność

Zdrowe relacje są elastyczne. Zmiany są nieuniknione, a zdrowa relacja potrafi się dostosować do nich, niezależnie od tego, czy są to zmiany wewnętrzne (takie jak rozwój osobisty) czy zewnętrzne (takie jak zmiana pracy czy choroba).

Budowanie zdrowej relacji to proces, a nie cel

Ważne jest zrozumienie, że budowanie zdrowej relacji to proces, a nie cel do osiągnięcia. Każda relacja jest dynamiczna i stale się zmienia. Nie istnieje “punkt końcowy”, w którym możemy powiedzieć, że mamy “zdrową relację”. To ciągły proces wzajemnego uczenia się, rozwijania i dostosowywania. Zawsze jest miejsce na poprawę, na nowe nauki, na głębsze zrozumienie i większą miłość.

Ostatecznie, zdrowa relacja partnerska to taka, która przynosi radość, poczucie bezpieczeństwa i której korzyści przewyższają trudności. To taka, która pozwala obu partnerom rosnąć jako jednostki, jednocześnie budując coś pięknego.

Zrozumienie i akceptacja różnic

Zdrowa relacja partnerska nie oznacza, że partnerzy muszą zgadzać się we wszystkim. Każda osoba jest unikalna i ma swoje własne myśli, odczucia i doświadczenia. Kluczem jest zrozumienie i akceptacja tych różnic, nie próba zmiany partnera, aby pasował do naszych oczekiwań. Konflikty i różnice są naturalne, a zdrowa relacja umożliwia ich konstruktywne rozwiązywanie.

Czas spędzony razem i osobno

Zdrowa relacja wymaga równowagi między czasem spędzonym razem i czasem spędzonym osobno. Chociaż ważne jest dzielenie się doświadczeniami, hobby i zainteresowaniami, równie ważne jest posiadanie czasu dla siebie. Pozwala to na utrzymanie własnej tożsamości, zrozumienie siebie i nabranie perspektywy.

Utrzymanie romantyzmu i intymności

Romantyzm i intymność są kluczowe dla utrzymania żywotności i bliskości relacji. Nie oznacza to jednak, że musisz organizować ekstrawaganckie randki czy stale kupować drogie prezenty. Często to drobne gesty, jak niespodziewany buziak, list miłosny czy wspólne spędzenie wieczoru, mają największą moc.

Uznanie i wdzięczność

W dobie ciągłego zajęcia i stresu, łatwo jest zapomnieć o małych rzeczach, które nasz partner robi dla nas. Regularne wyrażanie uznania i wdzięczności pomaga utrzymać pozytywne nastawienie w relacji.

Praca nad relacją

Wreszcie, zdrowa relacja partnerska wymaga ciągłej pracy. To nie jest coś, co po prostu się dzieje – to coś, nad czym trzeba pracować każdego dnia. Oznacza to dbanie o komunikację, rozwiązywanie konfliktów w sposób konstruktywny, dbanie o swoje osobiste zdrowie emocjonalne i psychiczne oraz dbanie o zdrowie emocjonalne i psychiczne swojego partnera.

Podsumowując, zdrowa relacja partnerska to taka, która promuje wzajemny szacunek, zaufanie, otwartą komunikację i równość. Pamiętaj, że żadna relacja nie jest doskonała i że wszystkie relacje wymagają pracy. Ale z odpowiednimi narzędziami i zaangażowaniem, możemy budować zdrowe i satysfakcjonujące relacje. To relacja, która pozwala obu partnerom rosnąć jako jednostki, jednocześnie budując coś pięknego i trwałego razem.

A kiedy coś szwankuje…..

Czasami potrzebujemy wsparcia i narzędzi, aby utrzymać naszą miłość na dobrym kursie, dlatego jeśli macie problemy, czujecie że coś nie gra albo się wypala i chcecie nad tym wspólnie popracować- zapraszam na terapię par online.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o Terapii Par Online – przeczytaj ten ARTYKUŁ.

Bez względu na to, czy macie drobne trudności, czy chcecie jeszcze bardziej umocnić Waszą miłość, terapia par online może być niezastąpionym narzędziem.

Nasza terapia par online oferuje Wam:

  1. Indywidualne sesje terapeutyczne: znajdziecie u nas przestrzeń, aby indywidualnie podzielić się swoimi obawami, przemyśleniami i marzeniami. Nasi doświadczeni terapeuci pomogą Wam zrozumieć i przepracować te emocje.
  2. Indywidualny program terapeutyczny: dostosujemy program terapeutyczny do Waszych potrzeb, aby pomóc Wam wzbogacić komunikację, budować zaufanie, rozwiązywać konflikty i odkrywać nowe sposoby pielęgnowania Waszego związku.
  3. Skuteczne narzędzia i strategie: podczas naszych sesji terapeutycznych dostaniecie praktyczne i skuteczne narzędzia, które możecie zastosować w codziennym życiu. Będziecie uczyć się nawzajem słuchać, wyrażać swoje potrzeby i tworzyć wspólne cele.
  4. Wygodne rozwiązanie online: terapia par online pozwala Wam uczestniczyć w sesjach z dowolnego miejsca, które Wam pasuje. Nie musicie martwić się o dojazd czy ograniczenia czasowe – możecie się skupić na sobie i swoim związku.
  5. Pełne wsparcie naszego doświadczonego zespołu: nasz zespół terapeutów posiada szerokie doświadczenie w pracy z parami i jest gotowy, aby Wam pomóc. Będziemy Waszym przewodnikiem w podróży do budowania zdrowej, kochającej relacji.

Skorzystaj z ANKIETY wyboru terapeuty lub zapoznaj się z zakładką NASZ ZESPÓŁ.

Warto walczyć o wspólne jutro!

Edyta Hornowska – Aktepe

psycholog, psychoterapeutka prowadząca terapię indywidualną, dla par, rodzin oraz mediator rodzinny.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Skip to content