Czego szukasz?
Zadzwoń: +48 577 003 838

Budowanie zaufania w relacji partnerskiej – podstawa trwałego związku

Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, dlaczego niektóre związki są tak mocne i trwałe, podczas gdy inne nie wytrzymują próby czasu? Sekretem leżącym u podstaw udanego związku jest zaufanie. To taka mała rzecz, która ma ogromne znaczenie. Zaufanie jest jak fundament, na którym buduje się relacje partnerskie. Bez niego, związek może stracić równowagę i podupaść. Czy wystarczy zapewnianie partnera, że może nam zaufać? Jak zbudować i utrzymać zaufanie w związku?

W tym artykule znajdziesz praktyczne wskazówki, które pomogą zbudować solidne fundamenty w waszym związku. Czas poznać tajniki budowania zaufania, które sprawią, że wasza miłość będzie rosła w siłę i trwała przez wiele lat. Przygotuj się na  podróż do świata zaufania i relacji partnerskich!

Zaufanie jest fundamentem każdej zdrowej i trwałej relacji. Jest to czynnik, który sprawia, że dwoje ludzi są w stanie łączyć się na głębokim poziomie, dzielić swoje myśli, uczucia i doświadczenia bez obawy o odrzucenie lub osąd. Jak budować i utrzymać zaufanie w relacji partnerskiej? Poniżej znajdują się kluczowe punkty, które mogą pomóc w zrozumieniu tej kwestii.

1. Komunikacja

Jasna, otwarta i uczciwa komunikacja jest kluczowa dla budowania zaufania. To oznacza, że nie tylko mówimy o swoich uczuciach, potrzebach i oczekiwaniach, ale także aktywnie słuchamy partnera. Dobrze jest stworzyć przestrzeń, w której obie strony mogą czuć się swobodnie, aby wyrazić swoje myśli bez obawy przed krytyką czy osądem.

O sile i budowaniu właściwej komunikacji w związku możesz przeczytać w naszym poprzednim artykule, pod tym LINKIEM.

2. Rzetelność

Bycie rzetelnym w relacji partnerskiej to kluczowy aspekt budowania i utrzymania zaufania. Rzetelność oznacza bycie uczciwym, wiarygodnym i spójnym w swoich działaniach. Poniżej przedstawiam kilka przykładów rzetelności w relacji partnerskiej:

 1. Dotrzymanie obietnic: jeśli obiecujesz swojemu partnerowi, że zrobisz coś, np. przyjdziesz na czas na spotkanie, wykonasz pewne zadanie lub udzielisz wsparcia w trudnym momencie, rzetelność polega na dotrzymaniu tej obietnicy. Nawet małe obietnice mają znaczenie – ich dotrzymanie buduje zaufanie, pokazując, że można na Tobie polegać.
 2. Uczciwość: bycie rzetelnym oznacza bycie szczerym, nawet jeśli to może być trudne. Jeśli na przykład masz problemy w pracy, zamiast mówić partnerowi, że wszystko jest w porządku, podziel się swoimi obawami i uczuciami. Uczciwość jest kluczowa dla budowania zaufania.
 3. Spójność: rzetelność oznacza bycie spójnym w swoim zachowaniu. Jeśli mówisz jedno, a robisz coś innego, to może to zaszkodzić zaufaniu w relacji. Na przykład, jeśli mówisz, że szanujesz prywatność swojego partnera, ale sprawdzasz jego/jej telefon bez zgody, to jest to niespójne zachowanie, które podważa zaufanie.
 4. Przyznanie się do błędów: każdy z nas popełnia błędy. Bycie rzetelnym oznacza przyznanie się do błędu, przeproszenie i podjęcie kroków, aby naprawić sytuację. Na przykład, jeśli zapomniałeś o ważnej dacie lub zdarzeniu, przyznaj się do tego, przeproś i zaproponuj sposób naprawienia tej sytuacji.
 5. Otwartość i przejrzystość: rzetelność oznacza również bycie otwartym i przejrzystym wobec partnera. Na przykład, jeśli masz finansowe zobowiązania z przeszłości, powinieneś o tym poinformować swojego partnera, zamiast próbować to ukryć.

Pamiętaj, że zaufanie buduje się stopniowo, poprzez konsekwentne, rzetelne działania. Każda z tych praktyk przyczynia się do tworzenia silniejszej, bardziej zaufanej relacji.

3. Wsparcie

Okazywanie partnerowi wsparcia, zarówno w trudnych, jak i dobrych momentach, jest istotnym elementem budowania zaufania. To pokazuje, że jesteśmy z nim bez względu na okoliczności i możemy być dla niego wsparciem, gdy tego potrzebuje.

Oto kilka sposobów, w jaki możesz okazywać wsparcie swojemu partnerowi:

 1. Słuchaj uważnie: bądź obecny i skoncentrowany na słowach partnera. Słuchaj aktywnie, starając się zrozumieć i empatyzować z uczuciami i potrzebami partnera.
 2. Wyrażaj zainteresowanie: zadawaj pytania i wyrażaj zainteresowanie tym, co mówi lub co się dzieje w jego/ jej życiu. Pamiętaj, że wsparcie obejmuje również współdzielenie radości i sukcesów partnera.
 3. Bądź współuczestnikiem: podejmuj aktywny udział w życiu partnera. Zachęcaj go do realizacji celów i pasji oraz pomagaj mu w osiąganiu sukcesów. Bądź na bieżąco z tym, co się dzieje w ich życiu i pokaż, że zawsze jesteś tam, aby ich wesprzeć.
 4. Daj poczucie bezpieczeństwa: wprowadź atmosferę zaufania i otwartości, w której twój partner może się dzielić swoimi obawami, lękami i troskami. Bądź partnerem, na którego może liczyć w trudnych chwilach.
 5. Wyrażaj wdzięczność i uznanie: doceniaj wysiłki i wkład partnera w relację. Wyrażaj wdzięczność za to, co robi dla ciebie i jaką wartość przynosi do waszego związku. Pamiętaj o komplementach i okazywaniu uznania za osiągnięcia.
 6. Udzielaj wsparcia emocjonalnego: bądź dostępny emocjonalnie dla partnera. Okazuj zrozumienie i wsparcie w trudnych sytuacjach. Możesz pomóc poprzez słowa otuchy, przytulanie, wysłuchanie czy oferowanie ramienia do wypłakania się.
 7. Pokaż, że się troszczysz: wyraźnie daj partnerowi do zrozumienia, że ci zależy. Wyrażaj swoje zainteresowanie, zatroszczenie i dbałość o dobrostan fizyczny i emocjonalny.
 8. Bądź elastyczny: bądź gotowy dostosować się do potrzeb partnera i wspierać go w trudnych momentach. Czasem może to oznaczać ofiarowanie swojego czasu, energii czy rezygnację z pewnych rzeczy na rzecz partnera.
 9. Planuj czas razem: twórzcie wspólne momenty i spędzajcie czas razem, aby wzmocnić więź i pokazać, że jesteś obecny i zaangażowany w waszą relację.
 10. Bądź partnerem, nie tylko kochankiem: bądź przyjacielem, mentorem i wsparciem dla partnera. Podejmujcie decyzje razem, wspierajcie się nawzajem w rozwoju i wzmacniajcie się jako jednostki.

Pamiętaj, że wsparcie partnera to proces wzajemny. Nie tylko oferuj wsparcie, ale także bądź gotów przyjąć wsparcie od swojego partnera, gdy tego potrzebujesz. Budowanie zdrowej i harmonijnej relacji wymaga zaangażowania i wzajemnego wsparcia obu stron.

4. Szacunek

Zaufanie i szacunek idą w parze. Szanowanie granic, uczuć, przekonań i potrzeb partnera jest kluczowe dla zdrowej relacji. To pokazuje, że cenimy ich jako osobę i szanujemy ich prawo do bycia sobą. Oto kilka przykładów, jak możesz okazywać szacunek w swoim związku:

 1. Wyrażaj uprzejmość: pamiętaj o grzecznych i uprzejmych małych gestach, takich jak “proszę” i “dziękuję”. Szanuj przestrzeń partnera i zawsze wykazuj szacunek w komunikacji (patrz punkt 1).
 2. Słuchaj uważnie: szanuj zdanie partnera i staraj się naprawdę słuchać, gdy do ciebie mówi. Unikaj przerywania i skup się na zrozumieniu perspektywy twojej drugiej połówki.
 3. Unikaj krytyki i ataków personalnych: nie krytykuj partnera w sposób obraźliwy ani nie stosuj ataków personalnych. Wyrażaj swoje niezadowolenie w sposób konstruktywny i bez urażania ich godności. Czasem słowa powiedziane w złości zostają z nami na długo, bolą, podkopują zaufanie. Zamiast powiedzieć “Zawsze jesteś nieodpowiedzialny!”, możesz powiedzieć “Czuję się niespokojny, gdy nie dotrzymujesz obietnic. Czy możemy o tym porozmawiać?”
 4. Szanuj granice: pamiętaj o poszanowaniu prywatności i granic partnera. Nie naruszaj przestrzeni emocjonalnej czy fizycznej bez zgody partnera. Jeśli twój partner wyrazi potrzebę czasu dla siebie, szanuj to i daj przestrzeń, którą potrzebuje.
 5. Bądź otwarty na kompromis: szanuj różnice i bądź gotowy do kompromisu w sprawach, które są istotne dla was obojga. Nie narzucaj swojej woli bez uwzględnienia perspektywy partnera.
 6. Wspieraj cele i marzenia partnera: bądź partnerem, który wspiera i inspiruje swoją drugą połówkę w dążeniu do celów i marzeń. Bądź, aby wspierać i pomagać w osiąganiu sukcesów.
 7. Nie lekceważ partnera: szanuj opinie, uczucia i doświadczenia. Nie lekceważ perspektywy swojego partnera ani nie bagatelizuj tego, co ma do powiedzenia. Zawsze wysłuchuj swojego partnera z otwartym umysłem i szanuj jego odczucia, nawet jeśli się z nimi nie zgadzasz.
 8. Wspólnie podejmujcie decyzje: uznaj swojego partnera za równego współdecydenta. Nie dominuj nad nim w procesie podejmowania decyzji, ale wspólnie szukajcie rozwiązań, które będą satysfakcjonujące dla was obojga. Ważne decyzje podejmujcie razem, uwzględniając opinie i potrzeby obu stron.
 9. Bądź lojalny: szanuj zaufanie, jakim partner cię obdarza, i bądź wierny swojemu partnerowi emocjonalnie i fizycznie.

Pamiętaj, że okazywanie szacunku powinno być rutyną dnia codziennego  i powinno być obustronne. Szanuj swojego partnera tak, jak oczekujesz, aby szanował ciebie.

5. Czas

Zaufanie nie jest czymś, co buduje się z dnia na dzień. To proces, który wymaga czasu i stałego zaangażowania. Istotne jest cierpliwe budowanie relacji opartej na zaufaniu i zrozumieniu, że mogą wystąpić momenty zwątpienia czy niepewności.

6. Wybaczenie

Nikt nie jest doskonały. Wszyscy popełniamy błędy. Kluczowe jest to, jak radzimy sobie z tymi błędami. Wybaczenie jest ważnym elementem budowania zaufania, ponieważ pokazuje, że jesteśmy w stanie zrozumieć i przyjąć niedoskonałości partnera. Oto kilka kluczowych aspektów dotyczących wybaczania w związku:

 1. Zrozumienie, że nikt nie jest doskonały: nikt z nas nie jest wolny od popełniania błędów i czasami działamy w sposób, który może ranić naszego partnera. Ważne jest zrozumienie, że każdy ma swoje wady i popełnia pomyłki.
 2. Komunikacja i wyrażenie emocji: gdy partner nas zrani, istotne jest, aby otwarcie rozmawiać o swoich uczuciach. Wyrażanie, jakie emocje w nas wywołało, może pomóc w zrozumieniu sytuacji i znalezieniu sposobu na przebaczenie.
 3. Empatia i zrozumienie perspektywy partnera: ważne jest podjęcie próby zrozumienia, dlaczego partner postąpił w określony sposób. Często w tle leżą różne czynniki, które mogą wpłynąć na zachowanie twojej drugiej połowy. Dążenie do empatycznego spojrzenia na sytuację może pomóc w procesie wybaczania.
 4. Akceptacja i uczenie się na błędach: wybaczanie nie oznacza zapominania o zdarzeniu, ale polega na zaakceptowaniu, że wydarzyło się coś niekorzystnego. Ważne jest, aby wyciągnąć wnioski z sytuacji i starać się unikać powtarzania tych samych błędów w przyszłości.
 5. Otwartość na dialog i współpracę: wzajemna komunikacja i praca nad rozwiązaniem konfliktu są kluczowe w procesie wybaczania. Ważne jest, aby oboje partnerzy mieli możliwość wyrażenia swoich potrzeb i obaw oraz znalezienia wspólnego porozumienia.
 6. Czas i proces gojenia: proces wybaczania może wymagać czasu i nie można go pośpieszać. Każda osoba potrzebuje czasu na przetrawienie emocji i odzyskanie zaufania. Ważne jest, aby partnerzy byli cierpliwi i szanowali tempo i proces drugiej osoby.
 7. Wybaczenie jako dar dla siebie: wybaczanie nie tylko pomaga w naprawie relacji, ale także stanowi dar dla samego siebie. Trzymanie złości i urazy może negatywnie wpływać na nasze zdrowie emocjonalne i psychiczne. Wybaczając, dajemy sobie szansę na odzyskanie spokoju i odbudowanie relacji.

Warto pamiętać, że nie wszystkie sytuacje można skutecznie naprawić, a wybaczanie nie zawsze oznacza kontynuacji związku. Są sytuacje, które mogą wymagać poważnego refleksji i oceny granic w relacji. Jednak w większości przypadków wybaczanie może przyczynić się do odbudowania więzi i pogłębienia wzajemnego zrozumienia w związku partnerskim.

W świetle naszych przygód w świecie zaufania w związku, zdajemy sobie sprawę, że budowanie i utrzymywanie zaufania to nie tylko jednorazowe wysiłki, ale ciągły proces. Bez względu na to, czy dopiero rozpoczynasz nową relację, czy też stawiasz czoła trudnościom w długotrwałym związku, zaufanie jest kluczem do trwałej miłości.

Tak jak każdy fundament, zaufanie wymaga czasu, uwagi i pielęgnacji. To jak drobny skarb, który rośnie wraz z wzajemnym wsparciem, uczciwością i empatią. Pamiętaj, że każda mała decyzja, każde szczere słowo i każde działanie, które buduje zaufanie, ma znaczenie.

Więc niech zaufanie stanie się twoim najlepszym sojusznikiem w podróży przez związek. Zaufajcie sobie nawzajem, bądźcie otwarci na komunikację i wspierajcie się w trudnych chwilach. W końcu to zaufanie jest tym magicznym składnikiem, który dodaje blasku i pewności, że jesteście razem przez dobre i złe.

Jak wzmocnić zaufanie? Terapia par online

Jeśli po lekturze tego artykułu zastanawiasz się, jak jeszcze bardziej wzmocnić zaufanie w swoim związku, mamy dla ciebie propozycję, która może okazać się naprawdę pomocna. Dlaczego nie zdecydować się na terapię par?

Terapia par to jak rodzaj “treningu dla relacji”. Nie trzeba czekać na kłopoty w związku, aby się na nią zgłosić. Nie ma w tym nic strasznego ani wstydliwego. Wręcz przeciwnie, to wyraz dbania o waszą miłość i gotowości do dalszego wzrostu jako pary. Nasi terapeuci, specjalizujący się w terapii par online, pomogą wam zidentyfikować obszary, w których możecie popracować, dostarczą narzędzi do lepszego porozumiewania się i wspólnego rozwiązywania problemów.

To wyjątkowa okazja, aby wspólnie odkrywać nowe sposoby budowania zaufania i jeszcze bardziej pogłębiać waszą więź. Nie tylko pomoże wam przezwyciężyć ewentualne trudności, ale także umożliwi eksplorację i celebrowanie waszej miłości.

Więc dlaczego nie spróbować? Zaplanujcie sesję terapii par online i odkryjcie, jak jeszcze bardziej wzmocnić zaufanie i budować trwałą, piękną relację. Pamiętajcie, że nawet najmocniejsze związki mogą zyskać na terapeutycznym wsparciu.

Do zobaczenia! Do usłyszenia!

Edyta Hornowska- Aktepe

Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, przeczytaj też:

7 oznak braku poczucia bezpieczeństwa w związku

Sekret silnej relacji, jak doskonalić komunikację w związku

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Skip to content