Czego szukasz?
Zadzwoń: +48 577 003 838

Święta z rodziną: budowanie zdrowych relacji!

Święta Bożego Narodzenia nie zawsze wyglądają dokładnie tak jak w reklamach telewizyjnych. Na ekranie panuje rodzinna atmosfera, wszyscy się do siebie uśmiechają i o jakichkolwiek konfliktach można zapomnieć.

Jednak to, że przychodzi Wigilia, nie oznacza, że każdy każdemu jest w stanie absolutnie wszystko wybaczyć. Nagle nie zaczniesz lubić ciotki, która przy każdej okazji pyta Cię, kiedy wreszcie będziesz mieć dzieci lub weźmiesz ślub czy nie stłumisz w sobie żalu do brata o dawne sprawy.

Prawda jest taka, że Boże Narodzenie stanowi pewnego rodzaju papierek lakmusowy dla relacji rodzinnych. Wtedy zaczynasz myśleć o tym, co Was tak naprawdę łączy. Czy uśmiechasz się na myśl o spędzeniu świąt razem, czy wręcz przeciwnie? Co zrobić, aby te święta przeżyć w jak najlepszym nastroju, mimo że Twoje relacje z najbliższymi nie wyglądają perfekcyjnie?

Co przeszkadza w nawiązywaniu zdrowych relacji z bliskimi?

Poprawa relacji z bliskimi w święta i ich utrzymanie w ciągu roku to coś bardzo cennego. Coś, z czego będziesz mógł czerpać siłę. Dlatego tak ważne jest poprawienie kontaktów z bliskimi.

Co może sprawiać, że nie wyglądają one tak, jakbyś tego pragnął?

  • Uważasz, że wszyscy mają wobec Ciebie złe zamiary i dopatrujesz się ich w każdym słowie.
  • Wydaje Ci się, że dokładnie wiesz, co inni wiedzą na Twój temat.
  • Chcesz mieć zawsze rację i pragniesz mieć jak najwięcej władzy w rodzinie.
  • Masz konflikty z innymi członkami rodziny, o których żadna ze stron nie jest w stanie zapomnieć.
  • Masz niewyjaśnione spory z przeszłości, które silnie odbijają się na Waszych teraźniejszych relacjach rodzinnych.
  • Boisz się, że nie jesteś w stanie sprostać oczekiwaniom najbliższych. Przez cały czas czujesz się gorszy i porównujesz się z innymi.

Im więcej z wymienionych powyżej punktów Cię dotyczy, tym trudniej będzie Ci budować zdrowe relacje rodzinne. Nie tylko w okresie świątecznym i sylwestrowym.

Co zrobić, aby uniknąć konfliktów rodzinnych w święta Bożego Narodzenia?

Najprostszym i jednocześnie najskuteczniejszym rozwiązaniem jest po prostu nie pojawienie się przy wigilijnym stole. Oczywiście, jeżeli tylko masz taką możliwość. To jednak na pewno nie rozwiąże problemu, a już na pewno nie poprawi relacji rodzinnych.

Co jeszcze możesz zrobić? Podpowiemy Ci, jak przeżyć święta Bożego Narodzenia w spokojnej i rodzinnej atmosferze, bez niepotrzebnego stresu. Dodatkowym bonusem, gdy skorzystasz z naszych wskazówek, będzie lepsze porozumienie z rodziną oraz zrozumienie ich podejścia do życia.

Zrobisz również coś dla siebie. Jeżeli już od lat te zimowe święta są dla Ciebie prawdziwym koszmarem, to gdy poprawisz relacje z bliskimi, będzie Ci o wiele łatwiej. Gdy tego nie zrobisz, to zawsze już sama myśl o zbliżającej się Wigilii będzie u Ciebie powodowała przyspieszone tętno i ból brzucha. Naprawdę nie musi to tak wyglądać!

Wybaczenie to podstawa

Niby oglądasz te wszystkie filmy świąteczne, które są wręcz przepełnione miłością i rodzinnym ciepłem. Wszyscy sobie wybaczają dawne winy i są dla siebie dobrzy. Jednak w prawdziwym życiu to wcale nie jest takie proste.

Wynika to stąd, że dawne krzywdy nadal bolą. Czasami nawet bardziej niż wcześniej, bo wracają do Ciebie z podwójną siłą, właśnie w okresie świąt Bożego Narodzenia. Czujesz do kogoś silny żal i nie jesteś w stanie o tym zapomnieć tylko dlatego, że jest grudzień.

Jeżeli chcesz, żeby coś naprawdę się zmieniło na lepsze, to nie masz wyjścia. Musisz porozmawiać z tą osobą. Ktoś z was w końcu powinien przerwać milczenie. Wiadomo, że im dłużej ten konflikt trwa, tym jest trudniej. Możesz mieć wrażenie, że po prostu nie jesteście już w stanie ze sobą rozmawiać, a nawet na siebie patrzeć.

Jednak święta to wyjątkowy czas. Wtedy naprawdę wszyscy przychylniej patrzymy na świat i na innych ludzi. Spróbuj postawić się w sytuacji bliskiej osoby. Może Ty czujesz do niej żal, ale ona też jest tylko człowiekiem. Ma swoje własne problemy i ograniczenia. Może nawet nie zdawała sobie sprawy, że tak mocno Cię krzywdzi. Może miała wtedy gorszy czas. Może też tego żałuje.

Dlatego, chociaż spróbuj z nią porozmawiać, wyjaśnić sprawę. Powołać się na tę słynną magię świąt by poprawić cokolwiek w waszych relacjach. Często zwykłe przepraszam i wybaczam Ci, potrafią zdziałać cuda! A nawet jeśli się nie uda doprowadzić do rozejmu i nie da Ci to spokoju ducha, nie będziesz sobie zarzucać, że nie próbujesz.

Nie rozmawiaj z bliskimi na trudne tematy w Wigilię

W święta Bożego Narodzenia naprawdę warto trochę odpuścić. Sobie i innym. Naprawdę nie ma wtedy sensu ,,wyciąganie” kontrowersyjnych tematów, których jedynym celem jest kłótnia.

Święta to nie jest odpowiedni czas na takie rozmowy. Kolejnym zachowaniem, którego zdecydowanie nie polecamy przy wigilijnym stole, jest wywyższanie się. Nie ma sensu pokazywanie, gdzie to nie byłeś, czego to nie przeczytałeś i ile to nie zarobiłeś przez ostatnie miesiące. To tylko sprawi przykrość tym członkom rodziny, dla których poprzednie miesiące były obarczone trudem i problemami.

Lepiej zachowaj spokój i rozmawiaj na neutralne tematy. Wtedy czas świąt dla każdego będzie spokojny i przyjemny.

Dziel się z bliskimi magią świąt!

Święta Bożego Narodzenia to powód do radości. Niestety tak często o tym zapominamy. Dlatego w tym roku postanów sobie, że będzie inaczej. Doceniaj czas oczekiwania na święta. Postaraj się cieszyć z drobiazgów, takich jak na przykład pierwszy śnieg, kupowanie prezentów dla bliskich, pieczenie pierniczków, czy ubieranie choinki.

Jeśli zjada Cię przedświąteczny stres a oczekiwanie na święta do radosnych zdarzeń nie należy, zajrzyj do naszego artykułu O PRZEDŚWIĄTECZNYM STRESIE.

Zdrowe relacje w rodzinie to również wspólne przygotowywania do świąt. Dlatego w tym roku zaangażuj w nie wszystkich członków rodziny. Może na samym początku będą trochę marudzili i narzekali, ale po chwili też dadzą się ponieść tej niepowtarzalnej, świątecznej atmosferze.

Podsumowując, święta dla nikogo nie powinny być nieprzyjemnym wydarzeniem, a powodem do radości. Dlatego, zanim zasiądziesz do wigilijnego stołu, powinieneś zadbać o zdrowe relacje z bliskimi. Postaraj się wybaczyć dawne żale, rozwiązać spory i nie rozmawiać na trudne tematy. W przygotowania do świąt zaangażuj całą rodzinę. Nagrodą za ten wysiłek będzie spokojne Boże Narodzenie.

A jeśli czujesz, że bolą Cię krzywdy wyrządzone przez członków rodziny, nie potrafisz wybaczyć, nie potrafisz porozmawiać, może warto sprawić sobie prezent pod choinkę i przerobić to z psychologiem lub psychoterapeutą?

Na te święta przygotowaliśmy specjalne pakiety, które możesz podarować sobie lub komuś bliskiemu, kto korzysta z terapii.

Linki do świątecznych pakietów znajdziesz tu:

pakiet INDYWIDUALNY

pakiet DLA PAR

Wesołych i spokojnych Świąt!

Życzy Zespół PsychoPark.pl

One Reply to “Święta z rodziną: budowanie zdrowych relacji!”

  1. […] Przeczytaj artykuł od terapeutów z PsychoPark.pl […]

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Skip to content