Czego szukasz?
Zadzwoń: +48 577 003 838

Jak poradzić sobie z presją noworocznego odnoszenia sukcesów?

Nowy Rok to nowy początek. Wiele osób odczuwa wtedy radość i ma nadzieję, że kolejne miesiące będą jeszcze lepsze. Jednak ma to również ciemną stronę w postaci presji odniesienia sukcesu. Przecież teraz, gdy zmieniła się data w kalendarzu, MUSISZ już wreszcie osiągnąć to, co sobie wymarzyłeś. Przeczytaj ten artykuł a potem pobierz BEZPŁATNY Ebook – “Jak skutecznie realizować postanowienia noworoczne”.

Czy my, Polacy mocno się stresujemy?

Nie na każdego tego rodzaju presja działa mobilizująco. Jeżeli odczuwasz ją wyłącznie jako silny stres, to wiedz, że nie jesteś sam. Silny stres, co najmniej raz w tygodniu, czuje aż 60 procent Polaków. Tak przynajmniej wynika z raportu Mind Health Centrum Zdrowia Psychicznego „Kondycja psychiczna Polaków”. 21 procent doświadcza go kilka razy w miesiącu, a jedynie 8 procent rzadziej niż raz na trzy miesiące. Te dane nie są optymistyczne.

Jednak, gdy spojrzymy na to z innej strony, to możemy w nich zobaczyć pewną szansę. Skoro jest aż tak źle, to właśnie przyszedł najlepszy czas, aby poznać sposoby radzenia sobie z presją noworocznych postanowień. Dzięki temu nie będziesz w tych 62 procentach Polaków, dla których silny stres stał się codziennością.

Stres związany z postanowieniami noworocznymi bierze się stąd, że szybko zaczynasz odczuwać presję sukcesu. To może bardzo negatywnie wpływać na Twoją pewność siebie i poczucie własnej wartości.

W tym artykule podpowiemy Ci kilka sprawdzonych sposobów, aby presja przestała być dla Ciebie problemem.

Sposób numer 1 – postaw na realistyczne cele

Zacznij od zastanowienia się nad tym, czy aby nie za wiele od siebie wymagasz? Często chcesz być ambitny i wyznaczasz sobie taki cel, który nie jest możliwy do zrealizowania przy Twoim stylu życia.

To najprostsza droga do frustracji i poczucia porażki. Możesz zacząć myśleć o sobie źle i porównywać się z tymi osobami z Twojego otoczenia, które realizują swoje postanowienia noworoczne o wiele szybciej i bezproblemowo.

Zanim do tego dojdzie, usiądź i na spokojnie odpowiedz sobie na następujące pytania:

Czy Twoje postanowienie noworoczne jest mierzalne?

Czy jest osiągalne?

Czy pasuje do Twoich indywidualnych możliwości?

Jeżeli na wszystkie te pytania odpowiedziałeś twierdząco, to pora przejść do kolejnego sposobu radzenia sobie z noworoczną presją.

Sposób numer 2 – podziel cele na etapy

Wszystko wydaje się trudne, zanim stanie się proste. Ot, taka mądrość życiowa. Dlatego, zamiast martwić się, jak Ty to ogarniesz, rozpisz sobie, co krok po kroku musisz zrobić, aby osiągnąć cel. Im więcej tych etapów będzie, tym cały proces będzie Ci się wydawał mniej przerażający.

Ten sposób ma jeszcze jeden plus. Dzięki temu o wiele łatwiej będzie Ci śledzić poczynione postępy. Nie stracisz również motywacji do działania. Zawsze pamiętaj, że każdy, nawet najmniejszy kroczek, przybliża Cię do sukcesu. Masz co świętować!

Podzielenie celu na etapy pozwoli Ci skoncentrować się właśnie na nich. Nie będziesz czuł się przytłoczony. Pamiętaj, nie od razu Kraków zbudowano! Chcesz wiedzieć więcej? Pobierz BEZPŁATNY Ebook – “Jak skutecznie realizować postanowienia noworoczne”.

Sposób numer 3 – dopasowuj cele do zmieniających się okoliczności

Życie praktycznie nigdy nie toczy się zgodnie z zaplanowanym scenariuszem. Dlatego często, najlepszym rozwiązaniem, jest po prostu bycie elastycznym. Z takim podejściem przestaniesz przez cały czas chodzić sfrustrowany i nieszczęśliwy. Zmiany są po prostu kolejnym krokiem na drodze do Twojego sukcesu.

Sposób numer 4 – przestań porównywać się z innymi!

To z pewnością popsuje Ci całą radość. Pamiętaj o tym, że każdy człowiek jest inny. Jeżeli cały czas będziesz porównywać się z innymi, tylko się zestresujesz. Możesz też czuć się gorszy.

Może zabrzmi to bezczelnie, ale MYŚL O SOBIE. O swojej drodze, postępach, tym, co masz świętować i w jaki sposób. Ciesz się tym, że masz cel i że go osiągasz. Inni mają swoje postanowienia noworoczne i pewnie mierzą się z odmiennymi wyzwaniami. To tylko tak wygląda, że wszystko łatwo im przychodzi.

Warto tutaj jeszcze wspomnieć o tym, że powinieneś doceniać siebie. Tak, nawet za te małe sukcesy. One świadczą o tym, że pomimo trudności się nie poddałeś!

Sposób numer 5 – znajdź sens i ciesz się tym, co robisz!

Czy próbowałeś kiedyś zamienić to słynne MUSZĘ na CHCĘ? Powiedz do siebie głośno, że na przykład chcesz nauczyć się jeździć samochodem. Prawda, że dobrze to brzmi? A teraz powiedz, że MUSISZ nauczyć się jeździć samochodem. Cały entuzjazm ulatuje. Zostaje tylko przykry obowiązek.

Zwróć również uwagę na to, czy Twoje postanowienie noworoczne jest zgodne z wartościami, jakie wyznajesz. Jeżeli będziesz robił coś wbrew sobie, będzie Cię to dwa razy więcej kosztowało. Poziom motywacji też będzie zupełnie inny.

Sposób numer 6 – zadbaj o swoje zdrowie (fizyczne i psychiczne)

Jeżeli nie zatroszczysz się o siebie, nie będziesz miał siły na realizację postanowień noworocznych. Dlatego nie koncentruj się wyłącznie na tym, żeby osiągnąć wyznaczony cel. Znajdź czas na odpoczynek, na przygotowanie sobie zdrowego posiłku, na obejrzenie ulubionego serialu, czy pójście na jogging.

W przeciwnym razie Twoja motywacja może szybko spaść, a Ty będziesz później gorzko żałował, że zrezygnowałeś ze swoich marzeń. Chcesz wiedzieć więcej? Pobierz BEZPŁATNY Ebook – “Jak skutecznie realizować postanowienia noworoczne”.

Sposób numer 7 – nie nastawiaj się tylko na wyniki!

Wiele osób, gdy ma do osiągnięcia mierzalne i jasno określone cele, fiksuje się na tym, aby mieć wyniki. Jak najlepsze i jak najszybciej. Każdy dzień bez efektów rodzi wtedy ogromną frustrację i złość na siebie.

Wcale nie musi to tak wyglądać. Pomyśl sobie, jak to przyjemnie jest dążyć do celu. Być na jakiejś drodze. Porównamy teraz osiąganie celów do podróży. Nie musisz aż tak gnać. Możesz się na chwilę zatrzymać i pozachwycać się widokami. Przejdziemy teraz do już ostatniego sposobu.

Sposób numer 8 – poszukaj wsparcia w otoczeniu

Nic tak mocno nie motywuje do działania, jak rozmawianie o celach i sukcesach z bliskimi. Powiedz im wprost, co chcesz osiągnąć, z czym masz trudności i na jakim jesteś etapie. Na pewno otrzymasz od nich mnóstwo wsparcia i dobrych rad. Zawsze możesz też zapisać się na konsultację psychologiczną. Dzięki niej zrozumiesz, z czym masz największy problem i wspólnie z terapeutą online poszukacie rozwiązania.

Potrzebujesz konsultacji psychologicznej online?

Zapraszamy Cię serdecznie, skorzystaj z konsultacji z

Jakubem Pęskim

Luizą Łukaszewicz

Daj nam znać, które z tych metod radzenia sobie z presją realizacji noworocznych postanowień już wypróbowałeś i jak się sprawdziły!

Życzymy samych sukcesów i wytrwałości w dążeniu do celu!

Zespół PsychoPark.pl

Źródło:

  1. https://politykazdrowotna.com/artykul/ponad-polowa-polakow/929790

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Skip to content