Czego szukasz?
Zadzwoń: +48 577 003 838

Jak lęk wpływa na relacje osobiste i zawodowe?

lęk i relacje osobiste i zawodowe

Każdy, kto cierpi na zaburzenia lękowe, doskonale wie, jak negatywnie mogą one wpływać na całe życie. Relacje osobiste i zawodowe, często nie wyglądają tak, jakbyśmy tego chcieli. Lęk powoduje prawdziwe problemy w komunikacji. W związku mogą pojawić się ból, cierpienie, czy chłód emocjonalny.

Jeśli chcesz dowiedzieć się czy Twój poziom lęku jest niski, umiarkowany czy wysoki, rozwiąż nasz krótki test online: TUTAJ

Dowiedz się, jak dokładnie lęk wpływa na relacje osobiste i zawodowe. Czy są jakieś sposoby, żeby je polepszyć i znowu cieszyć się życiem? Podpowiadamy!

Jak lęk wpływa na życie osobiste?

Niepokój i lęk zdecydowanie nie są najlepszymi przyjaciółmi życia prywatnego. Często nawet nie masz świadomości, jaka jest przyczyna tego, że w Twoim związku zaczyna dziać się źle. Zaburzenia lękowe naprawdę potrafią niszczyć relacje. Lęk sprawia, że masz często gorszy nastrój, nie czujesz wsparcia partnera. Czujesz się niezrozumiany i niekochany. To zabija całe pożądanie i bliskość.

Wynika to stąd, że lęk wprowadza w tryb ostrzegawczy. Nawet w pozornie błahych wydarzeniach ciągle dostrzegasz niebezpieczeństwo. Nie masz zaufania do swojej drugiej połówki. Ciągle martwisz się tym, że Cię zdradzi lub zostawi.

Zaburzenia lękowe powodują, że widzisz rzeczywistość w zniekształcony sposób. Wszędzie Twoje oczy są w stanie zobaczyć wyłącznie złe i groźne rzeczy. Niestety zarażasz tym otoczenie. Inni ludzie albo zaczynają patrzeć na związek tak samo jak Ty lub po długiej walce poddają się i odchodzą.

Lęk sprawia, że zaczynasz odczuwać wyłącznie negatywne emocje. Możemy wśród nich wymienić między innymi: smutek, złość, strach czy irytację. To zmienia sposób, w jaki zaczynasz komunikować się z otoczeniem. Zaczynasz tracić do ludzi cierpliwość. Czujesz, że Cię nie rozumieją. Uważasz, że wszyscy tylko czyhają, żeby zrobić Ci krzywdę. Nie masz do nich za grosz zaufania. Niszczysz jedną relację osobistą za drugą. Często jesteś zdania, że to wyłącznie wina otoczenia, a nie Twoja.

Jednak musisz mieć świadomość tego, że nieufność wobec partnera, czy zwyczajnie gorszy dzień, od czasu do czasu zdarza się każdemu. Gdy w Twoim przypadku staje się to normą – zaczynają się problemy. Jeżeli zauważasz, że przez cały czas odczuwasz silny lęk (tak zwany lęk uogólniony), pomyśl o zapisaniu się na konsultację psychologiczną online. Być może cierpisz na zaburzenie lękowe, które mogą mieć negatywny wpływ na całe Twoje życie.

Jak lęk niszczy związek?

Chociaż każda osoba jest inna, ma odmienne doświadczenia, to w przypadku niszczenia związków przez lęk, możemy dostrzec pewnego rodzaju schemat. Sprawdź, czy nie dotyczy on również Twoich relacji osobistych.

Nie zawsze jest tak, że masz świadomość, że cierpisz na zaburzenie lękowe. Myślisz, że po prostu taki jesteś i koniec. Nawet nie myślisz o tym, żeby zapisać się na psychoterapię online. Wtedy nic dziwnego, że każdy Twój związek jest nieszczęśliwy i szybko się kończy.

Bywa również tak, że Twoje zaburzenie lękowe zaczyna się rozwijać pod wpływem nieprzyjemnych lub tragicznych wydarzeń w życiu. Silny stres często stanowi zapalnik do ujawnienia się zaburzenia lękowego. Wtedy łatwiej jest je zdiagnozować. Twoje otoczenie od razu dostrzega, że coś jest nie w porządku. Zmieniasz się na niekorzyść. Jesteś smutny, przybity i wszystkiego się boisz. Przez cały czas odczuwasz lęk i niepokój. Nieustannie się zamartwiasz. Nawet wtedy, gdy nic złego się nie wydarzyło.

Wtedy partner może próbować Cię ratować. Chociaż bardziej adekwatnym określeniem byłoby: mądrze wspierać. Pierwszym krokiem, jaki powinien wykonać jest oczywiście wsparcie Cię w zapisaniu się na konsultację psychologiczną online. Dzięki temu otrzymasz mnóstwo wsparcia od wykwalifikowanego specjalisty.  

Lęk w związku może prowadzić do zachowań unikających, generować niepotrzebne kłótnie, czy prowadzić do uzależnienia emocjonalnego. To wszystko nie jest dobre dla nikogo. Dlatego, gdy czujesz, że potrzebujesz wsparcia psychoterapeuty, nie wstydź się o nie poprosić.

Jak lęk wpływa na życie zawodowe?

Już doskonale wiesz, jak zaburzenie lękowe, może niekorzystnie działać na Twoje życie prywatne. A co z pracą? Tutaj również lęk może przyczyniać się do wielu, poważnych problemów. To smutne i niepokojące, ponieważ spędzasz w niej co najmniej 1/3 czasu w ciągu doby. Gdy chodzenie do pracy budzi w Tobie wyłącznie negatywne emocje, szybko może dojść do wypalenia zawodowego.

Jeżeli praca jest całym Twoim życiem i jednocześnie odczuwasz związane z nią lęki, to będzie Ci szczególnie trudno. Cały czas myślisz o tym, co może pójść nie tak i niepotrzebnie się nakręcasz.

Co możesz zrobić, żeby zniwelować lęki związane z pracą? Na pewno udawanie, że problem nie istnieje, w niczym Ci nie pomoże. Gdy odczuwasz ciągły lęk, będzie to negatywnie wpływało na całe Twoje zdrowie. Stres powoduje między innymi choroby układu krążenia. Będzie również zmniejszał Twoją wydajność na stanowisku pracy i negatywnie wpływał na kontakty z innymi pracownikami. Może nawet już się z tym wszystkim zmagasz i nie wiesz, co robić dalej?

Co sprawia, że boisz się pracy?

Nie możemy tutaj wymienić jednej przyczyny, która odnosiłaby się absolutnie do każdego pracownika. To, jak reagujesz na pracę zależy od Twoich indywidualnych predyspozycji, od podatności na stres, oraz od zakresu obowiązków.

Wiele osób na co dzień nie stresuje się swoją pracą, ale w momencie, gdy muszą na przykład wygłosić prezentację wtedy paraliżuje je lęk. Czują, że sobie z tym nie poradzą. Często trzęsą im się ręce, plącze język, nie mogą znaleźć odpowiednich słów. Jeżeli Ty również do nich należysz, dobrym rozwiązaniem będzie ćwiczenie przed lustrem lub wygłoszenie przemówienia przed rodziną.

Pozostałe często odczuwane lęki związane z pracą to lęk przed odpowiedzialnością, krytyką i pytaniami.

Jak radzić sobie z lękiem przed pracą?

  • Zastanów się na spokojnie, czy to, czego się boisz naprawdę może się wydarzyć. Wiele lęków bywa nieuzasadnionych.
  • Doceniaj siebie nawet za drobne sukcesy w pracy.
  • Pokonaj lęk przed publicznymi wystąpieniami.
  • Dbaj o swoje życie osobiste.
  • Pomyśl o zmianie miejsca pracy.

Te wszystkie wymienione powyżej sposoby mają na celu zwiększenie Twojej pewności siebie i zmniejszenie odczuwanego lęku. Pamiętaj zawsze, że gdy on Cię przytłoczy, to możesz zawalczyć o siebie i zapisać się na rozmowę z psychologiem online, psychoterapię online lub na wizytę psychiatryczną.

Jeśli potrzebujesz konsultacji psychiatrycznych umów się na wizytę do dra GRZEGORZA JABŁOŃSKIEGO

Jeśli chcesz porozmawiać z psychologiem skorzystaj z wizyty u LUIZY ŁUKASZEWICZ

Potrzebujesz psychoterapii? Umów się z:

ANITĄ KRAKOWIAK

AGATĄ KARPIŃSKĄ

Jeśli chcesz poznać czy Twój poziom lęku jest niski, umiarkowany czy wysoki, rozwiąż nasz krótki test online: TUTAJ

Zapraszamy!

Zespół PsychoPark.pl

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Skip to content