Czego szukasz?
Zadzwoń: +48 577 003 838

Czym się różni psycholog od psychoterapeuty?

psycholog psychoterapeuta różnice

Zawody psychologa i psychoterapeuty bardzo często są mylone. W potocznym języku używa się ich wręcz zamiennie. W końcu cel zarówno psychologa, jak i psychoterapeuty jest taki sam- pomóc pacjentowi w zyskaniu lepszego samopoczucia psychicznego.

Jednak oba te zawody znacząco się różnią. Psycholog i psychoterapeuta mają zupełnie inne możliwości działania oraz sposób pracy z osobami, które zapisują się do nich na wizytę lub konsultację online.

Czym różni się psycholog od psychoterapeuty? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w tym artykule.

Kim jest psycholog? Kiedy warto się do niego zapisać na wizytę?

Zanim zdecydujesz się zapisać na konsultację psychologiczną online, powinieneś poznać różnice w sposobie pracy każdego z nich.

Psychologiem jest osoba, która ma ukończone studia wyższe na kierunku psychologicznym – jednolite 5-letnie. Dodatkowo zakończyła je obroną pracy magisterskiej. Mogła również zdobyć wykształcenie w systemie 3+2, czyli trzyletnie licencjackie i dwuletnie magisterskie.

Jak wygląda proces kształcenia psychologa?

Psycholog ma prawo do udzielania wsparcia w wielu zakresach. Mamy tutaj na myśli przede wszystkim psychoedukację, udzielanie porad psychologicznych pacjentom. Psycholog może również być zatrudniony w ośrodkach, które świadczą pomoc psychologiczną.

Psycholog standardowo ma konkretną specjalizację. Rozwija się w kierunku zgodnym z jego zainteresowaniami. Najczęściej zdobywa wiedzę na różnego rodzaju kursach, szkoleniach, czy konferencjach branżowych.

Specjalizacja u psychologa trwa przez 4 lata. Do wyboru są następujące obszary wiedzy:

 • psychologia kliniczna,
 • neuropsychologia,
 • seksuologia,
 • psychologia biznesu,
 • psychologia zdrowia,
 • psychologia dziecka i rodziny,

Następnym niezbędnym etapem jest odbycie stażu w szpitalu lub poradni psychologicznej, np. w ośrodku interwencji kryzysowej czy poradni psychologiczno – pedagogicznej.

Jakie są możliwości/ uprawnienia psychologa?

Zadaniem psychologa jest udzielanie wsparcia w okresowych problemach emocjonalnych, zmian w życiu prywatnym lub zawodowym, czy nagłego pogorszenia nastroju.

Psycholog przeprowadza rozmowy i teksty psychologiczne. Następnie stawia diagnozę. Gdy jest taka potrzeba, to kieruje pacjenta na psychoterapię online lub do psychiatry. Nie możesz się zapisać do psychologa na psychoterapię wbrew obiegowej opinii. Tym zajmuje się psychoterapeuta.

Z jakimi problemami możesz się zgłosić do psychoterapeuty?

Psychoterapeuta to osoba, która ukończyła podyplomowe szkolenie z psychoterapii. Pełen cykl tego szkolenia to 4 lata (min. 1 200 godzin), jednak już po ukończeniu drugiego roku można samodzielnie prowadzić psychoterapię. Ukończenie całościowego kursu uprawnia do zdobycia Certyfikatu psychoterapeuty – jednak nie wszyscy psychoterapeuci się na to decydują.  Również do ukończenia kursu psychoterapii nie jest wymagane posiadanie dyplomu magistra psychologii. Aby zostać psychoterapeutą trzeba być magistrem np. pedagogiki, pielęgniarstwa, socjologii czy kierunków medycznych.

Psychoterapeuta może Ci pomóc, gdy zmagasz się z takimi problemami, jak:

 • stany depresyjne;
 • zaburzenia lękowe, nerwice;
 • objawy przewlekłego stresu;
 • problemy osobowościowe;
 • uzależnienia.

Psychoterapeuta prowadzi psychoterapię w różnych nurtach, w zależności od swojego wykształcenia. O nurtach w psychoterapii i ich zastosowaniu dowiesz się więcej  z kolejnego artykułu – dlatego zaobserwuj nasz profil na FB PsychoPark.pl, aby ta wiedza Ci nie umknęła.

Oficjalna definicja psychoterapii to:

„celowe i planowane oddziaływania psychologiczne, zmierzające do złagodzenia lub usunięcia objawów zaburzenia oraz do poprawy funkcjonowania psychicznego i społecznego, wspierające dążenia jednostki lub rodziny do zdrowia i rozwoju, kierowane do osób z zaburzeniami psychicznymi“.

Innymi słowy psychoterapia pomaga w zrozumieniu własnych zachowań, w nauczeniu jak radzić sobie w sytuacjach, które aktualnie Cię przerastają.

Jeżeli czujesz, że potrzebujesz wsparcia, to zapisz się na konsultację psychologiczną online w PsychoPark.

Źródła:

 1. B. Izydorczyk, Zadania psychologa w psychoterapii nerwic i zaburzeń osobowości realizowanej w ramach ambulatoryjnej opieki zdrowotnej (Poradniach Zdrowia Psychicznego i Oddziałach Dziennych Leczenia Nerwic), w: red. B. Gulla, Zadania psychologa-praktyka, „Instytut Psychologii Stosowanej Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ”, 2019, s. 16-30.
 2. J.M. Brzeziński, Etyka postępowania psychologa klinicznego w badaniach naukowych i praktyce, w: red: L. Cierpiałkowska, H. Sęk, „Psychologia kliniczna” 2016, s. 81-100.

Może zainteresować Cię również:

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Skip to content