Czego szukasz?
Zadzwoń: +48 577 003 838

Do kogo najpierw: psycholog czy psychoterapeuta?

psycholog czy psychoterapeuta do kogo najpierw

Nasz świat zmienia się w zawrotnym tempie. To sprawia, że często możesz czuć się przebodźcowany. Dodatkowo, może przytłaczać Cię presja otoczenia i stres codziennego życia. Te wszystkie problemy odnoszą się nie tylko do osób dorosłych, ale również do dzieci i młodzieży.

Kiedy udać się do psychologa lub do psychoterapeuty?

We współczesnych czasach na szczęście wizyta u specjalisty od zdrowia psychicznego nie jest już żadnym powodem do wstydu. Wynika to stąd, że społeczeństwo ma coraz większą świadomość jak ważne jest dbanie o zdrowie psychiczne.

Jeżeli jeszcze nigdy wcześniej nie korzystałeś z tego rodzaju usługi, to może być dla Ciebie problematyczne, czy najpierw zapisać się do psychologa, czy do psychiatry. Warto zacząć od poznania różnic pomiędzy tymi dwoma zawodami.

Jakie uprawnienia mają psycholodzy i psychoterapeuci w Polsce?

Psychologiem jest osoba, która ukończyła 5-letnie studia magisterskie i ma wiedzę o psychologii człowieka. Warto tutaj jeszcze wspomnieć o tym, że profesjonalny psycholog doskonale rozumie reakcje przyczynowo- skutkowe w różnych stanach psychicznych człowieka.

Psycholog stosuje różnego rodzaju metody i testy, które mają na celu zdiagnozowanie osoby, która umówiła się do niego na konsultację psychologiczną online. Ten specjalista nie ma jednak prawa prowadzić psychoterapii. Może jedynie ocenić, czy dana osoba się do niej kwalifikuje i pokierować ją dalej.

Psychoterapeuta specjalizuje się w prowadzeniu sesji terapeutycznych, gdzie klient może rozmawiać o swoich problemach, uczuciach i myślach.

Psychoterapeuci są wyszkoleni w leczeniu różnych zaburzeń psychicznych i emocjonalnych poprzez różne metody terapeutyczne.

Sesje terapeutyczne zazwyczaj są długotrwałe i skupiają się na procesie zmiany i samorozwoju.

Z jakimi problemami możesz się zgłosić do psychologa?

Do psychologa powinieneś się umówić między innymi wtedy, gdy, na przykład:

 • Odczuwasz permanentny stres;
 • Czujesz się zagubiony;
 • Chcesz lepiej zrozumieć własne emocje i zachowania.
 • Masz myśli samobójcze, a w szczególności, gdy wyobrażasz sobie, że mógłbyś odebrać sobie życie.
 • Cierpisz na tak silne stany lękowe, że uniemożliwiają Ci one codzienne funkcjonowanie.
 • Stres powoduje u Ciebie bezsenność.
 • Boisz się wyjść z domu.

Którego z tych specjalistów wybrać najpierw?

Jeśli masz konkretny problem psychiczny lub emocjonalny, a może potrzebujesz leczenia zaburzenia, zaczęcie od psychoterapeuty może być bardziej odpowiednie.

Jeśli jesteś niepewny, co do źródła swoich trudności, psycholog może przeprowadzić diagnozę i ocenę, a następnie skierować cię do psychoterapeuty, jeśli będzie to konieczne.

W praktyce wielu psychoterapeutów to również wykwalifikowani psycholodzy. Warto rozmawiać z profesjonalistą o swoich potrzebach, aby podjąć najlepszą decyzję w kontekście twojej sytuacji.

Niezależnie od tego, czy najpierw zapiszesz się do psychologa, czy do psychoterapeuty, to warto to zrobić. Jeżeli nieprawidłowo ocenisz własne objawy, to specjalista skieruje Cię do innej osoby, która Ci pomoże. Zawsze warto o tę pomoc poprosić.

Jeżeli czujesz, że potrzebujesz wsparcia, to zapisz się na konsultację psychologiczną online w PsychoPark.

Może zainteresować Cię również:

One Reply to “Do kogo najpierw: psycholog czy psychoterapeuta?”

 1. Ja wiele razy próbowałem terapii.
  Choruję schizofrenię od kilkunastu lat.
  Nikt mi nie pomógł na tyle, aby lepiej funkcjonować.
  Na terapii dużo dowiedziałem się o chorobie, ale po roku czułem, że nie jest to dla mnie.
  Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Skip to content