Czego szukasz?
Zadzwoń: +48 577 003 838

Kiedy lęk staje się problemem: 5 znaków, że powinieneś zasięgnąć pomocy psychologicznej?

oznaki leku, kiedy lęk staje sie problemem

Pewnie już nie raz w życiu zdarzyło Ci się powiedzieć, że się czegoś boisz. To zupełnie normalne. Jednak gdy lęk, sprawia, że Twoje codzienne życie jest mocno utrudnione, to powinieneś poszukać pomocy.

Może to być jasny sygnał, że cierpisz na zaburzenia lękowe. Nie Ty jeden! Według danych GUS co czwarty Polak cierpiał przynajmniej raz w życiu na jakieś zaburzenie psychiczne, a niemal 8% z nas w ostatnich 12 miesiącach. Z tego 16% Polaków cierpi na różnego rodzaju zaburzenia nerwicowe.

Jednak zanim zapiszesz się na konsultację psychologiczną online, to dobrym pomysłem jest sprawdzenie, czy ten problem Ciebie w ogóle dotyczy. Czy zauważasz u siebie wszystkie lub większość z wymienionych w tym artykule objawów? Poniżej znajdziesz listę 5 oznak lęku, które powinny skłonić Cię do sięgnięcia po wsparcie psychologiczne:

1.     Lęk a nadmierne i długotrwałe niepokoje

Non stop czymś się martwisz? Czy wyłączyłeś gaz? A może nie zamknąłeś drzwi? Czy to przeziębienie zaraz nie zamieni się w grypę, która uziemi Cię w domu na najbliższe dwa tygodnie? Twoi rodzice się od Ciebie nie zarazili? Czy zaraz nie wybuchnie w Polsce wojna? Czy nie popełniłeś błędu w pracy? Na pewno tak. Niedługo Cię zwolnią. A co jeżeli nie uda Ci się znaleźć kolejnej?

Jeżeli w Twojej głowie przez cały czas pojawiają się niepokojące myśli, które tylko potęgują poczucie lęku i niepokoju, to nie jest dobrze. Oczywiście każdy, od czasu do czasu się czymś przejmuje. Jednak, gdy Tobie zdarza się to praktycznie codziennie i nieustannie koncentrujesz się na wymyślaniu czarnych scenariuszy, to jest jasny sygnał, że lęk przejął kontrolę nad Twoim życiem.

Najgorsze w tej sytuacji jest to, że nie jesteś w stanie się od nich oderwać. Zamiast się uspokoić, wyciszyć to Ty jeszcze mocniej się nakręcasz. Wydaje Ci się, że te wszystkie Twoje czarne scenariusze już się realizują. Może nawet zaczynasz w myślach przygotowywać się na najgorsze?

Stop! TO SĄ WYŁĄCZNIE MYŚLI! Niepokojące i katastroficzne. To prawda. Jednak nadal nic złego jeszcze się nie stało. Jak najszybciej powinieneś sobie to uświadomić. To jedna z technik radzenia sobie z takimi, katastroficznymi myślami, które do niczego dobrego nie prowadzą.

Drugim, dobrym rozwiązaniem jest zadanie sobie wprost pytania: Co najgorszego może się wydarzyć? Dzięki temu zauważysz, że ten najstraszniejszy scenariusz, jest niemożliwy lub wręcz abstrakcyjny. A nawet, gdy zdarzy się coś złego, to przecież sobie w tym poradzisz. Zresztą, jak zawsze.

2.     Lęk a zaburzenia snu i koncentracji

Nie jesteś w stanie przypomnieć sobie, kiedy ostatnio przespałeś spokojnie całą noc? Ciągle chodzisz poddenerwowany? Nie możesz się na niczym skupić? Znowu zapomniałeś zabrać z domu telefonu? Nie wiesz, gdzie położyłeś kluczyki od samochodu i ważne dokumenty? Pomyliłeś datę wizyty u dentysty, a może martwisz się, że zdarzy Ci się to po raz kolejny?

Jeżeli na większość z tych pytań odpowiedziałeś twierdząco, to jasny sygnał, to lęk dominuje. To właśnie on nie daje Ci spokojnie spać. Brak snu rodzi konsekwencje w postaci słabej koncentracji. Ona natomiast sprawia, że jesteś jeszcze bardziej podatny na stres i niepokój.

Oczywiście jedna, czy dwie nieprzespane noce, to jeszcze żaden problem. Tak samo, jak zapomnienie telefonu. Jednak, gdy takie sytuacje przydarzają Ci się coraz częściej, a wręcz notorycznie, to warto zwrócić się po pomoc. Pierwszym krokiem jest skorzystanie z konsultacji psychologicznej online. Na niej dowiesz się, czy faktycznie jest nad czym pracować i jak możesz radzić sobie z nadmiernym lękiem. Twoje życie naprawdę nie musi tak wyglądać!

3.     Lęk a unikanie pewnych sytuacji lub miejsc

Nie, absolutnie nie mamy tutaj na myśli na przykład niechęci do chodzenia na rodzinne obiadki, bo Cię nudzą. Tylko rezygnowanie z tego, na czym realnie Ci zależy tylko dlatego, że faktycznie się boisz. Lęk sprawia, że jesteś przekonany, że wszystkie katastroficzne scenariusze, jakie powstają w Twojej głowie, staną się rzeczywistością.

Co może świadczyć o tym, że masz problem z nadmiernym lękiem i niepokojem? Gdy nie jeździsz samochodem, bo miałeś rok temu drobną stłuczkę. Wieczorem, w deszczu…Wtedy robisz wszystko, żeby w ogóle zrezygnować z prowadzenia pojazdu lub nie wsiadasz za kółko, gdy pada i jest ciemno. Przecież na pewno znowu będziesz miał stłuczkę… Lepiej nie ryzykować.

To samo dotyczy niepojawiania się u dentysty, gdy wiążą się z tym bolesne wspomnienia. Na pewno znowu będziesz miał kilka zębów do leczenia, chociaż teraz o nie dbasz wręcz obsesyjnie.

Unikanie może odnosić się też do pewnych miejsc, osób, czynności, czy nawet wychodzenia z domu. Dopiero, gdy zaczynasz mieć z tym problem, dociera do Ciebie, jak bardzo lęk Cię ogranicza. Ilu rzeczy nie możesz! Tylko dlatego, że lęk wręcz Cię paraliżuje. Wiele chciałbyś jeszcze w życiu doświadczyć, przeżyć, ale wolisz nie ryzykować. Tylko, czy naprawdę warto żyć bezpiecznie, ale nieszczęśliwie?

4.     Lęk a fizyczne objawy

Lęk jest wyjątkowo podstępnym przeciwnikiem, ponieważ wpływa nie tylko na Twój umysł, ale również na ciało. Dlatego nawet, gdy mocno starasz się przekonać swój mózg, że wszystko jest w porządku i jesteś bezpieczny, to ciało może mówić Ci coś wręcz przeciwnego.

Wchodzi w fazę ostrego buntu. Może się to objawiać przez nierówne bicie serca, nadmierne pocenie się, trzęsienie się rąk, uczucie spadania lub mdlenia, zaburzenia równowagi, suchość w ustach, nadmierne napięcie mięśniowe, ból głowy, brzucha, czy innych części ciała. Tak naprawdę fizyczne objawy lękowe, zwane inaczej objawami somatycznymi, są bardzo różne. Nie wymieniliśmy tutaj wszystkich. Każdy może odczuwać nadmierny lęk w trochę inny sposób. Te objawy łączy to, że pojawiają się pod wpływem stresu i są bardzo nieprzyjemne.

5.    Wpływ na relacje i codzienne funkcjonowanie

Lęk ogranicza. Może prowadzić do wycofywania się z kontaktów towarzyskich, a to utrudnia utrzymywanie bliskich relacji czy nawiązywanie nowych.

Lęk ogranicza. Może prowadzić do wycofywania się z kontaktów towarzyskich, a to utrudnia utrzymywanie bliskich relacji czy nawiązywanie nowych. Codzienne funkcjonowanie osoby z lękiem bywa zakłócone przez ciągłe uczucie niepokoju, które utrudnia koncentrację i wykonywanie prostych czynności. Osoby doświadczające lęku często unikają nowych sytuacji i wyzwań, co może ograniczać ich rozwój osobisty i zawodowe. Gdy nie spróbujesz zmniejszyć poziomu lęku, szybko przejmie kontrolę nad Twoim życiem. To on będzie decydował o tym, co Ci wolno a czego absolutnie nie. Z czasem możesz mieć wrażenie, że ilość rzeczy, których się boisz, zwiększa się z tygodnia na tydzień.

Na sam koniec mamy dla Ciebie jeszcze dobrą wiadomość. Lęk utrudnia życie i może być naprawdę silny. Jednak możesz z nim wygrać. Pomocne jest w tym między innymi wsparcie psychologiczne. Pozwala nie tylko lepiej zrozumieć lęk, ale też nauczyć się nowych zachowań, reakcji na niego.

Jeżeli chcesz zmienić swoje życie i zapanować nad lękiem, to serdecznie zapraszamy na niskopłatne sesje wsparcia psychologicznego. Są one prowadzone online, przez doświadczonego psychologa a cena jednej sesji to jedynie 100 zł.

W PsychoPark mamy zespół doświadczonych specjalistów, którzy skutecznie pomogą Ci w pracy z lękiem. Sprawdź zakładkę Nasz zespół i wybierz specjalistę, z którym chcesz pracować. Podjęcie terapii psychologicznej to pierwszy, ale niezwykle ważny krok do przezwyciężenia Twojego lęku. Zapraszamy!

Może zainteresować Cię również:

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Skip to content