Czego szukasz?
Zadzwoń: +48 577 003 838

Przełamywanie tabu: rozmowa o nerwicach i lęku w społeczeństwie

Dzisiaj w PsychoPark mamy dla Ciebie coś wyjątkowego. Wywiad z psychoterapeutą, który wreszcie pozwoli przełamać temat tabu, jakim są zaburzenia lękowe. Wielu naszych Pacjentów na co dzień się z nimi zmaga. To trudna walka. W dodatku, poza objawami psychicznymi i somatycznymi, towarzyszy im często także wstyd.

Uważają, że powinni przełamywać ten lęk. Gdy im się to nie udaje, mają silne poczucie winy. Często osoby, które cierpią na zaburzenia lękowe, są wyśmiewane i niezrozumiane przez otoczenie. Nawet najbliżsi często mówią, że jest to dziecinne. Oskarżają je o to, że przesadzają i na siłę wymyślają sobie problemy.

Dlatego ta rozmowa z psychoterapeutą jest tak ważna. Zarówno dla Pacjentów, jak i dla ich otoczenia. Mamy szczerą nadzieję, że wielu osobom otworzy oczy!

– Jaka jest definicja nerwicy i lęków w psychologii?

Psychoterapeuta: Obecnie potocznie używany termin ,,nerwica” został zastąpiony przez określenie ,,zaburzenie lękowe”. To zaburzenie psychiczne, niepsychotyczne, w którym chory zachowuje właściwą ocenę rzeczywistości. Najważniejszą ich cechą jest odczuwanie nadmiernego lęku lub niepokoju. Zaburzenia lękowe mogą mieć różne nasilenie. Zazwyczaj potęguje je stres lub choroby ogólnoustrojowe, na przykład niedoczynność, czy nadczynność tarczycy.

– A jakie są główne kategorie zaburzeń lękowych, z którymi najczęściej się spotykasz?

Psychoterapeuta: Najczęściej diagnozowane przeze mnie zaburzenia lękowe obejmują:

  • zaburzenie lękowe uogólnionego natężenia (GAD),
  • fobie społeczne,
  • zaburzenia obsesyjno-kompulsywne (OCD),
  • zaburzenie stresu pourazowego (PTSD),
  • ataki paniki,
  • zaburzenia lękowe związane z substancjami lub innymi warunkami medycznymi.

Często towarzyszy im również depresja. Spowodowana jest ona tym, jak negatywnie zaburzenie lękowe wpływają na funkcjonowanie pacjenta, jak mocno zmieniają jego codzienność i ograniczają normalne funkcjonowanie.

– Jakie są główne objawy związane z zaburzeniami lękowymi, z którymi pacjenci się do Ciebie zgłaszają?

Psychoterapeuta: Może zacznę od tego, że większość osób zapisuje się do mnie na konsultację psychologiczną online dopiero w momencie, gdy objawy zaburzeń lękowych są już znacznie nasilone. Wtedy pacjenci często stosują unikanie. To znaczy rezygnują z wykonywania tych czynności, które wzbudzają w nich silny lęk. Dlatego w skrajnych przypadkach nie mają życia towarzyskiego, pracują zdalnie (żeby się nie narażać na niebezpieczeństwo), przestają uprawiać hobby. Wracając jednak do pytania o objawy, to bywają one naprawdę uciążliwe. Mogę wśród nich wymienić na przykład: intensywny niepokój, natrętne myśli, trudności z koncentracją, czy bezsenność. Do fizycznych symptomów zaburzenia lękowego mogę natomiast zaliczyć między innymi: drżenie rąk, pocenie się, przyspieszone bicie serca, szybki oddech, czy nadmierne napięcie mięśniowe. Warto do tego dodać jeszcze problemy trawienne, takie jak biegunki, zaparcia, czy brak apetytu.

– Co sprawia największe trudności w codziennym funkcjonowaniu osobom cierpiącym na zaburzenia lękowe?

Psychoterapeuta: To wszystko zależy od danego pacjenta. Jednak są pewne grupy lęków, z którymi często do mnie trafiają. Dotyczą one nawiązywania i utrzymywania relacji społecznych. Częste są również lęki związane z pracą, czy chodzeniem do szkoły. Niektórzy pacjenci boją się psów, a inni jeżdżenia samochodem.

Pacjenci często doświadczają również trudności w podejmowaniu decyzji, co może mieć negatywny wpływ na ich życie zawodowe.  Relacje społeczne mogą być ograniczone z powodu unikania sytuacji społecznych, a życie rodzinne może być utrudnione z powodu nadmiernego niepokoju i konfliktów rodzinnych. Najważniejsze jest to, że te lęki utrudniają pacjentowi funkcjonowanie. Wtedy dopiero mogę mówić o zaburzeniach lękowych i mu pomóc.

– Jakie są przyczyny zaburzeń lękowych?

Psychoterapeuta: Tutaj również nie ma jednej odpowiedzi. Częściowo może być za to odpowiedzialna genetyka. Gdy w rodzinie pacjenta zdarzały się wcześniej zaburzenia lękowe, to jest on na nie szczególnie narażony. Pozostałe możliwe przyczyny to między innymi życiowe doświadczenia, w szczególności te traumatyczne. Wśród nich mogę wymienić na przykład wypadek samochodowy, śmierć kogoś bliskiego, napad czy gwałt. Traumatyczne wydarzenia mogą odnosić się również do okresu dzieciństwa. Trzecią częstą przyczyną zaburzeń lękowych są zaburzenia neurochemiczne. Dotyczą one wytwarzania zwłaszcza serotoniny czy noradrenaliny. Ostatni powód to silny lub długotrwały stres.

– Czy przyczyny zaburzeń lękowych u dzieci i osób dorosłych są różne?

Psychoterapeuta: U dzieci i młodzieży przyczyny zaburzeń lękowych mogą obejmować problematyczne relacje rodzinne, presję rówieśniczą, czy niskie poczucie własnej wartości. Natomiast u osób dorosłych czynnikami stresogennymi mogą być praca, finanse, czy relacje osobiste.

– Czy zaburzenia lękowe mogą prowadzić do rozwijania się chorób fizycznych?

Psychoterapeuta: Niestety tak, bo podłożem zaburzeń lękowych jest silny lub długotrwały stres. Dlatego pacjenci mogą cierpieć na choroby układu krążenia, czy układu pokarmowego. Inne częste dolegliwości to migreny, czy zaburzenia hormonalne. Kortyzol je wyjątkowo rozregulowuje. Zaburzenia lękowe mogą również prowadzić do depresji, czy uzależnień, jeśli nie są odpowiednio leczone.

– Skoro już mowa o leczeniu, to jakie są obecnie najpopularniejsze metody leczenia zaburzeń lękowych?

Psychoterapeuta: Najważniejszym sposobem radzenia sobie z lękiem jest psychoterapia. Praktycznie każdy nurt terapii będzie dobry. To pacjent ma czuć się dobrze w danym nurcie a terapeuta powinien być odpowiednio przygotowany i miał doświadczenie w pracy z lekiem. Często wybierane przez psychoterapeutów nurty leczenia to terapie poznawczo-behawioralne (CBT), terapia poznawcza, terapia poznawczo-behawioralna skoncentrowana na traumie (CBT-T), terapia poznawcza skoncentrowana na akceptacji i zobowiązaniach (ACT). Gdy objawy zaburzenia lękowego są szczególnie nasilone, to polecam farmakoterapię. Wtedy stosuje się leki przeciwlękowe lub leki przeciwdepresyjne. Wracając jeszcze na chwilę do psychoterapii, to może być indywidualna lub grupowa. To ostatnia pozwala pacjentom dzielić się z innymi własnymi doświadczeniami. Łatwiej wtedy zrozumieć, że nie jest się z tym samemu.

– Jak psychoterapia online może pomóc osobie z zaburzeniami lękowymi?

Psychoterapeuta: Pacjent cierpiący na zaburzenia lękowe na psychoterapii online uczy się technik relaksacyjnych, takich jak techniki oddechowe, czy medytacja. One pozwalają zmniejszyć nie tylko sam lęk, ale również jego fizyczne objawy. Otrzymuje również profesjonalne wsparcie w identyfikowaniu nieracjonalnych przekonań i lęków.

– Bardzo dziękuję za ciekawy wywiad i mnóstwo merytorycznej wiedzy.

Jeśli chcesz poznać czy Twój poziom lęku jest niski, umiarkowany czy wysoki, rozwiąż nasz krótki test online: TUTAJ

Zachęcamy również osoby cierpiące na zaburzenia lękowe do skorzystania z konsultacji online.

Jeśli potrzebujesz konsultacji psychiatrycznych umów się na wizytę do dra GRZEGORZA JABŁOŃSKIEGO

Jeśli chcesz porozmawiać z psychologiem skorzystaj z wizyty u LUIZY ŁUKASZEWICZ

Potrzebujesz psychoterapii? Umów się z:

ANITĄ KRAKOWIAK

AGATĄ KARPIŃSKĄ

Lub skontaktuj się z nami pod numerem 577 003 838. Nasz Zespół chętnie pomoże w wyborze terapeuty online.

Zapraszamy!

Zespół PsychoPark.pl

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Skip to content