Czego szukasz?
Zadzwoń: +48 577 003 838

Glassofobia – pokonaj lęk przed wystąpieniami publicznymi. Zobacz praktyczne porady!

lęk przed wystąpieniami publicznymi glassofobia

Tak naprawdę lęk przed wystąpieniami publicznymi jest tak powszechny, że trudno znaleźć osobę, która nie odczuwałaby go chociaż raz w życiu. Zazwyczaj bywa silny, wręcz paraliżujący. Dlatego, gdy trzeba wygłosić wykład lub prezentację na żywo, to raczej nie ma wielu chętnych.

Czy wiesz, że ten lęk zyskał nawet swoją nazwę? Tak, to glassofobia. Czy również się z nią zmagasz? Czy na myśl o ogłoszeniu krótkiego przemówienia choćby dla kilku osób, zaczynasz się pocić i trzęsą Ci się ręce? Masz sucho w ustach i nie jesteś w stanie zebrać myśli? Jeżeli tak, to jasny sygnał, że glassofobia dotknęła również Ciebie. Na szczęście są skuteczne sposoby, aby sobie z nią poradzić. Pomocna na samym początku może być konsultacja psychologiczna online, która pozwoli poznać skalę problemu. Jeżeli w Twoim życiu zawodowym często spotykasz się z sytuacjami, gdy musisz coś powiedzieć do wielu osób, to warto o siebie zawalczyć. Publiczne wystąpienia wcale nie muszą kosztować Cię aż tyle stresu!

Czy to już jest glassofobia?

Wiele osób mówi o tym, że się czegoś boi. Chyba najbardziej powszechnym zjawiskiem jest lęk wysokości. Jednak, gdy mimo niego chodzą w góry lub bez problemu wjeżdżają na wyższe piętra w wieżowcach, to wszystko jest w porządku. Kłopoty rozpoczynają się w momencie, gdy lęk zaburza Twoje codzienne funkcjonowanie.

Wyobraź sobie, że za tydzień czeka Cię wystąpienie publiczne. Jak się czujesz? Czy już w Twojej głowie pojawiają się czarne, a wręcz katastroficzne scenariusze? Czy dobrze sypiasz i jesz? A może obsesyjnie zastanawiasz się nad tym, co może pójść nie tak, a Twoje poczucie własnej wartości spada na łeb, na szyję? Jeżeli tak, to prawdopodobnie cierpisz na zaburzenie lękowe nazywane glassfobią. Wtedy warto skorzystać z pomocy profesjonalisty. Skorzystaj z niskopłatnej pomocy psychologicznej online klikając w ten LINK.

Jak może objawiać się lęk przed wystąpieniami publicznymi?

Lęk przed wystąpieniami publicznymi najczęściej bierze się z niskiego poczucia własnej wartości. Sprawia ono, że cały czas zastanawiasz się nad tym, czy dasz radę. Boisz się, że się pomylisz lub powiesz coś głupiego. Nie wierzysz w swoje możliwości. Może nawet nieustannie siebie krytykujesz. Nawet gdy jesteś doskonale przygotowany do wystąpienia publicznego, to nadal wytykasz sobie nieistniejące błędy, czy niedociągnięcia.

Najgorsze w zjawisku o nazwie glassofobia jest coś innego. To, że gdy jakimś cudem uda Ci się uniknąć występowania, to w pierwszej chwili czujesz się wyśmienicie. Jednak przez to, że nie miałeś szansy sprawdzić swoich możliwości, to każde kolejne wystąpienie tylko będzie nasilało Twoją tremę. Jak przy każdym innym zaburzeniu lękowym, im bardziej unikasz danej sytuacji, tym bardziej się boisz. Wydaje Ci się, że te wszystkie katastroficzne myśli, które masz w swojej głowie, są prawdą.

Niestety glassofobia może bardzo niekorzystnie wpływać na Twoje życie. Gdy wykręcasz się od zajęć lekcyjnych, czy nie przychodzisz na prezentację, którą miałeś wygłosić, to z pewnością nie zostanie to dobrze odebrane przez Twoje otoczenie. Mówiąc wprost, szef się zdenerwuje. Może nawet stracisz pracę.

Oczywiście dobrze Cię rozumiemy. Łatwo jest mówić, żebyś pokonał lęk, jak sami z nim nie walczymy. Wiemy, że trudno jest Ci przyznać się przed otoczeniem, że zwyczajnie się boisz wyjść i wygłosić wykład.

Mamy dla Ciebie pewną radę. Zacznij od teraz traktować swój lęk przed wystąpieniami jako szansę na poprawę własnego życia. Zapisz się na konsultację psychologiczną online. To już pierwszy krok, bo przyznasz na niej, że masz problem. Drugim krokiem może być zapisanie się na psychoterapię online. Może, ale nie musi. Być może wystarczą spotkania z psychologiem, jednak jeśli problem leży gdzieś głębiej, psycholog online przekieruje Cię na terapię do psychoterapeuty. Dzięki niej nie tylko pokonasz lęk, który od lat utrudnia Ci życie, ale również wzmocnisz pewność siebie. Gdy wreszcie w siebie uwierzysz, to już żadne wyzwanie nie będzie dla Ciebie straszne!

Kiedy warto zapisać się na konsultację psychologiczną online?

Jeżeli:

 • przed każdym wystąpieniem publicznym czujesz silną tremę;
 • jeżeli z wystąpieniami publicznymi wiążą się objawy fizyczne (na przykład ból brzucha, trzęsienie się rąk, czy kołatanie serca);
 • gdy czujesz, że chciałbyś to zmienić;
 • gdy lęk powoduje, że podczas wystąpień publicznych nie pokazujesz wszystkich Twoich możliwości;

to jasne sygnały, że warto poprosić o wsparcie psychoterapeutę.

Pozostałe objawy lęku przed wystąpieniami publicznymi to między innymi:

 • napięcie;
 • niepokój;
 • nerwowość;
 • męczliwość;
 • spłycony oddech;
 • przyśpieszone bicie serca;
 • potliwość;
 • suchość w ustach;
 • zawroty głowy;
 • częste oddawanie moczu;
 • trudności z koncentracją uwagi;
 • problemy ze snem;
 • rozdrażnienie;
 • obraz siebie jako osoby nieradzącej sobie;
 • nudności;
 • drżenie ciała;
 • uczucie podniecenia;
 • unikanie miejsc kojarzonych z niepokojem;
 • unikanie zabierania głosu przy większej grupie ludzi.

Jak wyglądają spotkania ze specjalistą online, które pozwolą pokonać Ci lęk?

Zazwyczaj spotkania z psychologiem lub psychoterapeutą online, rozpoczynają się od wspólnych poszukiwań źródeł Twojego lęku. Może pierwsze wystąpienia publiczne z Twoim udziałem, zakończyły się porażką? Zostałeś wyśmiany, a może pomyliłeś się i nie jesteś sobie tego w stanie wybaczyć?

Jeżeli przeszłość tak silnie wpływa na Twoją teraźniejszość, to warto uświadomić sobie, że to już minęło. Nie powinno mieć już dla Ciebie żadnego znaczenia. Warto wspólnie ze specjalistą popracować nad swoimi błędnymi przekonaniami dotyczącymi wystąpień publicznych. Może to, co teraz wydaje Ci się ogromną wpadką, było jedynie drobnym potknięciem, którego nikt nie zauważył?

Psycholog lub psychoterapeuta na konsultacji online powinien przedstawić Ci ogólny plan działania. Bardzo ważne jest również określenie Twojego poziomu lęku. Dobrym rozwiązaniem jest również uświadomienie sobie, co chcesz osiągnąć na terapii online. Psychoterapeuta dopasuje zadania wyznaczane między kolejnymi sesjami do Twoich celów.

W PsychoPark dysponujemy zespołem doświadczonych specjalistów, którzy skutecznie pomogą Ci w przełamaniu lęku przed wystąpieniami publicznymi. Zajrzyj do zakładki NASZ ZESPÓŁ i wybierz osobę, z którą chcesz pracować. Zachęcamy Cię do zapisania się na konsultację psychologiczną online. To pierwszy, ale niezwykle ważny krok do przełamania Twojego lęku przed wystąpieniami publicznymi. Zapraszamy!

Może zainteresować Cię również:

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Skip to content