Czego szukasz?
Zadzwoń: +48 577 003 838

Ergofobia – zaburzenia lękowe w miejscu pracy

ergofobia lęk przed pracą zaburzenia lękowe w miejscu pracy

Praca. Dla jednych całe życie a dla innych przykry obowiązek. Często żartuje się z tego, że nie chce się iść do pracy. Wyśmiewany jest tak zwany syndrom lęku przed poniedziałkiem. A co zrobić w sytuacji, gdy lęk przed pracą zaburza Twoje codzienne funkcjonowanie? Gdy nie śpisz, nie jesz i ogólnie z każdym dniem czujesz się coraz gorzej?

Czy przesadzasz? Czy to w ogóle jest normalne? Mamy dla Ciebie dwie wiadomości. Dobrą i złą. Dobra jest taka, że możesz sobie z tym poradzić. Zła, że cierpisz na ergofobię, czyli lęk przed pracą. Zobacz, czy nasze przypuszczenia się potwierdzą. W tym artykule szczegółowo wyjaśnimy Ci, czym jest lęk przed pracą, czym się objawia i jak sobie z nim radzić. Zaczynamy!

Co to jest ta ergofobia?

To dość często występujące zaburzenie nerwicowe. Jego najważniejszym symptomem jest lęk przed wykonywaniem zawodowych obowiązków, przebywaniem w miejscu pracy, czy rozmową z pracownikami i przełożonymi.

Jeżeli zdarzyło Ci się podzielić tym, co czujesz z otoczeniem, to pewnie bardzo szybko zostałeś wyśmiany. Przecież każdy tak ma, a Ty przesadzasz… Wynika to stąd, że o ile o nerwicy zdążyło już usłyszeć mnóstwo osób, to lęk przed pracą, wydaje się czymś mało realnym. To kolejne widzimisię leniuchów. Nie do końca…Co możesz zrobić, aby lęk przed chodzeniem do pracy Cię nie paraliżował? Zacznij od przeczytania tego artykułu!

Co o ergofobii mówią statystyki?

Pewnie masz świadomość, że praca jest mniej lub bardziej stresującym tematem dla każdego. Wystarczy tylko spojrzeć na statystyki. Serwis InterviewMe.pl przeprowadził badanie „Strach się bać — nasze lęki i fobie w pracy”, w którym prawie 1000 respondentów odpowiedziało na pytania dotyczące lęków w życiu zawodowym.

Z przytoczonego tutaj badania jasno wynika, że aż 47 procent badanych cierpi na różnego rodzaju lęki związane z pracą. U wielu z nich ten lęk ma bardzo negatywny wpływ na wykonywanie obowiązków zawodowych. Prawie 1/3 badanych jest zdania, że nie radzi sobie z obowiązkami w miejscu pracy i ma problemy z dokańczaniem rozpoczętych projektów. Co więcej, to badanie pokazało, że jako Polacy mamy bardzo różne fobie. Są one związane przede wszystkim z:

 • przemawianiem publicznym (63%),
 • tłumem (37%),
 • rozmową przez telefon (30%),
 • miejscami publicznymi (24%),
 • zamkniętą lub otwartą przestrzenią (16%).

Gdy się nad tym głębiej zastanowić, to przeraża. Praca jest dla nas jednym, wielkim stresem. Dodatkowo obawiamy się:

 • wpadki/popełnienia błędu (61%),
 • obciążenia pracą (40%),
 • bycia nielubianym przez współpracowników lub szefa (39%),
 • zwolnienia (35%),
 • brania odpowiedzialności (34%),
 • podejmowania decyzji (31%).

Aż 64% badanych nie mówi nikomu o tym, co czuje. Uważają, że to wstyd. Warto mieć również świadomość tego, że zaburzenie lękowe często zaczyna się od mobbingowania w pracy. Potem, z czasem, pod wpływem silnego stresu przechodzi w zaburzenie lękowe. Warto wiedzieć o tym, że 24% kobiet i 15% mężczyzn w Polsce osobiście doświadczyło mobbingu w pracy. Te statystyki również nie są optymistyczne.

Przywołaliśmy je wszystkie tutaj specjalnie po to, żeby Ci uświadomić jedną rzecz. Jeżeli boisz się porozmawiać przez telefon z klientem, odpisać na maila, czy wygłosić prezentację, to nie jesteś z tym sam. Prawdopodobnie Twój kolega z pracy czuje się podobnie.

Niestety, gdy cierpisz na zaburzenie lękowe nazywane ergofobią, to Twój lęk nie znika, wraz z wyjściem z firmy. On z Tobą pozostaje i praktycznie nigdy nie odpuszcza. Twoje myśli cały czas krążą wokół tego, co złego może się wydarzyć, gdy tylko znowu pójdziesz do pracy. Często zastanawiasz się również nad tym, czy gdzieś nie popełniłeś błędu i czy zaraz Cię nie zwolnią. To wszystko powoduje, że tak naprawdę nigdy nie wychodzisz z pracy.

Dobra wiadomość jest taka, że doskonale wiesz, że Twoje podejście do życia zawodowego nie jest prawidłowe. Często próbujesz walczyć z tym na własną rękę. Jeżeli nie zdecydujesz się na rozmowę z psychologiem lub zapisanie się na psychoterapię online, to objawy mogą się nasilać. Będą negatywnie wpływały na Twoje życie zawodowe i prywatne. Dlatego nie warto zwlekać!

W PsychoPark.pl możesz skorzystać z profesjonalnej pomocy psychologa lub psychoterapeuty. Zajrzyj do zakładki NASZ ZESPÓŁ i wybierz specjalistę, z który zechcesz pracować. Kliknij w ten link aby przejść do zakładki: https://psychopark.pl/nasz-zespol/

Kto najczęściej cierpi na zaburzenia lękowe związane z pracą?

Na to, czy to zaburzenie lękowe pojawi się u Ciebie mają wpływ przede wszystkim czynniki genetyczne oraz środowiskowe. Możesz być bardziej podatny na ergofobię, gdy masz takie cechy jak:

 • niskie poczucie własnej wartości;
 • niestabilność emocjonalna;
 • nieradzenie sobie z krytyką, mocne jej przeżywanie i rozpamiętywanie;
 • strach przed krytyką lub odrzuceniem.

Zaburzenia lękowe w pracy mogą być wywołane również przez:

 • problemy rodzinne;
 • mobbing w miejscu pracy.
 • wyśmiewanie przez rówieśników w dzieciństwie.

Lęk jest też jedną z przyczyn wypalenia zawodowego. Jeśli czujesz, że ten problem Cię dotyczy, skorzystaj z naszej oferty i obejrzyj nagranie webinaru “Wypalenie Zawodowe – Rozpoznaj i Zwalczaj” z Moniką Góźdź-Chromczak. Ekspertka oferuje praktyczne porady dla zmęczonych i zestresowanych pracowników, aby pomóc im skutecznie radzić sobie z tym zjawiskiem. Kliknij w tytuł webinaru aby dowiedzieć się więcej.

Jak sobie radzić z lękiem w miejscu pracy?

Jeżeli podejrzewasz, że możesz cierpieć na ergofobię, powinieneś w pierwszej kolejności zapisać się na konsultację psychologiczną online, aby uzyskać profesjonalną ocenę swojej sytuacji. W PsychoPark.pl oferujemy Ci niskopłatną konsultację psychologiczną online, w cenie 100 złotych za sesję. Aby móc ją zarezerwować wystarczy, że klikniesz w ten link: https://psychopark.pl/nasz-zespol/klaudia-maksimiak/

Kluczowa jest właściwa diagnoza. Jeśli podejrzenia zostaną potwierdzone, należy rozpocząć psychoterapię. Regularne spotkania z psychoterapeutą online umożliwiają pacjentowi analizę własnych doświadczeń, porażek i błędów, które mogły przyczynić się do rozwoju ergofobii. Ponadto, terapia pomaga w nauce skutecznego funkcjonowania w środowisku zawodowym.

Jedną ze skutecznych metod, które mogą pomóc Ci zmierzyć się z wyzwaniami zawodowymi jest desensytyzacja. Proces ten obejmuje stopniowe dostosowywanie Cię do sytuacji stresowych, umożliwiając naukę naturalnych, zdrowych reakcji na różne wydarzenia i sytuacje. Ważnym elementem procesu leczenia jest również psychoedukacja, która dostarcza informacji na temat natury zaburzeń nerwicowych oraz strategii zapobiegania im.

Powinieneś również praktykować trening oddechowy i różnorodne techniki relaksacyjne, co ułatwia łagodzenie napięcia w sytuacjach stresowych.

W przypadku braku efektów ze stosowania opisanych metod leczenia, psychoterapeuta może rozważyć skierowanie Cię do lekarza psychiatry aby wprowadzić terapię farmakologiczną, wykorzystującą środki antydepresyjne i przeciwlękowe.

Może zainteresować Cię również:

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Skip to content